Slovensko na záver kvalifikácie remizovalo v Macedónsku

Juraj Piroska v súboji s MojsovomJuraj Piroska v súboji s Mojsovom Zdroj: SITA

SKOPJE - Slovenská futbalová reprezentácia sa s kvalifikáciou o postup na majstrovstvá Európy 2012 rozlúčila nerozhodným výsledkom 1:1 v Macedónsku. Gólové suchoty Slovákov v kvalifikačných bojoch (351 minút) ukončil Juraj Piroska v 54. minúte. Slovenský tím sa však z vedenia tešil iba 25 minút, keď hlavou po rohovom kope vyrovnal Noveski.

Z prvého miesta postúpili na šampionát z B-skupiny Rusi po výhre 6:0 nad Andorrou, baráž si zaistili Íri po výhre 2:1 v Dubline nad Arménskom. Slováci skončili kvalifikáciu s bilanciou 4 výhry, 3 remízy a 3 prehry pri skóre 7:10.

Slováci nastúpili v bráne s Jánom Muchom, v obrane hral Peter Pekarík, Kornel Saláta, Ľubomír Michalík a Tomáš Hubočan. Tréner nasadil do stredovej formácie Juraja Kucku, Mareka Hamšíka, Róberta Ježa a syna Vladimíra. Na hrote nastúpi Piroska s Jendrišekom.

Macedónsko - Slovensko 1:1 (0:0)
Góly: 79. Noveski - 54. Piroska, ŽK: Mojsov - Jendrišek, rozhodovali: Chapron - Boisdenghien, Harchay (všetci Fr.)

Macedónsko: Bogatinov - Lazarevski, Šikov, Noveski, Lazevski (64. Ivanovski) - Gjurovski, Mojsov, Demiri - Grozdanovski (46. Petrov), Fazli (84. Trajkovski), Tričkovski

Slovensko: Mucha - Pekarík, Michalík, Saláta, Hubočan (46. Čech) - Weiss, Kucka, Jež (88. Grajciar), Hamšík - Jendrišek, Piroska (87. Hološko)

Prvý polčas na nekvalitnom teréne futbalovú krásu neponúkol. Slováci začali aktívnejšie, v 13. minúte sa po akcii Jendriška lopta letela krížom cez päťku k Weissovi, ten sa ale z ostrého uhla nepresadil. Macedónci skúšali slovenskú obranu prekvapiť dlhými loptami, nedarilo sa im to, až v 26. minúte prišlo z ich strany prvé väčšie nebezpečenstvo. To si z hĺbky poľa nabehol na dlhú loptu Gjurovski, ale unáhlil sa a strieľal nepresne. Po polhodine hry adresoval skrytú prihrávku za stopérov na Pirosku Hamšík, útočník Senice sa ale do zakončenia nedostal. O chvíľu pálil z priameho kopu Tričkovski, Mucha ale jeho pokus efektne kryl. V hre oboch aktérov chýbal moment prekvapenia, strelecké pokusy aj súhra.

Ani úvod druhého polčasu nenasvedčoval, že sa bude hrať zaujímavejšia partia. Ale hostia napokon prelomili dlhé 351-minútové čakanie na kvalifikačný gól. Stalo sa tak v 54. minúte po hrubej chybe obrancu Šikova, ktorý pred brankárom Bogatinovom odhlavičkoval dlhú loptu od Ježa priamo k Piroskovi a ten ju hlavou dostal do siete. To Slovákov nabudilo, v 58. minúte prišli ich ďalšie šance, ale po peknej Hamšíkovej strele sa v dvoch dorážkach nepresadili Piroska ani Weiss. V 62. minúte po rohu zakončoval Saláta, Bogatinov vykopol nohou ku Kuckovi, ale ani jeho strela do siete neprešla. Domáci mohli vyrovnať v 72. minúte, keď sa cez Čecha pretlačil do zakončenia Lazarevski, ale Mucha jeho ostrý pokus z uhla zneškodnil. Macedónci pridali a v 75. minúte mohli vyrovnať, keď Tričkovski našiel opäť Lazarevského, jeho ďalšia prudká strela cestu do siete nenašla. Ich tlak sa však vyplatil v 79. minúte, roh Tričkovskeho nadvihol jemne Čech a na zadnej žrdi Noveski hlavou prekonal Muchu. V 89. minúte to ešte skúsil Michalík strelou zvnútra 16-ky, Bogatinova ale neprekvapil. Duel napokon dospel do spravodlivej remízy.

Vladimír Weiss (tréner Slovenska): "Prišli sme do Macedónska s tým, že sme chceli zvíťaziť. Do zápasu sme vstupovali po prehre s Ruskom a vedeli sme, že už nemáme šancu prebojovať sa na budúcoročné majstrovstvá Európy. Bolo to na chlapcoch cítiť. Skórovali sme ako prví a za stavu 1:0 sme mali premeniť jednu z dvoch šancí. Inkasovali sme po zbytočnej chybe, ktorú nepochopím, ale nebudem z toho robiť tragédiu, keďže to bol posledný zápas. Toto stretnutie ovplyvnil katastrofálny terén, na ktorom sa nedal hrať lepší futbal. To nie je výhovorka. S výkonom novej stopérskej dvojice som spokojný, aj keď v podstate nemali veľa roboty. Paradoxne, inkasovali sme po štandardnej situácii, napriek tomu, že máme dvoch vysokých stopérov. Nebudem teraz hodnotiť celú kvalifikáciu. Lepšie to bude hodnotiť s triezvou hlavou, keď sa na to vyspím a vychladnú emócie, v priebehu nasledujúcich troch - štyroch dní. Poviem však, že kvalifikáciu sme si pokazili v dueloch proti Arménom."

John Toshack (tréner Macedónska): "Hrali sme približne tak, ako som si to predstavoval. Najmä v strede poľa to nebolo z našej strany zlé. Darilo sa nám počas prvého polčasu držať krok s kvalitným súperom. Tento zápas však bol pre nás náročný, pretože mi chýbalo množstvo zranených a vykartovaných hráčov. Napriek tomu sme uhrali dobrý výsledok so silným protivníkom. Inkasovali sme síce ako prví, ale dokázali sme odpovedať na gól a vyrovnali sme. Slováci tam mali ešte pár dobrých príležitostí, ale kvalitnou defenzívou sme im už nedovolili pridať ďalší presný zásah."

Erik Jendrišek: "Chceli sme v tomto zápase zvíťaziť. Škoda, že sa nám to nepodarilo. Bolo trochu ťažké motivovať sa, keďže sme vedeli, že nám už prakticky o nič nejde a nemôžeme postúpiť na budúcoročný európsky šampionát. Nedarí sa nám strieľať góly, mohli ste to vidieť aj dnes. Nedokázali sme skórovať ani z vyložených príležitostí. Vlieklo sa to s nami už dlhší čas, proste je to zakliate. Neviem, v čom to je."

Juraj Piroska: "Gól ma samozrejme teší, ale bol by som spokojnejší, keby sme získali tri body. Každý štart v reprezentácii je dobrý, dúfam, že ich budem mať čo najviac. Na takúto slabú divácku kulisu, aká bola v Skopje, som zvyknutý z Corgoň ligy."

Marek Hamšík: "Terén bol dnes katastrofálny. Nechcem sa však na to vyhovárať, lebo podmienky boli rovnaké pre obidve mužstvá. Mrzí ma, že sme sa s týmto kvalifikačným cyklom nerozlúčili víťazstvom, v tej nasledujúcej to musí byť lepšie. Proti Macedónsku sme mali šance, škoda, že sme zaváhali pri ich premieňaní."