VIDEO Priamy postup Švédov, Portugalsko a Česko do baráže

Švédska radosť po výhre nad Holandskom a postupe na MEŠvédska radosť po výhre nad Holandskom a postupe na ME Zdroj: SITA

AMSTERDAM - Priamy postup na EURO 2012 v Poľsku a na Ukrajine si v utorok zabezpečili reprezentácie Ruska, Grécka, Francúzska, Dánska a ako najlepší tím z druhého miesta aj Švédsko. Pridali sa tak ku krajinám organizátorov a výberom Nemecka, Talianska, Holandska, Anglicka a Španielska, ktorým sa to podarilo už skôr. V baráži už mali istú miestenku Čiernohorci, do osmičky účastníkov play-off ich doplnili Turci, Íri, Portugalčania, Chorváti, Česi, Bosniaci a Estónci, ktorým zahrala do kariet prehra Srbov v Slovinsku 0:1.

Futbalisti Turecka sa stali ďalšími účastníkmi baráže, keď v A-skupine po výhre 1:0 doma nad Azerbajdžanom obsadili 2. priečku. Pomohlo im k tomu aj víťazstvo Nemecka nad Belgickom 3:1. Nemci zvládli kvalifikáciu bez straty čo i len bodu so skvelým skóre 34:7. Nationalelf spečatili 10-zápasovú víťaznú cestu triumfom 3:1 nad Belgickom. Prvý gól strelil po hodine hry Mesut Özil, paradoxne hráč, ktorý má korene v "krajine polmesiaca".  "Nemecko je stroj naprogramovaný na najvyšší stupeň inteligencie. Veľké Nemecko je pre mňa so Španielskom a Holandskom najväčším kandidátom na zisk titulu majstra Európy. Ale aj malé Belgicko ukázalo, že s ním vie hrať 25 minút vyrovnanú partiu," cítil hrdosť belgický lodivod Georges Leekens.

V C-skupine hrali Srbi popri jasne postupujúcom Taliansku o druhé miesto, na ktorom figurovalo prekvapujúco Estónsko. V balkánskom derby a súčasne súboji dvoch účastníkov vlaňajších MS v Juhoafrickej republike potrebovali vyhrať v Slovinsku, čo sa im však nepodarilo. O triumfe rozhodol gól Dareho Vršiča, ktorého centrovaná lopta sa v posledných sekundách prvého dejstva so šťastím odrazila od brvna za chrbát prekvapeného brankára Bojana Jorgačeviča. V 65. minúte Vidič obnažil psychickú labilitu Srbov, keď mal možnosť na vyrovnanie, ale jeho slabú strelu z jedenástky slovinský brankár Samir Handanovič zneškodnil.

Prvenstvo v F-skupine a tým pádom aj priamu miestenku si ubránili v utorok v záverečnom zápase grécki futbalisti, keď v záverečných jedenástich minútach otočili duel v Gruzínsku a po víťazstve 2:1 odsúdili Chorvátov do baráže. Tým nestačilo víťazstvo 2:0 nad Lotyšskom, no ešte teoreticky môžu myslieť na priamy postup ako najlepší druhý.

Iba novembrovú baráž budú hrať Portugalčania, ktorí prehrali v Kodani s Dánmi 1:2. "Kvalifikácia je dlhý proces, v ktorom potrebujete nájsť správnu formu, aby vám veci fungovali. My sme dnes odohrali výborný zápas, ktorý nás zastihol na vrchole našich schopností. Pevne verím, že v lete túto kvalitu v sebe znova nájdeme," povedal dánsky kormidelník Morten Olsen. Portugalsko čaká boj v baráži. V rozhodujúcom zápase mu stačilo na Jutskom polostrove uhrať remízu, ale misiu nesplnilo. Gól Cristiana Ronalda na 1:2 prišiel až v záverečných sekundách zápasu.

O stopercentnú bilanciu v kvalifikácii prišli Holanďania až v poslednom zápase, keď v Štokholme podľahli domácemu Švédsku 2:3. Veľké veci sa diali v rozmedzí 50.-53. minúty, v ktorej videli diváci tri góly. Najskôr Kuyt poslal "oranjes" do vedenia, ale Larsson a minútu po ňom Toivonen otočili skóre. Obaja dokázali nahradiť potrestaného topkanoniera Zlatana Ibrahimoviča.

K veľkému prekvapeniu sa schyľovalo aj na parížskom Stade de France. Domáci "Les Bleus" dlho prehrávali s Bosnou po góle Edina Džeka 0:1, ale v 78. minúte si od hosťujúceho kapitána Emira Spahiča vypýtal faul v šestnástke Samir Nasri a nabral aj odvahu postaviť si loptu na biely bod. Jedenástku premenil a strelil postupový gól Francúzov, ktorí v kvalifikačnom cykle prehrali jediný zápas - hneď prvý doma s Bieloruskom (0:2). Balkánci opäť potvrdili, že majú silné mužstvo a nechýbalo veľa, aby Francúzov poslali do baráže a sami sa tešili z historického postupu. V prvom polčase nepustili súpera k priamej strele na bránu, naopak, sami ich mali zopár. Bosniaci už majú nie celkom príjemnú skúsenosť s barážou. Pred dvomi rokmi ostali na štíte Portugalska a finálový turnaj MS v Južnej Afrike sledovali len v televízii.

V I-skupine vyčnievali Španieli nad súpermi o niekoľko tried. Skupinu vyhrali bez straty bodu s impozantným skóre 26:6, v utorok uzavreli kvalifikáciu domácim triumfom 3:1 nad Škótskom. Dva góly zaznamenal David Silva, jeden pridal David Villa, ktorý zaokrúhlil svoju streleckú bilanciu v národnom tíme na čísle 50 pri svojom 80. štarte. Španieli víťazstvom pomohli Čechom, ktorí vyhrali v Litve 4:1, k zosadeniu Škótov z barážovej priečky. Ostrovanom zostali len oči pre plač. Česi sa v búrlivých časoch, keď fanúšikovia už dlhšie žiadajú odchod trénera Michala Bílka, tešia z účasti v baráži. V nej by mali figurovať medzi štyrmi nasadenými mužstvami a cesta na finálový turnaj vedie cez jedného z kvarteta Turecko, Bosna a Hercegovina, Estónsko, Čierna Hora. Mrzieť môže Čechov vylúčenie dvojice hráčov, ktorí budú chýbať v prvom zápase play off - v piatok proti Španielsku nedohral Hübschman a v Litve stopér Hubník.

A-skupina:

Kazachstan - Rakúsko 0:0
Rozhodoval: Kaasik (Est.)

Nemecko - Belgicko 3:1 (2:0)
Góly: 30. Özil, 33. Schürrle, 48. Gomez - 86. Fellaini, rozhodoval: Moen (Nór.)

Turecko - Azerbajdžan 1:0 (0:0)
Gól: 60. Yilmaz, rozhodoval: Rasmussen (Dán.)

Rusko - Andorra 6:0 (4:0)
Góly: 5. a 44. Dzagojev, 26. Ignaševič, 30. Pavľučenko, 59. Glušakov, 78. Biľaletdinov, rozhodoval: Hacmon (Izr.)

Írsko - Arménsko 2:1 (1:0)
Góly: 43. Alexanjan (vlastný), 60. R. Dunne - 62. Mchitarjan, ČK: 81. Doyle - 27. R. Berezovskij, rozhodoval: Iturralde González (Šp.)

Macedónsko - Slovensko 1:1 (0:0)
Góly: 79. Noveski - 54. Piroska, ŽK: 9. Mojsov - 81. E. Jendrišek, rozhodovali: Chapron - Boisdenghien, Harchay (všetci Fr.)

Taliansko - Severné Írsko 3:0 (1:0)
Gól: 21. a 53. Cassano, 74. McAuley (vl.), rozhodoval: Lahoz (Šp.)

Slovinsko - Srbsko 1:0 (1:0)
Gól: 45. Vršič, rozhodoval: De Bleeckere (Belg.)

Albánsko - Rumunsko 1:1 (1:0)
Góly: 24. Salihi - 77. Luchin, rozhodoval: Mažeika (Litva)

Francúzsko - Bosna a Hercegovina 1:1 (0:1)
Góly: 78. Nasri (z pok. kopu) - 40. Džeko, rozhodoval: Thomson (Škót.)

Moldavsko - San Maríno 4:0 (1:0)
Góly: 30. Zmeu, 62. Bacciocchi (vl.), 66. Suvorov, 87. Andronič, ČK: 84. Tigirlas (Mold.), rozhodoval: Reinert (Faer. ostrovy)

Maďarsko - Fínsko 0:0
rozhodoval: Undiano Mallenco (Šp.)

Švédsko - Holandsko 3:2 (1:1)
Góly: 14. Kallström, 52. Larsson (z pok. kopu), 53. Toivonen - 23. Huntelaar, 50. Kuyt, rozhodoval: Cakir (Tur.)

Gruzínsko - Grécko 1:2 (1:0)
Góly: 19. Targamadze - 79. Fotakis, 85. Charisteas, rozhodoval: Orsato (Tal.)

Chorvátsko - Lotyšsko 2:0 (0:0)
Góly: 66. Eduardo, 72. Mandžukič, rozhodoval: Gautier (Fr.)

Malta - Izrael 0:2 (0:1)
Góly: 11. Rafaelov, 90. Gershon, rozhodoval: Paixao (Portug.)

Švajčiarsko - Čierna Hora 2:0 (0:0)
Góly: 51. Derdiyuk, 65. Lichsteiner, rozhodoval: Benquerença (Portug.)

Dánsko - Portugalsko 2:1 (1:0)
Gól: 13. Krohn-Dehli, 63. Bendtner - 90.+ Cristiano Ronaldo, rozhodoval: Rizzoli (Tal.)

Nórsko - Cyprus 3:1 (2:1)
Góly: 25. Pedersen, 34. Carew, 65. Högli - 42. Okkas, rozhodoval: Collum (Škót.)

Litva - Česko 1:4 (0:3)
Góly: 68. Šernas (z pok. kopu) - 2. a 85. M. Kadlec (obe z pok. kopov), 15. a 45. Rezek. ČK: 67. R. Hubník (ČR), rozhodoval: Borbalán (Šp.)

Španielsko - Škótsko 3:1 (2:0)
Góly: 6. a 44. Silva, 54. Villa - 66. Goodwillie (z pok. kopu), rozhodoval: Johannesson (Švéd.)

1. Španielsko 8 8 0 0 26:6 24 - postup na ME 2012
2. Česko 8 4 1 3 12:8 13 - postup do baráže
3. Škótsko 8 3 2 3 9:10 11
4. Litva 8 1 2 5 4:13 5
5. Lichtenštajnsko 8 1 1 6 3:17 5

• Zdroj: SITA, TASR, footyroom.com