Čistota vody

 Zdroj: SITA

Osviežujúci kúpeľ v horúcom počasí je pre každého z nás na nezaplatenie. Popri osviežení nám však voda môže spôsobiť aj nepríjemné prekvapenia. Nie každému z nás je známe, že aj v malej kvapke vody sa môže skrývať veľká armáda škodlivých mikroorganizmov. Preto je dostatok opatrnosti pred vstupom do vody vždy na mieste. Kvalitu vody si vždy preverte najmä ak sa idete kúpať s deťmi, pretože zdravotných rizík ktoré so sebou prináša nekvalitná a znečistená voda je neúrekom. Návšteva neznámych vodných plôch by mala byť sprevádzaná s dodržiavaním niekoľkých dôležitých zásad.

 

Kvalita vody v bazénoch

Vysoký obsah chlóru, môže podráždiť pokožku a sliznice nie len ľuďom trpiacim na alergiu, ale aj zdravému človeku. Najnovšie výskumy jasne dokazujú, že plávanie v chlórovej vode dráždi dýchacie cesty a tak výraznou mierou prispieva k rozvinutiu astmy i respiračných alergií, ako je napríklad senná nádcha.

Kvalitu vody v bazénoch do výraznej miery odzrkadľuje aj počet ľudí v ňom. Podľa stanovených noriem sa maximálna možná kapacita určuje tak, že na každého kúpajúceho v plaveckom bazéne by malo pripadať 5 m² a v neplaveckom 3 m². Ak sa v bazéne vyskytuje veľké množstvo kúpajúcich sa ľudí, hovorí to o kvalite daného zariadenia.

Častým problémom v našich letných rekreačných strediskách je znečistenie vody fekálnymi baktériami. Podľa hygienikov ich výskyt v malom množstve nepredstavuje pre nás zdravotné riziko, ale už pri zvýšenom množstve týchto baktérií hrozí riziko hnačkového ochorenia a to najmä u našich ratolestí.

Voda obsahujúca stafylokoky a chlamýdie predstavuje pre človeka riziko zápalu kože,  dýchacích orgánov a zápalu očných spojiviek. Ak ste si odniesli z kúpaliska niektoré z uvedených ochorení  je jasné, že sa vám do tela dostali cez sliznice alebo otvorené ranky. U chlamýdie je charakteristické, že sa môže šíriť aj kvapôčkovou nákazou a usadiť sa môžu v pľúcach, očiach ale aj na pohlavných orgánoch.

 

Kvalita vody prírodných kúpalísk

Overiť čistotu resp. kvalitu vody v otvorených prírodných vodných plochách je podstatne jednoduchšie ako pri verejných bazénoch, kde nám čistota vody až tak výrazne neudiera do očí.

Na hladine znečisteného a potencionálne nebezpečného jazierka či rybníku sa najčastejšie vyskytujú sinice a rôzne druhy rias. Sú voľným okom rozpoznateľné a u ľudí vyvolávajú dýchacie problémy, kožné vyrážky, nevoľnosť, vracanie, bolesti hlavy a svalové kŕče.

Rôzne druhy rastlín ktoré sa vyskytujú v jazere nám môžu spôsobiť ekzémy a alergie. Napriek tomu, že v prírodných vodách prebieha samočistiaci proces, vďaka ktorému si voda získava pôvodnú kvalitu, riziko môže predstavovať presakujúca kanalizácia alebo splašky. Opatrnosť by sme mali zvýšiť najmä pri kúpaní v bagroviskách kde tento prirodzený samočistiaci cyklus neprebieha a kvalita vody tým môže značne trpieť.

Ak sa aj napriek všetkým možným rizikám rozhodnete ísť sa osviežiť na neznáme miesto, overte si u miestnych hygienikov kvalitu tejto vodu.

 

Sledovanie kvality vody na kúpanie

Na území Slovenskej republiky dohliada na kvalitu vody určenej na kúpanie Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) a ďalších 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ). Predmetom ich sledovania je voda v umelých kúpaliskách (s termálnou a netermálnou vodou, s celoročnou a sezónnou prevádzkou) a taktiež najvýznamnejšie prírodné vodné rekreačné lokality. Takýmto spôsobom sa za jeden rok skontroluje vyše 180 umelých kúpalísk a 70 prírodných vodných plôch. Tento počet sa každým rokom mení vzhľadom na technický stav a pripravenosť  verejných kúpalísk určených na letnú turistickú sezónu, ktorá sa spravidla začína 15. júna a končí 15. septembra.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: FL
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy