Ako sa obliecť na hokej

 Zdroj: sxc.hu

Hokej je tvrdá hra pri ktorej dochádza k častým zraneniam, preto hráči nosia špeciálne upravené chrániče, ktoré im pomáhajú pri hre, ale hlavne slúžia na ochranu ich tela.

Tvrdý ľadový povrch, mantinely a v neposlednom rade aj silné strely pukom (ktoré dosahujú rýchlosť cez 160 km za hod.), predstavujú pre hokejistov veľké nebezpečenstvo. Preto je každý hokejista vybavený okrem korčúľ a hokejky radom bezpečnostných chráničov, ktoré chránia celé jeho telo. Medzi základnú výbavu hokejových hráčov patrí: prilba,  chránič krku, ramien, lakťov, chránič na zuby, rukavice, nohavice, holenné chrániče, suspenzor. Brankár býva osadený zväčša ešte do väčšej výbavy chráničov, pretože sú na neho vysielané tvrdé strely s pukom. Výstroj pre brankárov je podobná ako u hráčov, len špeciálne upravená pre jeho postavenie na ľade. Základná výbava brankárov v hokeji pozostáva okrem hokejky, z lapačky, vyrážačky, betónov, nohavíc, chráničov na krk, chráničov na ramená a hruď, brankárskej masky, špeciálnych suspenzorov a korčúľ na ľad, ktoré sú osadené trocha nižšie ako hráčske, kvôli lepšej stabilite.

 

Prehľad hokejových chráničov a ich orientačná cena

Prilba – sa skladá z popruhov a voliteľnej klietky alebo clony na oči. Klietka ktorá chráni celú časť tváre, je v mládežníckych súťažiach povinná. V seniorských je to už na samotnom hráčovi akú clonu si vyberie. Prilba ako taká patrí k povinnej výbave každého hokejistu a je vyrobená z nitrilového vinylu, ktorý dokáže absorbovať zásah palice, korčule alebo tvrdý pád na ľadovú plochu. Cena bežne dostupných hokejových prílb sa pohybuje od 50 – 150 eur a brankárske stoja približne od 50 až do 500 eur.

 

Chrániče ramien – tieto chrániče slúžia na ochranu nielen ramien, ale aj hrude a chrbtice. Slúžia na stlmenie nastreleného puku, väčšinu zrážok so súperom alebo narazenia na mantinel. Chrániče ramien sú vyrobené z tvrdého materiálu ale nebránia v pohybe hráča. Cena sa pohybuje od  

30 do 140 eur, pričom brankárske sú opäť o niečo drahšie.

 

Chrániče lakťov – lakte sú životne dôležité pre každého hokejistu. Pomáhajú chrániť lakťový kĺb, hornú a dolnú časť ruky od pomliaždenín a prípadných zlomenín. Väčšina chráničov je nastaviteľná a zaistená popruhmi zo suchého zipsu. Cena: 30 – 90 eur.

 

Holenné chrániče – pomáhajú chrániť koleno a holeň pred pukmi a nárazmi. Tieto chrániče je nutné mať zakúpené vlastné na mieru, pretože ak je kryt na holeň príliš dlhý, môže zabraňovať pohybu členku. V prípade ak chránič neprilieha presne na kolenný kĺb, potom jabĺčko nebude dostatočne chránené, čo môže viesť k úrazu. Cena: 30 – 70 eur.

 

Hokejové rukavice – slúžia na ochranu rúk a prstov. Sú konštruované tak, že dlane a prsty sú vyrobené z tenkej vrstvy a vonkajšia časť je viac vystužená a vyplnená, aby poskytla ochranu pred nárazom alebo prípadným prehnutím palcov dozadu. Cena: 35 – 150 eur.

 

Hokejové nohavice – siahajú nad kolená a obsahujú špeciálne výstuže, ktoré chránia oblasť pásu, bedier a stehien. Cena: 55 – 120 eur.

 

Chránič zubov – v minulosti hokejisti tento chránič vôbec nepoužívali a štrbavý úsmev bol úplne bežný. Dnes už väčšina hráčov používa chrániče na zuby, ktorý pomáha chrániť aj sánku pred jej zlomením. Cena: 2 – 15 eur.

 

Korčule – slúžia nie len na pohyb hráča po ľadovej ploche, ale zároveň sú aj chráničmi chodidiel a členkových kĺbov. Sú vyrobené z pevných materiálov a často krát zosilnené s kovovým pletivom, aby sa zabránilo prípadnému prerezaniu inou korčuľou. Cena: 100 – 500 eur

Hokejka –  je vlastne predlžená ruka hráča. Preto je dôležité aby si hráč vybral tu najvhodnejšiu pre seba. Hokejky sa vyrábajú z rôznych materiálov, štýlov a dĺžok. Najlepšie hokejky sú vyrábané z grafitu alebo titanu, pričom sú veľmi ľahké a pevné avšak sú oveľa drahšie. CENA:30 – 400 eur.

 

Hokej je tvrdý šport, pretože je veľmi náchylný na zranenia hráčov. Preto sa pri hra musia používať chrániče. Rodičia mladých a začínajúcich hokejistov majú pred sebou ťažké obdobie, keďže musia zakúpiť drahú výstroj, nehovoriac o tom že po pár rokoch z nej vyrastú a bude treba zakúpiť novú. Alternatívou je nakupovanie už používaných chráničov. Pri nakupovaní z bazárov však treba dbať na kvalitu chrániča a či nie je nejako výrazne poškodený, lebo inak by strácal účel a mohlo by dôjsť k zraneniu. Cena za kompletnú výstroj hokejového hráča sa pohybuje od 350 eur a v prípade profi výstroja sa môže táto cena vyšplhať až na niekoľko tisíc eur.

 

Oblečenie pre hokejistu už máte. Ale poznáte aj oficiálne pravidlá hokeja?

  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: sxc.hu
  • Zdroj: FL

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy