Juríková cez Hogenkampovú v Bratislave už do semifinále

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: TASR

BRATISLAVA - Slovenská tenistka Lenka Juríková sa prebojovala do semifinále na turnaji ITF Slovak Open v bratislavskom NTC. Vo štvrťfinále si poradila s holandskou kvalifikantkou Richel Hogenkampovou za 2:29 h v troch setoch 7:5. 4:6 a 6:4. Jej semifinálovou súperkou bude v sobotu najvyššie nasadená Ukrajinka Lesia Curenková.

Na začiatku zápasu mali obe hráčky veľké problémy udržať si servis. Holanďanka išla za stavu 5:4 podávať na víťazstvo v sete, no Juríkková potom získala tri gemy v rade a úvodné dejstvo sa stalo jej korisťou. V druhom sete si Bratislavčanka po rýchlom brejku vybudovala náskok 3:0. Hogenkampová však v ďalších minútach vyrovnala na 3:3, źa stavu 4:4 opäť prelomila podanie Juríkovej a vynútila si tretí set. V rozhodujúcom dejstve Juríková nevyužila vedenie 3:1, no v kmncovke napokon slávila úspech. Za stavu 5:4 premenila pri podaní súperky hneď prvý mečbal.

"Do zápasu som vstúpila nervózne, v prvom sete sme sa ťahali, trápila som sa so servisom. V druhom sete som mala šancu zvýšiť na 4:0. Nevyužila som ju a súperka sa chytila. Rozhodujúca časť bola o bojovnosti. Dôležitým momentom bolo, že Holanďanka nevyužila brejkbal na 5:4, znervóznela a ja som to využila," povedala Lenka Juríková pre internetovú stránku Slovak Open. "Chcela by som ísť ďalej, Curenková je však favoritkou, najvyššie nasadenou hráčkou. Hrá rýchly tenis, musím si proti nej počínať agresívne," predznamenala Juríková.

Už má istotu 24 bodov do renkingu a šeku na 1078 dolárov. Zverenkyňa svojho brata Petra si na tomto podujatí už o dve kolá zlepšila predvlaňajší osobný rekord v podobe osemfinále. Minulý rok v 1. kole uhrala len tri gemy proti krajanke Zuzane Kučovej. Teraz figuruje na 246. priečke v renkingu (najvyššie bola na 196. pozícii) a bojuje o právo štartu v kvalifikácii Australian Open.

Juríková je víťazkou piatich turnajov pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF), naposledy sa radovala 1. augusta 2010 v nemeckom Bad Saulgau. Zatiaľ poslednou domácou hráčkou, ktorá triumfovala na Slovak Open, je od sezóny 2006 Dominika Cibulková. Turnaj mal vtedy trojnásobnú dotáciu v porovnaní s terajšou hodnotou.

Lenka Juríková (SR) - Richel Hogenkampová (Hol.) 7:5, 4:6, 6:4
Lesia Curenková (Ukr.-1) - Julia Glušková (Izr.-7) 6:1, 6:0
Tímea Babosová (Maď.-3) - Daria Gavrilovová (Rus.) 6:2, 6:2
Karolína Plíšková (ČR-5) - Ľudmila Kičenoková (Ukr.) 6:2, 6:2