VIDEO Hetriky Messiho a Soldada, prehry Nemecka a Anglicka

Philippe Senderos a Lionel MessiPhilippe Senderos a Lionel Messi Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Argentínsky futbalista Lionel Messi v prípravnom zápase vo Švajčiarsku preniesol svoju klubovú streleckú formu aj do reprezentačného tímu a hetrikom prispel k víťazstvu 3:1. Trojnásobný svetový hráč roka v Berne zatienil aj skvelý výkon vychádzajúcej domácej hviezdy Xherdana Shaqiriho, ktorý odpovedal na prvý z Messiho gólov, no na ďalšie dva kúsky barcelonského ostrostrelca už nezareagoval.

Dlhoočakávaná strelecká explózia Lionela Messiho v argentínskej reprezentácii prišla v stredu vo Švajčiarsku, kde ofenzívna "včelička" FC Barcelona hetrikom rozhodla o víťazstve "Albicelestes" 3:1. "Na tento moment som čakali veľmi dlho. Je to pre mňa špeciálny deň. Som šťastný, že sa mi to podarilo," uviedol v rozhovore pre sport.ch Messi.

Nemeckí futbalisti utrpeli s Francúzskom prvú prehru v sezóne. V Brémach sa o víťazstvo hostí postarali Olivier Giroud a striedajúci Florent Malouda a Francúzi si udržali nezdolanosť trvajúcu od septembra 2010. Aj na nemeckej strane zabrala lavička, keď po prihrávke Thomasa Müllera znížil v nadstavenom čase Cacau.

"Po prehre býva človek vždy naštvaný. Tentoraz je však môj hnev ešte väčší, pretože ma zarazil spôsob, akým sme prehrali," bordovel od jedu tréner "Nationalelf" Joachim Löw. "Výsledok ma skutočne nezaujímal, podstatné pre mňa bolo, aby sme urobili krok vpred. Nemcov sme dobre zanalyzovali, snažili sme sa ich vysoko napádať, aby nemohli naplno rozvinúť svoju ofenzívu. To nám fungovalo," poznamenal francúzsky tréner Laurent Blanc.

Premiéra Stuarta Pearca pri kormidle anglickej futbalovej reprezentácie nedopadla úspešne. V prípravnom zápase na londýnskom Wembley jeho zverenci podľahli Holandsku 2:3. V nadstavenom čase o triumfe hostí rozhodol Arjen Robben. Kanonier Bayernu Mníchov už v 57. minúte dostal Holanďanov po prvý raz do vedenia a už po dvoch minútach Klaas-Jan Huntelaar svojím 31. gólom v 50 repreznetačnom zápase zvýšil na 2:0. Stíhaciu jazdu domácich odštartoval v 85. minúte Gary Cahill a o päť minút neskôr vyrovnal Ashley Young, no po prihrávke Marka van Bommela Robben pridal svoj druhý gól a spečatil prehru domácich.

"Toto víťazstvo chutí náramne. Hoci išlo iba o prípravný duel, vždy je pekné zvíťaziť vonku a navyše v úplnom závere duelu. Pre náš tím je to skvelý výsledok, môžeme na ňom stavať na majstrovstvách Európy," citoval goal.com krídelníka Robbena.

Presne 100 dní pred začiatkom majstrovstiev Európy sa dánski futbalisti museli v domácom prípravnom zápase s Ruskom v Kodani zmieriť s prehrou 0:2. Ústrednou postavou ruského triumfu sa stal Andrej Aršavin. Nová posila Zenitu Petrohrad najskôr v 4. minúte vypracovala gólovú akciu pre klubového spoluhráča Romana Širokova a v poslednej minúte prvého polčasu aj stanovila presnou strelou konečný výsledok.

Talianski futbalisti po prvý raz v histórii podľahli USA. V jedenástom vzájomnom súboji v Janove prehrali 0:1, o jediný gól zápasu sa postaral v 54. minúte Dempsey.

Úradujúci majstri sveta i Európy Španieli si hladko poradili s Venezuelou, keď v Malage zvíťazili 5:0 a to aj vďaka hetriku Roberta Soldada. Pre Soldada z Valencie, ktorý sa do repreznetácie vrátil po piatich rokoch, to boli vôbec prvé góly v národnom tíme.

Reprezentačný tím Česka vstúpil do nového kalendárneho roka remízou 1:1 v Írsku. Hostia v Dubline v priamom súboji účastníkov majstrovstiev Európy viedli vďaka gólu Baroša z 50. minúty, štyri minúty pred koncom vyrovnal Simon Cox. "Náš výkon je prísľubom do ďalších zápasov. Len ma mrzí, že sme v závere inkasovali po našej chybe. Barošov štyridsiaty gól je úctyhodné číslo. V reprezentácii sa v predchádzajúcom období veľmi nepresadzoval, ale to bolo spôsobené aj jeho zdravotnými problémami. Pre neho i celý tím je dôležité, že konečne rozvlnil sieť. Jeho góly potrebujeme," cituje server idnes.cz trénera Čechov Michala Bílka.

Španielsko - Venezuela 5:0 (2:0)
Góly: 37. Iniesta, 40. D. Silva, 50., 53. a 84. Soldado. ČK: 65. Amorebieta (Ven.)

Izrael - Ukrajina 2:3 (0:2)
Góly: 56. Hemed (z pok. kopu), 63. Sahar - 17. Gusev (z pok. kopu), 45. Konopľanka, 61. Jarmolenko

Švajčiarsko - Argentína 1:3 (0:1)
Góly: 50. Shaqiri - 20. a 88. a 90. Messi (tretí z pok. kopu)

Chorvátsko - Švédsko 1:3 (1:1)
Góly: 44. J. Olsson (vlastný) - 13. Ibrahimovič (z pok. kopu), 46. a 69. S. Larsson

Rakúsko - Fínsko 3:1 (1:0)
Góly: 32. Janko, 54. Harnik, 73. Ivanschitz - 90. Furuholm

Grécko - Belgicko 1:1 (1:1)
Góly: 9. Salpingidis - 33. Chadli, ČK: 62. Lombaerts (Belg.)

Írsko - Česko 1:1 (0:1)
Góly: 87. Cox - 50. Baroš

Nemecko - Francúzsko 1:2 (0:1)
Góly: 90.+ Cacau - 21. Giroud, 69. Malouda