VIDEO Valencia postúpila cez Alkmaar, Schalke končí

Radosť hráčov ValencieRadosť hráčov Valencie Zdroj: SITA

VALENCIA - Postup do semifinále Európskej ligy 2011/2012 si vybojovali tri španielske kluby - Valencia, Athletic Bilbao a Atletico Madrid. Kvarteto najlepších tímov európskej pohárovej súťaže číslo dva doplnil pportugalský zástupca Sporting Lisabon, ktorý sa v ďalšej fáze stretne s Bilbaom. V španielskom derby si Valencia zmeria sily s Atleticom Madrid a je isté, že Primera División bude mať 9. mája vo finále v Bukurešti minimálne jedno želiezko v ohni.

Valencia po prehre 1:2 na pôde Alkmaaru začala doma vo veľkom štýle a dvoma gólmi francúzskeho reprezentačného stopéra Adila Ramiho naklonila misky váh na svoju stranu. Po zmene strán sa na radosť domácich fanúšikov presadil Jordi Alba a definitívne zlomil odpor súpera. V 80. minúte ešte Pablo Hernandez technickou strelou prikrášlil výsledok na konečných 4:0.

Až štvrťfinále sa stalo konečnou stanicou pre útočne ladený Metalist Charkov. Ukrajinský "čierny kôň" súťaže po prehre 1:2 v Lisabone iba remizoval doma so Sportingom 1:1, čo mu na historický prienik do semifinále nestačilo. Mrzieť ich môže hlavne nepremenená penalta v 64. minúte, ktorú nepremenil Cleiton Xavier.

Atletico Madrid postúpilo cez Hannover 96 po výsledkoch dvakrát 2:1.

Najlepšiu východiskovú pozíciu zo všetkých mužstiev malo Athletic Bilbao, ktoré pred týždňom vyhral v Nemecku 4:2 a v odvete so Schalke 04 Gelsenkirchen mu na postup stačilo trikrát neinkasovať. S desiatimi gólmi najlepší strelec doterajšieho priebehu EL Holanďan Klaas-Jan Huntelaar síce poslal hostí do vedenia, ale ešte pred prestávkou vyrovnal Ibai Gomez. Schalke sa nevzdalo, Raul v 52. minúte opäť poslal bundesligistu do vedenia, no dlho sa z neho so spoluhráčmi netešil, keď už o tri minúty vyrovnal Markel Susaeta. Viac gólov už diváci na štadióne San Mames nevideli, čo znamená, že premožiteľ Slovana Bratislava v skupinovej fáze po Manchestri United vyradil ďalšieho súpera zvučného mena.

Prvé zápasy semifinále sú na programe 19. apríla, odvety 26. apríla.

FC Valencia (Šp.) - AZ Alkmaar (Hol.) 4:0 (2:0)
- prvý zápas 1:2
Góly: 15. a 17. Adil Rami, 56. Jordi Alba, 80. Pablo Hernández, rozhodoval: Královec (ČR)

Athletic Bilbao (Šp.) - Schalke 04 Gelsenkirchen (Nem.) 2:2 (1:1) - prvý zápas 4:2
Góly: 41. Ibai Gómez, 55. Susaeta - 29. Huntelaar, 52. Raúl, rozhodoval: Rizzoli (Tal.)

Hannover 96 (Nem.) - Atlético Madrid (Šp.) 1:2 (0:0) - prvý zápas 1:2
Góly: 81. M. B. Diouf - 63. Adrián López, 87. Falcao, rozhodoval: Clattenburg (Angl.)

Metalist Charkov (Ukr.) - Sporting Lisabon (Portug.) 1:1 (0:1) - prvý zápas 1:2
Góly: 57. Cristaldo - 44. Van Wolfswinkel, rozhodoval: Collum (Škót.)

• Zdroj: TASR, SITA, videa.hu