Rusi zdolali Slovákov, dva góly Bartoviča nestačili

Radosť hráčov RuskaRadosť hráčov Ruska Zdroj: SITA

JAROSLAVĽ - Slovenskí hokejoví reprezentanti prehrali aj v druhom zápase v rámci turnaja Euro Hockey Challenge v ruskom Jaroslavli s domácim výberom 2:3. Zverenci trénera Vladimíra Vůjteka oproti prvému duelu nedokázali držať krok s favorizovanými domácimi a prehrávali už 0:3, v záver dvomi gólmi ešte vykresal iskierku nádeje Bartovič, ale na vyrovnanie to už nestačilo.

Rusko - Slovensko 3:2 (1:0, 2:0, 0:2)
Góly: 11. Šipačov (Rylov, Širokov), 24. Bodrov (Zubarev), 26. Skačkov (Rylov) - 42. Bartovič (Sersen), 53. Bartovič (Hovorka). Vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 9046 divákov (vypredané).

Rusko: Košečkin - Riasenskij, Rylov, Kiselevič, Chudinov, Zubarev, Višnevskij, Medvedev, J. Biriukov - Širokov, Abdulin, Pestuško - Skačkov, Šipačov, Ketov - Varnakov, Bodrov, Makarov - Burdasov, Svitov, Ľudučin

Slovensko: Hamerlík - Baranka, Starosta, Kudroč, Vydarený, Mikuš, Sersen, Mihálik, Stehlík - Sýkora, Cibák, Hossa - Hovorka, Mikúš, Bartovič - Surový, Bližňák, Ružička - Lušňák, Kytnár, Špirko

Aj druhý duel odštartoval náporom domácich, ktorí mali už v úvodnej minúte výhodu presilovej hry. Cibákov faul nepotrestali, i keď Ľudučin dobre preveril Hamerlíka. Slováci však súpera do tlaku nepustili a rýchlo vyrovnali hru. Od úvodnej šance Rusov sa hralo zo zabezpečených obrán a tímy bojovali hlavne v strednom pásme. Slováci si vytvorili akú takú šancu až v 9. minúte, keď Rusov nachvíľu zatlačil Mikúšov útok, no Hovorka neusmernil Bartovičov nahodený puk do siete. V 11. minúte však prišla prvá väčšia chyba Slovákov v obrane a hneď z toho bol gól. Rylov našiel na modrej osamoteného Šipačeva a ten zoči-voči Hamerlíkovi nezaváhal - 1:0. Ani jeden tím sa príliš nesnažil tvoriť a zárodky akcií končili na sústredenej obrane oboch mužstiev. Zostávajúce minúty tak divákov príliš nenadchli.

Rovnaký obraz hry pokračoval aj v druhom dejstve. Prerušila ho až 24. minúta a druhý gól v Hamerlíkovej sieti. Nahodený puk skončil v klbku hráčov pred bránkou, kde sa najlepšie zorientoval Makarov a na kolenách zvýšil na 2:0. Slováci trochu pridal z čoho rezultovala šanca Lušňáka, no vzápätí nedokázali pokryť Skačkova, ktorý bekhendom tretíkrát prekonal Hamerlíka. Pri následnej presilovke sa strhla menšia šarvátka, ale rozhodcovia situáciu rýchlo upokojili. To už ale Rusi zápas pohodlne kontrolovali a Slovákov držali na dištanc. Hostia sa pokúšali s nepriaznivým skóre niečo spraviť, no súper bol vždy o krok pred nimi a tak sa nedostali ani k poriadnemu zakončeniu. Košečkin sa v bránke pomaly začínal nudiť, keď konečne prišla nápaditá akcia, Bližňák však Surového prihrávku pred bránku za jeho chrbát nepretlačil.

Zverencom trénera Vladimíra Vůjteka sa predsa podarilo znížiť na začiatku tretej tretiny. V 42. minúte sa presadil Bartovič po prihrávke Sersena a vykresal iskierku nádeje. Hostia si potom vytvorili aj mierny tlak, ale bez úspechu. Rusi nechceli dopustiť obrat a stále sa tlačili pred Hamerlíka, ktorý niekoľkokrát zachránili svojich spoluhráčov. V 53. minúte sa však dostal k puku opäť Bartovič, ktorý vypálil spoza obrancu a parádnou strelou nedal Košečkinovi šancu - 2:3. Slováci sa ešte pokúsili o tlak, ale na vyrovnanie to už nestačilo.

Vladimír Vůjtek: "Dostali sme dva hlúpe góly a potom už boli ruskí hráči na koni, to už sa proti nim ťažko hrá. Dali sme im príliš veľký náskok. Sme radi, že sme to nevzdali, bojovali sme do konca a nakoniec sme ten výsledok zdramatizovali. Možno nás včerajší zápas stál viac síl ako Rusov, preto nám chýbal lepší pohyb. Zápasy v Jaroslavli hodnotím veľmi pozitívne, po predvedenej hre proti Dánsku to bolo s Ruskom oveľa lepšie.“

Juraj Mikúš: "Zranil som si pravý členok, keď sa Bartovič snažil nahrávať na Hovorku. Keď som videl, že sa naprahuje, chcel som naskočiť, no bohužiaľ ma trafil presne do tej kosti. Ale boli to dobré zápasy a dobrá príprava."

Milan Bartovič: "Prvé dve tretiny to nebol z našej strany dobrý výkon. Včera sme lepšie korčuľovali a bránili, ako sme mali. Dnes to bolo iné, chýbal nám pohyb a aj preto sme prehrávali po dvoch tretinách 0:3. Keby sme hrali celý zápas ako v tretej časti hry, výsledok by bol iný. Rusi dnes zaslúžene vyhrali. Na tejto úrovni by sa nemalo stávať, že zaspíme začiatok. Až do konca sme verili, že urobíme niečo s výsledkom. V hokeji je všetko možné, za minútu môžu padnúť aj tri góly. Škoda, že sme nepridali ešte jeden. Rusi boli dve tretiny dobrí a to rozhodlo.“

• Zdroj: TASR, SITA