VIDEO Bezmocná Barcelona, Chelsea ubetónovala postup

Messi obkľúčený trojicou Lampard, Mata a DrogbaMessi obkľúčený trojicou Lampard, Mata a Drogba Zdroj: SITA

BARCELONA - Barcelona v odvetnom semifinále Ligy majstrov nezvládla pozíciu superfavorita a po remíze s Chelsea 2:2 neobháji najprestížnejšiu európsku trofej. Finále si 19. mája v Mníchove zahrá londýnsky klub.

Skóre otvoril v 35. minúte Sergio Busquets, už o dve minúty však spravil zbytočný a naivný faul John Terry a inkasoval červenú kartu. Početnú prevahu využil po šiestich minútach Iniesta, ale v nadstavenom čase strelil dôležitý gól hostí efektným oblúčikom Ramires. Obrovský tlak domácich na Nou Campe ku gólu neviedol, bezmocnosť korunoval Lionel Messi, ktorého pokutový kop po faule na Fábregasa skončil na brvne Čechovej bránky. "Klinec do rakvy" dal v nadstavenom čase po sóle striedajúci Torres.

Barcelona - Chelsea 2:2 (2:1) /prvý zápas: 0:1/
Góly: 35. S. Busquets, 43. Iniesta - 45.+ Ramires, 90.+Torres, Rozhodca: Cakir (Tur.), ŽK: Iniesta, Messi - Mikel, Ramires, Ivanovič, Čech, Lampard, Meireles, ČK: 37. Terry

Barcelona: Valdes - Puyol, Pique (26. Alves), Mascherano - Xavi, Busquets, Iniesta - Sanchez, Fabregas (74. Keita) - Messi, Cuenca (67. Tello)

Chelsea: Čech - Ivanovič, Cahill (12. Bosingwa), Terry, Cole - Mata (58. Kalou), Obi Mikel, Meireles, Lampard, Ramires - Drogba (80. Torres)

Barcelona mohla rýchlo zmazať jednogólové manko, ale Messi v 3. minúte po vniknutí do šestnástky vystrelil len do bočnej siete. Domáci kormidelník pristúpil po nevydarenom víkendovom Classicu k viacerým zmenám v zostave, v ktorej sa objavili Fabregas, Sanchez i Cuenca, no hra Kataláncov sa znova niesla v stereotypnom obliehaní súperovho pokutového územia. V 20. minúte sa za chrbát obrancov po narážačke s Fabregasom dostal opäť Messi, proti ktorému fantasticky zakročil Čech a tutovku najlepšieho hráča planéty reflexívne ľavou nohou zlikvidoval. Defenzíva Chelsea odolala len do 35. minúty. Po hrubej pozičnej chybe sa otvorila celá jej pravá strana, výbornú loptu dostal Cuenca a jeho krížnu prihrávku usmernil do siete bez problémov voľný Busquets - 1:0. "The Blues" ešte nestihli predýchať inkasovaný gól a v 37. minúte prišiel ďalší tvrdý úder do ich finálových ambícií, keď kapitán Terry videl prísnu červenú kartu po faule bez lopty zozadu na zadný stehenný sval Sancheza. Už po piatich minútach Barcelona presilovku využila, keď Iniesta umiestnenou strelou k ľavej žrdi zvýšil na 2:0. Chelsea sa však zázračne podarilo "vstať z mŕtvych", keď svoj únik v posledných sekundách prvého polčasu zakončil Ramires vydareným lobom proti Valdesovi a hostia strelili kontaktný gól, v tej chvíli znamenajúci ich postup.

Po zmene strán sa predieral do šestnástky Fabregas, ktorému v sklze zasiahol nohy Drogba a hlavný rozhodca po chvíli váhania ukázal na biely bod. Nepresvedčivý a trápiaci sa Messi však naložil s tutovkou zle, keď kopol loptu len do brvna, čím zachoval dramatickosť stretnutia. Hra na jednu bránu pokračovala, prerušil ju len ďalekonosný pokus Drogbu, ktorý takmer zaskočil Valdesa. Na druhej strane sa odohrávali rušné momenty, Cuenca z boku napálil do Čecha, ale neuspel. V 83. minúte to skúšal individuálne Messi, ale opäť proti nemu stála konštrukcia brány, keď spoza šestnástky napálil loptu do žrde. Čas sa pre "Barcu" krátil a do konca zápasu už nenašla recept na neúnavne fungujúci defenzívny val súpera, naopak, v 91. minúte udrel z brejku Torres - 2:2.

"Ja i hráči sme nesmierne sklamaní. Kľúčový moment zápasu bol, keď Ramires na konci prvého polčasu znížil na rozdiel jedného gólu. To nás veľmi psychicky ranilo. Urobili sme všetko pre víťazstvo a nielen v tomto zápase, ale aj v tom minulotýždňovom. Mali sme dostatok príležitostí, aby sme dali viac gólov. Nepomohla nám ani penalta. Jednoducho nám nestačilo ani veľké množstvo šancí. V nasledujúcich dňoch sa budeme podrobne zaoberať analýzou zápasu, aby sme prišli na to, kde sme urobili chyby, ktoré sú príčinou tohto neúspechu. Gratulujem Chelsea k postupu do finále. Zdá sa, že toto proste nie je náš šťastný rok," netajil po stretnutí sklamanie kouč katalánskeho mužstva Pep Guardiola.

"Táto partia hráčov dosiahla neskutočný úspech. Mnoho ľudí nás odpisovalo, ale hráči ukázali svoj charakter. Nečakali sme, že budeme dohrávať oslabení, o to bolo toto stretnutie náročnejšie. Zlomový moment bol gól Ramiresa. Práve jeho presný zásah nám dodal vieru, že to môžeme zvládnuť. Barcelona je najlepší tím na svete. Cením si výkon mojich zverencov, to, ako odolávali tlaku, veľmi dobre bránili. Priznávam, že sme mali aj šťastie, ale to vždy potrebujete pre zisk dôležitých výsledkov a trofejí," nechal sa počuť taliansky kormidelník mužstva zo Stamford Bridge Roberto Di Matteo.

• Zdroj: TASR, SITA, ts, footyroom