VIDEO V EL španielske finále, Athletic proti Atléticu

David Albelda a Arda TuranDavid Albelda a Arda Turan Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Vo finále Európskej ligy UEFA 2011/2012 sa stretnú futbalisti španielskych klubov Atlética Madrid a Athletica Bilbao. V semifinálovej odvete zvíťazilo Atlético aj na ihrisku rivala z La Ligy Valencie 1:0. Bilbau sa podarilo vymazať manko 1:2 z prvého súboja na pôde portugalského Sportingu Lisabon až v 88. minúte, keď potrebnú postupovú výhru 3:1 zariadil Fernando Llorente. Finále je na programe 9. mája v Bukurešti.

Zverenci trénera Marcela Bielsu, ktorí v skupine vyradili bratislavský Slovan, išli do vedenia vo veľmi zaujímavom stretnutí na San Mames v 16. minúte, keď sa po priťuknutí hruďou od Fernanda Llorenteho dostal k zakončeniu Susaeta a otvoril skóre. Tím kouča Ricarda Sa Pinta ale vyrovnal v 43. minúte, keď sa lopta po rohu a strele odrazila k Rickymu Van Wolfswinkelovi, ktorý rutinérsky prestrelil hradbu tiel - 1:1. V nadstavenom čase prvého polčasu ale skvelou individuálnou akciou vyzval Llorente do zakončenia Ibaia Gonzalesa, ktorý sa pri zakončil nepomýlil. V druhom polčase sa hral tiež výborný futbal, oba tímy nastrelili žrde, no o všetkom rozhodol skvelý Llorente, keď v 88. minúte dostal loptu za chrbát brankára hostí.

"Je to neuveriteľné, je to prvýkrát, čo sa mi chcelo plakať na trávniku. Slová to len ťažko vedia vyjadriť, je to najlepší pocit," vykreslil svoje dojmy po tom, ako začali oslavy. Baskovia si zahrajú svoje druhé veľké európske finále po 35 rokoch - v sezóne 1976/77 prehrali vyvrcholenie Pohára UEFA s Juventusom Turín.

"Bude to finále snov. Stále ešte naplno nechápeme, čo sme dokázali. Zajtra si isto sadneme k analýze stretnutia, ale vieme, že sme dokázali niečo veľké," doplnil svojho kolegu Susaeta.

"Znovu sme dnes tvorili históriu a verím, že v tom budeme pokračovať aj vo finále. Títo hráči i priaznivci si to zaslúžia," dodal Llorente, ktorého čaká ešte jeden vrchol v tejto sezóne - Bilbao hrá finále Španielskeho pohára proti FC Barcelone.

Atlético si v prvom polčase na štadióne Mestalla držalo domácu Valenciu na dištanc, hoci tá sa snažila a mala územnú prevahu. Zahrávala väčšie množstvo rohových kopov, ale hostia odolávali. V druhom polčase hosťujúci zverenci trénera Diega Simeoneho udreli v 60. minúte, keď po prihrávke Diega skóroval Adrian. Madridčanov oslabil v 79. minúte vylúčený Tiago, no víťazstvo a postup do finále si víťaz súťaže z roku 2010 ustrážil.

"Kontrolovali priebeh a tlačili nás. Ale v druhom polčase sme spravili taktickú zmenu a už sme nemali toľko problémov. Vedeli sme, že zranenie Canalesa bude pre nich veľkým úderom. Vytvorilo sa viac priestoru a Adrian mohol dať svoj krásny gól," povedal o stretnutí kouč Atletica Diego Simeone. Madridčania si zahrajú finále EL po dvoch rokoch, v roku 2010 triumfovali v Hamburgu nad anglickým Fulhamom 2:1 po predĺžení.

Valencia - Atlético Madrid 0:1 (0:0) - prvý zápas: 2:4
Gól: 60. Adrian, ČK: 79. Tiago (Atlético)

Athletic Bilbao - Sporting Lisabon 3:1 (2:1) - prvý zápas: 1:2
Góly: 16. Susaeta, 45.+1 Gomez, 88. Llorente - 43. Van Wolfswinkel

• Zdroj: TASR, dailymotion.com