Prvé body Slovenska po skvelom triumfe nad USA!

Radosť hráčov Slovenska po zápase s USARadosť hráčov Slovenska po zápase s USA Zdroj: SITA

HELSINKI - Slovenská hokejová reprezentácia sa dočkala prvej výhry na majstrovstvách sveta 2012. V treťom vystúpení zvíťazili Slováci nad USA po skvelom a bojovnom výkone 4:2. Najbližší zápas odohrajú v stredu 9. mája o 15:15 SELČ proti Kazachstanu. Američania nastúpia v rovnakom čase vo štvrtok proti Bielorusku.

Prvýkrát na turnaji sa predstavil Michal Handzuš, ktorý figuroval ako center prvého útoku s krídlami Kopeckým a Radivojevičom. Po dobrom výkone proti Fínom dostal v bránke šancu opäť Ján Laco a dôveru splatil, trénerom chýbal zranený Kristián Kudroč.

Slováci mali výborný vstup do zápasu, keď už v 1. minúte otvoril skóre Graňák a po úvodnej tretine vyhrávali nad favoritom 3:1. V závere druhej časti však neubránili oslabenie o dvoch hráčov a Američania znížil na rozdiel jediného gólu. V dramatickej tretej časti priniesla rozuzlenie až posledná minúta a Šatanov gól do prázdnej bránky.

USA - Slovensko 2:4 (1:3, 1:0, 0:1)
Góly: 16. Faulk (Okposo, Slater), 39. Šťastný (Pacioretty, Fowler) - 1. Graňák (Hudáček), 16. Radivojevič (Kopecký, Handzuš), 20. Sekera (Bližňák), 60. Šatan. Rozhodcovia: Johansson, Larking (obaja Švéd.) - Puolakka (Fín.), Šeľanin (Rus.), vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 3948 divákov. Strely: 20:32

USA: Howard - Fowler, Johnson, Faulk, Goligoski, Petry, Butler, Braun - Ryan, Šťastný, Pacioretty - Lasch, Slater, Okposo - Atkinson, Abdelkader, Palmieri - Dwyer, Crabb, Thompson - Brown

Slovensko: Laco - Sekera, Baranka, Graňák, Chára, Starosta, Vydarený, Sersen - Handzuš, Radivojevič, Kopecký - Šatan, Surový, Hudáček - Tatar, Mikúš, Miklík - Haščák, Bližňák, Bartovič - Hossa

Akciou nabitú úvodnú tretinu odštartoval v prvej minúte gól Graňáka. Hudáček využil chybu Američanov v rozohrávke pri obojstranne neprehľadnom striedaní v strednom pásme. Unikol obrancom a jeho pokus dotlačil do siete Graňák - 1:0. Američania sa snažili o okamžitú odpoveď a niekoľkokrát pohrozil, no Laco ich náporu odolal. V 7. minúte prišla ďalšia gólová možnosť Slovákov. Po šikovnej kombinácii Kopeckého s Handzušom chýbal Radivojevičovému teču iba kúsok. O minútu neskôr neuspeli ani Mikúš s Miklíkom, keď obaja trafili bekhendom len do brankára Howarda. V 11. minúte sa vyznamenal jeho náprotivok v slovenskej bránke Laco, keď zlikvidoval stopercentnú gólovú príležitosť Šťastného. Slováci udreli druhýkrát v 16. minúte. Američania pokazili rozohrávku v útočnom pásme, puku sa zmocnil Radivojevič, ktorý najprv naznačil prihrávku, no potom švihom vymietol pravý horný roh Howardovej bránky - 2:0. O niekoľko sekúnd však Faulk vypálil od modrej a jeho strela si našla cestu medzi Lacove betóny - 1:2. Slováci ale pokračovali v nápore a tesne pred koncom tretiny ich poslal do dvojgólového vedenia Sekera.

Vůjtekovi zverenci predvádzali výborný výkon aj v druhej časti. Na jej začiatku si vypracovali niekoľko sľubných príležitostí a Američania mali šťastie pri Mikúšovej strele tesne vedľa žŕdky i úniku Radivojeviča, ktorého v poslednej chvíli zastavil jeden z obrancov. Aj v ďalšom priebehu sa hralo vo vysokom tempe z jednej strany na druhú a s minimom prerušení. Najväčšia možnosť Američanov prišla po strieľanej prihrávke Šťastného na Ryana, jeho teč vytlačil Laco mimo bránku. Hromadili sa tvrdé zákroky a po jednom z nich museli organizátori opravovať posunuté plexisklo. Hralo sa však veľmi čisto, keď rozhodcovia neposlali na trestnú lavicu takmer do konca druhého dejstva ani jedného hráča. V jeho závere si ale išli nútene oddýchnuť Starosta a Bartovič a Američania dvojnásobnú presilovku okamžite využili na zníženie, o ktoré sa postaral Šťastný - 2:3.

Zámorskí hráči v tretej tretine dohrávali presilovku o jedného hráča, no k vyrovnaniu boli blízko až chvíľu po nej. Po Tatarovej chybe trafil bočnú konštrukciu Lacovej bránky Atkinson. V 45. minúte ale dostal ten istý hráč 2+2 za hru zo zdvihnutou hokejkou a Slovákom sa naskytla ideálna šanca rozhodnúť zápas. Štvorminútovú početnú výhodu ale trestuhodne premárnili. V 50. minúte mal vyrovnanie na hokejke Šťastný, ale z uhla trafil len žŕdku. Američania v tejto fáze súpera zatlačili pred bránku a Laco bol v plnej pohotovosti. V 57. minúte postavil slovenských fanúšikov zo sedadiel Miklík, ktorý prepálil Howarda. Rozhodca si však išiel pozrieť videozáznam a po návrate na ľad rozpažil. Puk sa odrazil od spojnice žrdí. Američania v závere odvolali brankára, ale ani to im na vyrovnanie nepomohlo a o konečnom výsledku rozhodol do prázdnej siete Šatan.

Vladimír Vůjtek: "Už sme potrebovali ten šťastný gól, dnes sme premenili aj pološance. Prvá tretina nám veľmi pomohla. Proti Fínom nám tam nepadali také strely, ako teraz. Kládli sme dôraz, aby chlapci ešte viac strieľali a keď sa to skúša, tak tie góly padajú. Oslabenie 3 na 5 sa ťažko bráni, Bartovič spravil zbytočný faul. Hrať proti USA v trojici je veľmi náročne. Rozhodcovi sú tiež ľudia a robia chyby. Michal Handzuš priniesol do mužstva kľud, zaradil sa vedľa Cháru a Šatana a práve oni sú vodcami kabíny. Zdeno hrá lepšie každým zápasom, dnes už podal vynikajúci výkon. V závere sme vsadili na najskúsenejších hráčov a sme radi, že sme sa dočkali výhry. "

Scott Gordon (tréner USA): "Vedeli sme, že Slováci odohrali dva veľmi dobré zápasy s Kanadou a Fínskom a zhodne prehrali len tesne. Dnes im pomohla prvá tretina, v ktorej sa dostali do náskoku. Veľmi dobre korčuľovali, získavali puky. Aj keď sme znížili a vytvorili sme si šance, proti ich pozornej obrane sme sa ťažko presadzovali. Prehra nič nerieši, turnaj pokračuje, čakajú nás ďalšie zápasy."

Zdeno Chára: "Nebolo to ľahké, mali sme dobrý začiatok a aj keď sme poľavili, zvládli sme to. Mohli sme to zahrať aj lepšie, ale malo to šťastný koniec. Tréner nám povedal, čo musíme robiť lepšie a splnili sme to. Snažím sa pomôcť tímu, ale hráme ako kolektív, to je dôležité. Vyhrávame aj prehrávame ako tím. Musíme sa sústrediť na ďalšie zápasy."

Miroslav Šatan: "Sme radi, že máme 3 body do tabuľky a že nám pomôžu k postupu. Prvá tretina bola najlepšia, aj keď Američania mali hrať aktívne. Zaskočili sme ich a položili sme základ víťazstva. Treba zlepšiť presilovky, hľadáme tie správne kombinácie. Niekedy ani netreba dobre hrať a stačí vyhrať. Bolo tam srdiečko, bojovnosť a aj puky sa k nám odrážali. Ak podáme takýto výkon, tak musíme zdolať aj Kazachstan a nesmieme zaváhať."

Andrej Sekera: "Skvelý tímový výkon od brankárov po útočníkov. Snažili sme sa hrať jednoduchý hokej, veľa strieľať a vyšlo nám to. Dôležitý je výsledok a je to skvelé povzbudenie a dúfam, že budeme hrať ešte lepšie."

Branko Radivojevič: "Konečne mi to tam padlo, videl som, že brankár trochu vyšiel z bránky. Dôležtiý gól bol ten do kabíny, už sme boli nervózni, keďže sme nehrali zle, ale napokon sme sa dočkali výhry. Mrzia tie dve vylúčenia, ale ustáli sme to. Mali sme aj šťastie konečne, Američania majú kvalitný tím, podržal nás Jano Laco. Nemôžeme teraz lietať v oblakoch a treba sa sústrediť na ďalšie zápasy."

Ján Laco: "Odohrali sme dobrý zápas, včera sa nám nepodarilo dať gól, ale dnes sme hrali výborne. S chalanmi sme si kričali, takto si vieme dobre pomôcť. Nechcem riešiť, či budem chytať aj ďalší zápas, budem rešpektovať rozhodnutie trénera."

Dominik Graňák: "Stále je to iba jeden zápas, musíme sa vrátiť na zem a naďalej bojovať. Víťazstvo je však povzbudzujúce, veľmi príjemné. Američania výborne korčuľovali, nedalo sa riadne rozoznať, kto je obranca a kto útočník. Hrali útočný európsky hokej, nie veľmi do tela. Keď nás zatvorili v obrannom pásme, mali sme čo robiť. Bolo dôležité, že sme získali vedenie. Pri prvom góle som len korčuľoval pred bránku, vedel som, že mám za sebou spoluhráča a čakal som, že by sa ku mne mohol nejaký puk odraziť. Gól v prvej minúte vždy dodá celému tímu sily. Bolo dôležité, že sme viedli. Vôbec som netušil, že som dnes odohral 50. zápas na majstrovstvách sveta."

Michal Handzuš: " Prvý gól zdvihol tímu sebavedomie. Dôležitý však bol aj ten tretí šesť sekúnd pred koncom prvej tretiny. V druhej časti hry sme mali dlhšie striedania, nohy oťaželi a súper získal prevahu. V tretej tretine to už bolo opäť vyrovnané. Odohrali sme dobrý zápas. Dnes to nebolo o šťastí, Američanom sme boli vyrovnaným súperom. Je to však len jedno víťazstvo, potrebujeme ďalšie, aby sme postúpili. S Kazachstanom to bude náročné, keďže bude veľmi pozorne brániť."

• Zdroj: športky, ts, TASR