VIDEO 10 rokov od titulu: Bez mrazenia na chrbte to nejde

11. máj 2002 - Slovenská radosť z titulu11. máj 2002 - Slovenská radosť z titulu Zdroj: TASR

BRATISLAVA - "Historické zlato pre malý národ!", napísal pred desiatimi rokmi po finále hokejových majstrovstiev sveta 2002 v Göteborgu švédsky denník Expressen.

"Historický titul mal pre Slovákov dvojnásobne sladkú príchuť, lebo detronizovali svojho veľkého brata Česko," napísala agentúra AP.

Od zatiaľ najväčšieho úspechu slovenského hokeja uplynulo presne 10 rokov. Slovenskí hokejisti sa 11. mája prvýkrát v histórii stali majstrami sveta, keď vo finálovom zápase 66. MS vo švédskom Göteborgu zdolali ruský tím po tuhom boji 4:3. Slovensko bolo po Kanade, Veľkej Británii, Švédsku, Sovietskom zväze, Československu, Rusku, Fínsku a Česku v poradí deviatou a zatiaľ poslednou novou krajinou, ktorá získala titul majstrov sveta.

Slováci začali šampionát v B-skupine výhrou nad Poľskom 7:0, nasledovalo víťazstvo nad Ukrajinou 5:4 a prehra 1:3 s Fínskom.

V osemfinálovej F-skupine prišiel triumf 2:1 nad Švédskom, úspech 6:3 s Rakúskom a v čase, keď už bolo jasné, že Slovensko postúpi ďalej z tretieho miesta, aj triumf 6:4 nad Ruskom. Vo štvrťfinále dokázal tím Jána Filca otočiť s Kanadou nepriaznivý stav z 0:2 na 3:2. V semifinále prišla ďalšia dráma so Švédskom, ktorá vyústila až do samostatných nájazdov.

Rozstrel s "tromi korunkami" je spätý najmä s menami Ján Lašák, Richard Lintner a Žigmund Pálffy. Pamätná je najmä veľká radosť Lintnera po tom, čo definitívne pečatil slovenský postup do finále.

Bezprostredné oslavy po postupe do finále

"Pre väčšinu z nás to bol najvýznamnejší úspech v reprezentácii i v kariére. Som rád, že som bol súčasťou tohto tímu. Spojili sa pri jeho tvorbe viaceré okolnosti, boli v ňom fantastickí hráči a mali sme aj potrebné športové šťastie," zaspomínal si Lintner.

O osude zápasu vo finále rozhodol presnou strelou Peter Bondra 100 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času. Akciu začal po pravej strane Žigmund Pálffy, ktorý našiel presne Bondru a ten nezaváhal.

"Na ten obraz si pamätám dodnes. V obrannej tretine som trochu zariskoval, ale získal som puk, potiahol ho, naznačil pohyb doprava a poslal ho doľava Petrovi. Trafil to skvele. Na tie chvíle sa nedá zabudnúť," zalovil v pamäti na rozhodujúcu akciu Žigmund Pálffy.

"Dúfam, že sa ešte narodí pár hokejistov, aby niečo podobné zažili. Aby sa zišla takáto partia, vynikajúci hokejisti aj ľudia a ktorí sa budú chcieť dostať na takýto stupienok. Veľmi si to želám a budem už len pred televízorom a ich fanúšik," pokračoval Pálffy a dodal: "Mali sme tam takých hráčov, ktorí boli skvelí ľudia aj hokejisti a veľmi chceli ten titul. Návrat bol fantastický, ale človek si to popravde veľmi nepamätá. Každý si to zaslúžil, boli sme skvelá partia. Dúfam, že Slovensko ešte niekedy zažije takúto senzáciu."

Pre každého z vtedajšieho kádra bol šampionát v Göteborgu vrcholom kariéry. Slovenskí hráči prichádzali do Švédska s pokorou, po neúspechu na zimných olympijských hrách v Salt Lake City 2002 si chceli napraviť pošramotenú povesť. V spomienkach sa k triumfu a následným oslavám v Bratislave vždy radi vracajú.

"Na šampionát v roku 2002 si spomínam, akoby to bolo včera. Väčšina z chalanov hrá ešte dnes hokej. Vtedy sme mali mladé mužstvo, teda až na mňa," uviedol Peter Bondra, ktorý sa pred desiatimi rokmi preslávil aj pamätnou vetou: "Víťazstvo v Stanley Cupe oslavuje jedno mesto, titul majstra sveta celý národ." Strelec rozhodujúceho gólu si tieto okamihy pripomína iba občas, väčšinou mu to pripomenú novinári a fanúšikovia. "Nežijem v minulosti, ale snažím sa pozerať do budúcnosti. Robil som nedávno rozhovor pre kanadskú televíziu, tak som si pripomenul fragmenty zo šampionátu. Vtedy som si spomenul na niekoľko vecí," doplnil Bondra.

Po desiatich rokoch, pri nedávnom stretnutí majstrov v Bratislave, si zaspomínal, čo bol rozhodujúci moment na ceste za zlatom: "Zápas proti Kanade, kedy sa nám sekundu pred koncom druhej tretiny podarilo skórovať a začali sme v kabíne veriť, že to môžeme dokázať a poraziť ich. Snažil som sa aj niekomu nahrať, ale v poslednom momente som si zmyslel, že môžem aj vystreliť a padlo to tam. Kanada mala silné mužstvo, neviem či nás podcenili, ale všetci sme verili, že to môžeme vyhrať a to bol ten rozdiel medzi nami."

Gól Petra Bondru na videu v čase 8:40

Góly finálového zápasu

"Asi to privítanie, to bolo niečo, čo som v živote nezažil. Hneď na letisku bolo možno 10 tisíc ľudí, potom tá cesta na námestie, všade boli ľudia s vlajkami. A potom to zaplnené námestie, ľudia doslova šaleli," zaspomínal si pre športky.sk na nádherné momenty 48-násobný reprezentant Rastislav Staňa a pridal názor na to, čo vlastne vo Švédsku rozhodlo: "Bolo to výborne vyskladané mužstvo, boli tam mladí chalani aj skúsení lídri, ktorí to ťahali. Celkovo sme sa dali dokopy ako kolektív, vedeli sme, že chceme niečo dosiahnuť. Priklonila sa k nám aj šťastena, ale kolektív bol veľmi silný a všetci ťahali za jeden povraz."

Po návrate čakalo na hokejistov veľkolepé privítanie. Už na letisku čakali tisícky nadšených priaznivcov v hokejových dresoch, s vlajkami, bubnami, trúbkami a rapkáčmi. Rovnaký pohľad z autobusu mali hokejisti aj počas presunu do centra mesta, kde boli pripravené "hlavné oslavy". Fanúšikovia, ktorí sa zišli na Námestí SNP, premenovali priestranstvo na Námestie Slovenskej hokejovej revolúcie. Hrdinov z Göteborgu čakalo v centre slovenskej metropoly viac ako 50-tisíc priaznivcov.

"Návrat domov bol neuveriteľný. Oslavy boli úžasné a nezabudnuteľné. Bol to jeden z najsilnejších okamihov v mojom živote," spomína ďalší strelec gólu vo finále Ľubomír Višňovský a dodáva: "Celý šampionát bol perfektný. Všetko sa začalo víťazstvom nad Kanadou. Úžasná bola posledná sekunda finálového zápasu, keď bolo buly v našej tretine a ja som už vtedy vedel, že to už Rusi nestihnú. Tieto momenty patria medzi najkrajšie v mojom živote. Samozrejme, že rodinné veci nahradia aj hokejové. V reprezentácii sa vždy stretla super partia, skvelý kolektív a bolo to cítiť aj na ľade."

Medzi hlavných strojcov úspechu patril tréner Ján Filc: "Na majstrovstvá sveta si spomeniem vždy, keď mi to niekto pripomenie z médií alebo sa stretnem s chlapcami z tohto úžasného tímu. Spomínam si na to ako na niečo, čo postavilo Slovensko na nohy. Pri úspechu sa spojili viaceré priaznivé okolnosti. V tomto žičlivom prostredí sa nám podarilo dotiahnuť turnaj do víťazného konca. V súčasnosti je zopakovať tento úspech zložitejšie, keďže počet hráčov najvyššej kvality z pohľadu svetového hokeja u nás už nie je najvyšší a potom je problém poskladať tím. Pred desiatimi rokmi sme mali pomerne mladé mužstvo. Či to človek chce alebo nechce, emócie sú vždy. Zábery z finále, z príletu na letisko, z prijatia na námestí sa bez mrazenia na chrbte nedajú pozerať. Myslím si, že aj o ďalších desať rokov to bude rovnaké," dodal Ján Filc.

 

Hokejisti, ktorí získali titul majstrov sveta:
(v zátvorke za dátumom narodenia ich pôsobisko v sezóne 2001/2002 a dosiaľ posledné v ročníku 2011/2012)

Miroslav Šimonovič (10. 8. 1974, ŠKP Poprad - HK Poprad)
Rastislav Staňa (10. 1. 1980, Richmond-ECHL/Portland-AHL - CSKA Moskva)
Ján Lašák (10. 4. 1979, Milwaukee Admirals-AHL/Nashville Predators-NHL - Amur Chabarovsk)

Ladislav Čierny (3. 11. 1974, HC České Budějovice/ČR - ukončil kariéru, poslanec Mestského zastupiteľstva vo Zvolene)
Jerguš Bača (4. 1. 1965, Oberhausen/Nem. - ukončil kariéru, asistent reprezentačného trénera)
Richard Lintner (15. 11. 1977, MoDo/Švéd. - Lukko Rauma)
Martin Štrbák (15. 1. 1975, Jaroslavľ/Rus. - HC Lev Poprad)
Dušan Milo (5. 3. 1973, HKm Zvolen - Krefeld Pinguine)
Radoslav Hecl (11. 10. 1974, Slovan Bratislava - ukončil kariéru, manažér HC Topoľčany)
Peter Smrek (16. 2. 1979, Milwaukee Admirals/AHL - po sérii operácii prerušil kariéru, majiteľ kaviarne v Martine)
Ľubomír Višňovský (11. 8. 1976, Los Angeles Kings/NHL - Anaheim Ducks/NHL)

Peter Pucher (12. 8. 1974, HC Znojmo/ČR - HC Znojmo)
Marek Uram (8. 9. 1974, HC Znojmo/ČR - MHk 32 Liptovský Mikuláš)
Róbert Petrovický (26. 10. 1973, Ambri Piotta/Švajč. - Kometa Brno)
Miroslav Hlinka (31. 8. 1972, MoDo/Švéd. - HC ´05 Banská Bystrica)
Rastislav Pavlikovský (22. 3. 1977, HV 71/Švéd. - AIK Štokholm)
Radovan Somík (5. 5. 1977, HC Zlín/ČR - HC Pardubice)
Róbert Tomík (12. 12. 1976, Sparta Praha/ČR - bez angažmánu)
Ľubomír Bartečko (14. 7. 1976, Atlanta/NHL - HC Lev Poprad)
Miroslav Šatan (22. 10. 1974, Buffalo Sabres/NHL - Slovan Bratislava)
Peter Bondra (7. 2. 1968, Washington Capitals/NHL - ukončil kariéru)
Vladimír Országh (24. 5. 1977, Nashville Predators/NHL - ukončil kariéru, tréner HC ´05 Banská Bystrica)
Žigmund Pálffy (5. 5. 1972, Los Angeles Kings/NHL - HK 36 Skalica)
Jozef Stümpel (20. 7. 1972, Boston Bruins/NHL - Kärpät Oulu)
Michal Handzuš (11. 3. 1977, Phoenix Coyotes/NHL - San Jose Sharks/NHL)
Ladislav Nagy (1. 6. 1979, Phoenix Coyotes/NHL - Dinamo Minsk)

Realizačný tím:
hlavný tréner: Ján Filc
asistenti trénera: Ernest Bokroš, Vladimír Šťastný
vedúci výpravy: Juraj Široký
manažér: Peter Šťastný
tímový manažér: Igor Nemeček
lekár: Dalimír Jančovič
maséri: Samuel Petráš, Michal Malina

Pozrite si, ako vyzerajú majstri sveta po desiatich rokoch vo videu aj v  galérii

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: SITA, športky, ts, youtube

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy