Slovensko po výhre nad Kanadou v semifinále MS 2012!

Slovenská radosť po výhre nad KanadouSlovenská radosť po výhre nad Kanadou Zdroj: SITA

HELSINKI - Slovenská hokejová reprezentácia po famóznom výkone postúpila do semifinále majstrovstiev sveta 2012. V mimoriadne dramatickom stretnutí s Kanadou triumfovala 4:3. Víťazný gól zaznamenal Michal Handzuš. V súboji o postup do finále sa Slováci stretnú s úspešnejším z dvojice Švédsko - Česko v sobotu 19. mája od 17:30.

Predtým slovenský tím na vrcholnom podujatí naposledy zvíťazil nad Kanaďanmi naposledy v máji 2002 vo švédskom Karlstade, keď vyhral vo štvrťfinále 3:2 a napokon získal zlaté medaily.

Slováci začali duel výborne, keď už po desiatich minútach vyhrávali 2:0 zásluhou Kopeckého a Šatana. Kanada však ešte do prvej prestávky vyrovnala. V druhom dejstve už zámorskí hráči na ľade dominovali a dostali sa do vedenia 3:2. Slovenskí hokejisti však v záverečnom dejstve otočili na 4:3 a dosiahli skvelý úspech.

Kanada - Slovensko 3:4 (1:2, 2:0, 0:2)
Góly: 17. Kane (Getzlaf), 27. Skinner (Eberle, Sharp), 38. Burrows (Russell, Ladd) - 6. Kopecký (Radivojevič, Handzuš), 10. Šatan (Hudáček, Surový), 54. Bartovič (Tatar), 58. Handzuš (Sekera). Rozhodcovia: Fraňo, Jeřábek (obaja ČR) - Schulz (Nem.), Šeľanin (Rus.), zmeny v zostave: od 46. minúty bez Miklíka a Hovorku, vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše: Getzlaf (Kan.) 5+DKZ, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, strel: 36:28, 11 568 divákov.

Kanada:  Ward - Keith, Bouwmeester, Phaneuf, Russell, Schenn, Quincey, Murray - Perry, Getzlaf, Kane - Sharp, Nugent-Hopkins, Benn - Eberle, Tavares, Skinner - Burrows, O'Reilly, Ladd - Purcell

Slovensko:   Laco - Sekera, Baranka, Chára, Sersen, Starosta, Vydarený - Radivojevič, Handzuš, Kopecký - Šatan, Surový, Hudáček - Miklík, Mikúš, Tatar - Haščák, Bližňák, Bartovič - Hovorka

Rozhodujúce momenty zápasu

Vladimír Vůjtek: "Dostal som najväčší darček, aký mi mohli chlapci dať . Veril som, že podáme perfektný výkon. Chlapci nechceli letieť domov, veľmi dobre sa naladili na tento zápas. V tretej tretiny sme sa poctivým hokejom dopracovali k úspechu. Za stavu 4:3 už som veril, ale Kanada hrá vždy až do konca. Boli tam zmätky, málo sa prerušovalo, ale zvládli sme to. Kanada je veľmi silná pred bránkoviskom súpera, oni to vedia hrať a tak padli ich góly. Kanada musela, my sme mohli. "

Michal Handzuš: "Hrali sme veľmi dobre, mali sme aj šťastie. Stále sme verili, že dáme aspoň jeden gól, napokon sme dali dva. To oslabenie o dvoch hráčov bolo náročne, ustáli sme to a sme veľmi šťastní. Musíme hrať naďalej ako tím a budeme v tom pokračovať aj ďalej. Chceme využiť dobrú vlnu. Sme radi, že sa aj doma tešia a my sa tešíme s nimi."

Tomáš Kopecký: "Je tu obrovská eufória, pre tieto momenty hráte hokej. Doprial by som to každému hokejistovi. Hráme jeden pre druhého, je tu skvelý kolektív. Kanada spravila dve vylúčenia, dali sme dva góly a tie posledné minúty už boli nervy. Ale udržali sme to, užijeme si to v kabíne. Sú to fantastické pocity, pri hymne to boli veľké emócie. Je to neuveriteľné, ďakujeme aj ľudom na Slovensku za podporu."

Milan Bartovič: "Som rád, že mi to tam padlo. Je to veľká paráda. Celý tím stále myslel pozitívny, ani za stavu 2:3 sme sa nevzdali. Nakoniec sme dali dva góly, čo je krásne. Trénerovi sme dali krásny darček, určite mu ešte niečo pripravíme, ale toto sa nedá prekonať. Súpera na semifinále si nevyberám, sú to kvalitné tímy. Bolo by krásne priniesť z Helsínk medailu."

Miroslav Šatan: "Samozrejme ožívajú tie spomienky na cenné kovy a úspechy. Uvidíme, aký potenciál ešte dokážeme vydupať z tohto tímu. Dúfam, že sme všetkých doma potešili a ešte sme nepovedali posledné slovo. Oni čakali, ako budeme hrať my. Naopak my sme ich prekvapili, oni sa zobudili až neskôr. Pred poslednou tretinou sme si hovorili, že do toho dáme všetko. Verili sme, že jeden gól dáme a napokon sme dali dva. Je to krásne. Mrzí ma tá moja šanca, ktorá skončila na žrdi, ale dali sme ďalší gól a je to skvelé. Možno som si to ušetril na ďalší zápas. Počkáme si na súpera, skúsime podať koncentrovaný výkon. Dokážeme hrať s každým vyrovnanú partiu."

Ján Laco: "Bolo to nesmierne ťažké. Je to Kanada, ktorá hrá až do konca. Viedli sme 2:0, ale potom prišiel ich obrovský tlak. Bol to boj až do záverečnej sekundy."

Andrej Sekera: "Je to nádhera, neopísateľný pocit, zimomriavky na tele! Kanada má mimoriadne kvalitné mužstvo a my sme sa snažili hrať ako celý turnaj, nebolo to pre nás ľahké. Ale zahrali sme to super, Janko spravil pár neuveriteľných zákrokov, chalani dali góly, my sme vzadu celkom dobre bránili a tak sme vyhrali zápas."

Štvrťfinálový duel mal opatrný úvod. Prvý sa do útoku tlačili Kanaďania, ale Laco si s ich pološancou poradil. Slováci hrali od 4. minúty presilovku, síce držali pásmo, do väčších príležitostí sa nedostali. Tesne po jej konci však zakombinoval prvý útok, Radivojevič vypálil a jeho strelu tečoval do Wardovej siete Kopecký - 1:0. V 10. minúte viedli reprezentanti s dvojkrížom na hrudi už 2:0. Hudáček sa výborne uvoľnil pri mantineli, jeho prihrávka síce Surového nenašla, ale Šatan si letiaci puk rukou sklepol na ľad a z prvej ho poslal za Wardov chrbát. Kanada mohla znížiť už o minútu neskôr. Benn poslal strieľanú prihrávku na Sharpa a ten minul Lacovu odkrytú bránku len o milimetre. Sedemnásta minúta už gól "javorových listov" priniesla. Bartovič nezastavil pri mantineli Getzlafa, Baranka nedokázal pred bránkou vyhodiť puk a v následnej mele sa najlepšie zorientoval Kane - 2:1.

Kanaďania od začiatku druhého dejstva poriadne pritlačili. Slováci si zo začiatku dávali vzadu dobrý pozor a nepúšťali ich do vyložených šancí ani k odrazeným pukom. V 26. minúte však Mikúš zastavil kanadský útok až za cenu faulu a zámorskí hokejisti mali prvú presilovku. Pri zlom striedaní unikol Eberle, jeho tutovku ešte Laco zmaril, ale na následnú dorážku Skinnera už nestačil zareagovať - 2:2. Vzápätí ich mohli poslať do vedenia Perry s Kaneom, letiaci puk neusmernili do odkrytej siete. V 29. minúte prišla zbytočná sekera Hovorku, krátko po ňom išiel na trestnú aj Sersen a Kanaďania mali takmer jeden a pol minútovou početnú výhodu o dvoch hráčov. Napriek obrovskému tlaku a snahe gól nedali, keďže Laco a po ňom aj Chára, ktorý za neho zaskočil na bránkovej čiare, puk do siete nepustili. Hneď potom si zahrali presilovku aj Slováci a góly na hokejkách mali Surový so Šatanom, Ward zachránil. Kanada nepoľavila ani v závere. Nugent-Hopkinsova strela skončila na žŕdke, ale dve minúty pred koncom dejstva Burrows už Laca prekonal a svojich spoluhráčov poslal prvýkrát v zápas do vedenia.

Zámorskí hráči si v treťom dejstve už vzadu dávali pozor, no súper si napriek tomu vypracoval niekoľko dobrých príležitostí. V úvode mal najväčšiu Tatar, keď unikol po krídle, zbavil sa obrancu, ale Ward si s jeho strelou poradil. Postupne im však dochádzali sily a Kanada sa čoraz viac tlačila pred Laca. Slovenský brankár zachránil v 50. minúte šancu Tavaresa, ktorý bol veľmi blízko štvrtého gólu. Slovákom však vyšiel brejk v 54. minúte a Bartovič na dvakrát vyrovnal na 3:3. Vzápätí ich mohol poslať do vedenia Šatan, zblízka však neuspel. Slováci následne nevyužili presilovku, ale na jej konci Getzlaf poslal nešetrne na ľad Mikúša a dostal 5+DKZ. Slováci výhodu využili už po niekoľkých sekundách, keď Handzuš tečoval do siete strelu Sekeru a Slovákov poslal do semifinále.

• Zdroj: športky, ts, SITA, TASR