Bulharským majstrom Ludogorec, tešia sa aj Slováci

Hráči nového bulharské majstra
Hráči nového bulharské majstra

SOFIA - Bulharským futbalovým majstrom sa stali prvýkrát v histórii hráči Ludogorec Razgrad, ktorí v záverečnom 30. kole doma zvíťazili nad CSKA Sofia 1:0.

V tabuľke preskočili práve tohto súpera o jediný bod. V drese domácich sa z titulu tešili aj slovenskí obrancovia Ľubomír Guldan a Marián Jarabica, ktorí so spoluhráčmi oslavujú double, keďže Ludogorec vo finále národného pohára zdolal už 16. mája Lokomotiv Plovdiv 2:1.

Pikantériou je aj fakt, že nový majster je nováčikom súťaže. Klub zo severovýchodu krajiny hral ešte v roku 2010 tretiu ligu. Obrat nastal s príchodom podnikateľa, s ktorého podporou nehralo mužstvo druhé husle ani po postupe medzi elitu. 

"Tento náš historický titul je výsledkom tvrdej práce počas celej sezóny," uviedol po rozhodujúcom stretnutí hlavný kormidelník Ivajlo Petev (36), ktorý je pri mužstve od júla 2010. 

"Čo viac si môžeme želať, nič lepšie sa nemohlo stať," uviedol v rozhovore Marián Jarabica (23) a pokračoval: "Sú to určite krásne pocity - pre nás hráčov, trénerov, realizačný tím, no najmä fanúšikov. Dosiahli sme obrovský úspech, veď sme triumfovali v ligovej súťaži i v domácom pohári. Oslavy som si však veľmi neužil a ani si ich neužijem, pretože sa vraciam domov na Slovensko. Budú však určite veľkolepé."

Stopér prišiel v lete 2011 na ročné hosťovanie z poľského klubu Cracovia Krakov, kde má po podpise štvorročného kontraktu v lete 2010 ešte dvojročnú platnú zmluvu. Bývalý slovenský mládežnícky reprezentant však na jar v drese Razgradu nenastúpil, znemožnilo mu to zranenie krížnych väzov v kolene a dlhšia nútená pauza.

"Hoci som už ostatný mesiac s chlapcami naplno zaberal a trénoval, tréner Petev nechcel meniť víťaznú zostavu. Mužstvu sa darilo, vyhrával zápasy, nemal na to dôvod," skonštatoval rodák z Čadce, ktorý začínal s veľkým futbalom v Banskej Bystrici a pôsobil aj v Českých Budějoviciach. Na margo svojej futbalovej budúcnosti Marián Jarabica doplnil: "Cracovia zostúpila do druhej ligy, moje ambície sú vyššie. Určite by som rád zostal v Razgrade, veď bude hrať Ligu majstrov. Zástupcovia oboch klubov sa budú o mne rozprávať, do dvoch týždňov by som mal vedieť viac."

Ľubomír Guldan (29) prišiel v auguste 2011 zo Žiliny a s vedením PFC Ludogorec podpísal ročnú zmluvu s opciou. "Myslím si, že vedenie bulharského tímu nemá dôvod neuplatniť si opciu. Ľuboš podával v strede obrany spoľahlivé výkony a patril k oporám mužstva," uviedol licenčný agent SFZ Emil Kovarovič na margo odchovanca seneckého futbalu, ktorý pôsobil aj vo švajčiarskom FC Thun.

V klube pôsobil aj mladý Jakub Hronec (19). Rodák z Banskej Bystrice odišiel ako pätnásťročný z Interu Bratislava do akadémie anglického klubu Birmingham City, kde pobudol tri roky. V lete 2011 sa mládežnícky reprezentant dohodol v Razgrade na podmienkach trojročného pôsobenia, v jesennej časti sezóny 2011/2012 však hosťoval v ďalšom prvoligovom bulharskom mužstve Kaliakra Kavarna.

"Jakub má kontrakt 1+1+1, teraz po roku účinkovania si môže Ludogorec na neho uplatniť opciu a na budúci rok ďalšiu. Uvidíme, či sa tak stane. Hronec po zimnom návrate z Kaliakry za Razgrad prakticky nehrával, tréner nechcel meniť víťaznú zostavu, pretože mužstvu sa darilo. Navyše Jakub bol najmladší futbalista v kádri, všetko má ešte pred sebou," poznamenal Kovarovič.

Na margo úradujúceho bulharského šampióna dodal: " Ludogorec Razgrad je profesionálny futbalový klub so všetkým, čo k tomu patrí. Priznám sa, že v strednej Európe som taký nezažil. Veľkou zárukou ďalšieho napredovania Razgradu je majiteľ Kiril Domuschiev, ktorý je úspešným podnikateľom a o klub sa stará po všetkých stránkach."

O titule rozhodol gól Miroslava Ivanova, klub sa teraz môže tešiť na druhé predkolo Ligy majstrov. Obhajca titulu Litex Loveč obsadil piate miesto.

Rozhodujúci gól Ivanova v 19. minúte


Zdroj:
TASR, SITA, ČTK, youtube
Foto:
ludogorets.com

DISKUSIA