VIDEO Prestrelka Nemcov so Švajčiarmi, prehra Holandska

Miroslav Klose a Stephan Lichtsteiner Miroslav Klose a Stephan Lichtsteiner Zdroj: SITA

BAZILEJ - Futbalisti Švjačiarska v prípravnom stretnutí v Bazileji zdolali jedného z favoritov EURO 2012 tím Nemecka 5:3. V helvétskom tíme zaznamenal v rozpätí necelej polhodiny hetrik útočník Hoffenheimu Eren Derdiyok (23). Nemecko sa na európskom šampionáte predstaví v náročnej základnej skupine spoločne s Dánskom, Portugalskom a Holandskom.

Futbalisti Portugalska nepotvrdili úlohu favorita, keď v Leirii len remizovali s Macedónskom 0:0.

Úradujúci majstri Európy a sveta zo Španielska zvíťazili na neutrálnej pôde v St. Gallene nad Srbskom 2:0. Španieli rozhodli o svojej výhre dvoma gólmi po zmene strán, keď v rozmedzí desiatich minút skórovali Adrian a Santi Cazorla. Futbalisti z Pyrenejského polostrova budú na finálovom turnaji hrať v základnej C-skupine spoločne s Talianskom, Írskom a Chorvátskom.

Futbalisti Bosny a Hercegoviny, ktorí budú súperom Slovenska v kvalifikačnej skupine o postup na MS 2014, prehrali v Dubline s Írskom 0:1. Víťazný gól zaznamenal na štadióne Aviva v 77. minúte Shane Long.

Dáni prehrali v Hamburgu s Brazíliou 1:3. Kanárici rozhodli o svojom triumfe na svere Nemecka tromi gólmi už v prvom polčase.

Holandskí futbalisti šokujúco prehrali v Amsterdame s Bulharskom 1:2. "Oranjes" viedli nad Bulharmi po polčase 1:0, ale v nadstavenom čase ich poslal na kolená Ilijan Micanski. Zverencov trénera Berta van Marwijka otestujú najbližšie v Rotterdame slovenskí reprezentanti.

Česi sa s tréningovým kempom v Rakúsku rozlúčili víťazstvom 2:1 v priateľskom zápase v Grazi. O triumfe rozhodol v 90. minúte David Lafata, ktorého tečovaná strela z hranice šestnástky so šťastím skončila v sieti.

O víťazstve futbalistov Anglicka v stretnutí s Nórskom v Osle rozhodol už v 9. minúte Ashley Young.

Dánsko - Brazília 1:3 (0:3)
Góly: 71. Bendnter - 8. a 40. Hulk, 13. Zimling (vlastný)

Španielsko - Srbsko 2:0 (0:0)
Góly: 64. Adrian, 74. Cazorla.

Švajčiarsko - Nemecko 5:3 (2:1)
Góly: 21., 23. a 50. Derdiyok, 67. Lichtsteiner, 77. Mehmedi - 45. Hummels, 64. Schurrle, 72. Reus.

Góly: 45. Van Persie - 50. I. Popov (z pok. kopu), 90.+ Mičanski

Holandsko: Krul - Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen (16. Bouma), Willems (64. Schaars) - Van Bommel, N. de Jong (86. Strootman) - Van Persie, Sneijder, Van der Vaart (64. Kuyt) - Huntelaar (77. Robben)

Česko - Izrael 2:1 (1:1)
Góly: 17. Baroš (z pok. kopu), 90.+ Lafata - 45. Shechter

Grécko - Slovinsko 1:1 (1:0)
Góly: 8. Torossidis - 87. Kurtič, ČK: 90.+ Panagiotis Giorgios Kone (Grécko)

Nórsko - Anglicko 0:1 (0:1)
Gól: 9. A. Young

USA - Škótsko 5:1 (2:1)
Góly: 3., 60. a 65. L. Donovan, 11. M. Bradley, 70. J. Jones - 15. Cameron (vlastný)

Honduras - Nový Zéland 0:1 (0:1 )
Gól: 45.+ Schmeltzer

Salvador - Moldavsko 2:0 (2:0)
Góly: 16. Bonila, 24. Alas

• Zdroj: SITA, TASR, dailymotion, youtube