UEFA zarobila cez miliardu, Španieli dostanú 23 miliónov

Španielsko sa teší zo zisku tituluŠpanielsko sa teší zo zisku titulu Zdroj: SITA

KYJEV - Európska futbalová asociácia UEFA rozdelí medzi účastníkov majstrovstvá Európy 196 miliónov eur. Najviac dostanú staronoví šampióni zo Španielska, ktorí obhajobou titulu zarobili 23 miliónov eur. Nasleduje neúspešný taliansky finalista s 19,5 miliónmi, Nemecko si prilepší o 16 miliónov, Portugalsku pribudne do zväzovej pokladne 15 miliónov. Najmenej dostanú Holandsko a Írsko (po 8 miliónov eur).

UEFA si vysoké odmeny môže dovoliť, pretože na komerčných a televíznych právach za šampionát by mala zarobiť podľa odhadov minimálne 1,26 miliardy eur.

Ide asi o polovicu sumy, ktorú zarobila FIFA počas majstrovstiev sveta 2010, kde štartoval dvojnásobný počet tímov. Okrem 196 miliónov jednotlivým asociáciám pošle UEFA tiež 98 miliónov eur klubom ako kompenzáciu za to, že uvoľnili svojich hráčov pre šampionát.

Vysoké príjmy z komercie vyplývajú zo skutočnosti, že zápasy šampionátu sledovalo priemerne 150 miliónov divákov po celom svete. To zodpovedá sledovanosti Super Bowlu, finále ligy NFL amerického futbalu, ktorý je považovaný za marketingovo najzaujímavejšie športové podujatie na svete.

Štvrťfinále medzi Anglickom a Talianskom videlo dokonca okolo 230 miliónov fanúšikov a podobné číslo sa dá očakávať aj od finále medzi Španielskom a Talianskom. Taký záujem sa rovná ceremoniálu olympijských hier, čo je jedna z najsledovanejších udalostí vo svete športu.

Výkonný riaditeľ UEFA David Taylor pôvodne neočakával, že by príjmy mohli byť tak vysoké. "Obávali sme sa, ako budú sponzori a ďalší partneri reagovať na to, že sa šampionát koná vo východnej Európe. Reakcia ale boli pozitívne, čo sa prejavilo aj na príjmoch z komercie," povedal Taylor.

"Euro 2012 - to boli investície za 100 miliárd zlotých (približne 23 miliárd eur). Chceli sme dohnať resty za desiatky alebo dokonca za stovky rokov," povedal poľský premiér Donald Tusk z liberálnej Občianskej platformy.

Zastaralá a zanedbaná dopravná infraštruktúra patrila dlhodobo k veľkým problémom inak dynamicky sa rozvíjajúceho poľského hospodárstva. Ani výdavky spojené so šampionátom by nemali mať výrazný dopad na poľskú ekonomiku, ako sa očakávalo.

Šéfka Poľskej ekonomickej spoločnosti Elžbieta Monczyńská na portáli interia.pl pripomenula, že organizovanie futbalového sviatku bude mať pre Poľsko skôr "neviditeľné" pozitívne efekty, keďže sa Poľsko predviedlo ako rýchlo sa modernizujúca krajina a vylepšilo si povesť v zahraničí. Nepotvrdili sa katastrofické scenáre o rasistických výtržníkoch na futbalových zápasoch, zahraničné médiá sa naopak rozplývali nad ústretovosťou a pohostinnosťou Poliakov. Podľa nej bude najväčšou výzvou v najbližších rokoch efektívne využitie všetkých objektov, ktoré vznikli hlavne s vidinou Eura, predovšetkým štadiónov. Pripomenula, že skúsenosti z iných krajín ukazujú, že investície, aké si ich stavba vyžiadala, sa málokedy vracajú.

Odmeny účastníkom XIV. majstrovstiev Európy od Európskej futbalovej únie:
Španielsko - 23 miliónov eur
Taliansko - 19,5 miliónov eur
Nemecko - 16 miliónov eur
Portugalsko - 15 miliónov eur
Anglicko - 12,5 miliónov eur
Česko - 12 miliónov eur
Grécko, Francúzsko - po 11,5 miliónov eur
Rusko, Chorvátsko - po 10,5 miliónov eur
Dánsko, Ukrajina - po 10 miliónov eur
Poľsko, Švédsko - po 9 miliónov eur
Holandsko, Írsko - po 8 miliónov eur

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: ČTK, SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy