Wiggins vyhral časovku, Peter Velits na parádnom 4. mieste

Bradley WigginsBradley Wiggins Zdroj: SITA

CHARTRES - Slovenský cyklista Peter Velits obsadil v predposlednej 19. etape 99. ročníka Tour de France vynikajúce 4. miesto. Jazdec stajne Omega Pharma-Quick Step zvládol časovku na 53,5 km z Bonneval do Chartres časom 1:06:15 hodiny. Z triumfu sa tešil celkový líder Bradley Wiggins z Veľkej Británie, ktorý zajazdil suverénne najrýchlejší čas 1:04:13 h a prakticky spečatil svoje víťazstvo na celej Tour.

Pretekára tímu Sky delí od celkového triumfu už iba posledná 20. etapa, v ktorej mu stačí prísť do cieľa na slávnom Champs-Élysées. Ak sa mu to podarí, Wiggins sa stane vôbec prvým Britom, ktorý sa stal celkovým víťazom najslávnejších cyklistických pretekov sveta. Druhý v celkovej klasifikácii skončil jeho krajan a tímový kolega Chris Froome (+3:21 min) a tretí Talian Vincenzo Nibali z Liquigasu (+6:19).

Rovnako je na tom aj Slovák Peter Sagan, o zelený dres pre lídra súťaže aktivity ho môže pripraviť už len pád, či zranenie. Pre jazdca stajne Liquigas-Cannondale je to najväčší úspech kariéry. Pri svojej premiérovej účasti na Tour zaknihoval zatiaľ tri etapové víťazstvá.

"Dnešnú časovku som išiel v takom vlastnom rytme, aby som ušetril sily a aby som bol zajtra vo forme. Veľmi sa na to teším. Všetci v tíme sme veľmi spokojní s tým, ako nám Tour vyšla. Budú to samé prijemné spomienky. Sú to úplne iné preteky, ako ostatné. Je to úžasné," povedal v cieli Sagan.

Víťazom súťaže vrchárov sa stane domáci miláčik Thomas Voeckler zo stajne Europcar a biely dres pre najlepšieho cyklistu do 25 rokov si aj v sobotu udržal Američan Tejay Van Garderen z tímu BMC.

Peter Velits išiel výborne už od začiatku. Na prvom medzičase (14 km) bol druhý za Luisom Leonom Sanchezom. Druhý (30,5 km) síce prešiel ako tretí, no v cieli sa opäť prebojoval na druhú priečku za Sancheza. To však ešte bola na trati úderka stajne Sky Wiggins a jeho krajan Chris Froome. Obaja išli vynikajúco a na oboch medzičasoch i v cieli predbehli dovtedy vedúcu dvojicu.

Peter Velits

Peter Velits sa vďaka časovke posunul na 27. miesto celkovej klasifikácie, pričom na Wigginsa stratil 1:05:10 h. Jeho maximom tak ostáva 18. priečka z vlaňajšej edície pretekov. Jeho brat Martin prišiel do cieľa na 123. mieste (+8:58 min) a celkovo skončil na 90. mieste (+2:40:47). Sagan obsadil v časovke 45. miesto (+5:34) a celkovo je 43. (+1:38:46).

"Pred etapou som nemal žiadne očakávania, išiel som do toho s tým, že uvidím, ako sa mi pôjde. Keď sa nebude dariť, nebude to žiadna tragédia. Predsa len, včera som sa necítil vôbec dobre, dnes už to také zlé nebolo, takže s výkonom som spokojný. Keď nad tým však teraz rozmýšľam, tak ma tých 12 sekúnd na tretie miesto trošku štve. Išlo iba o to tretie, pretože strata na Wigginsa a Frooma bola veľká. To bola ako keby iná liga. Pyreneje boli hlavne o tom, aby som nejako prežil a prišiel do cieľa v Paríži. Takže dnešný výsledok je taká čerešnička na torte. Pre mňa aj pre celý tím," povedal Peter Velits.

19. etapa (Bonneval - Chartres, časovka na 53,5 km): 1. Bradley Wiggins (V. Brit.) Sky 1:04:13 h, 2. Christopher Froome (V. Brit.) Sky +1:16 min, 3. Luis León Sánchez (Šp.) Rabobank +1:50, 4. Peter Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +2:02, 5. Richie Porte (Aus.) Sky +2:25, 6. Patrick Gretsch (Nem.) Argos - Shimano +2:28, 7. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing +2:34, 8. Vasilij Kirijenka (Biel.) Movistar +2:46, 9. Rein Taaramae (Est.) Cofidis, Le Credit En Ligne +2:50, 10. Jérémy Roy (Fr.) FDJ-Big Mat +3:05, ... 45. Peter Sagan (SR) Liquigas-Cannondale +5:34, 123. Martin Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +8:58.

Celkové poradie: 1. Wiggins 84:26:31h, 2. Froome +3:21 min, 3. Vincenzo Nibali (Tal./Liquigas) +6:19, 4. Jurgen Van den Broeck (Bel./Lotto) +10:15, 5. Van Garderen +11:04, 6. Haimar Zubeldia (Šp./RadioShack) +15:43, 7. Cadel Evans (Aus./BMC) +15:51, 8. Pierre Rolland (Fr./Europcar) +16:31, 9. Janez Brajkovič (Slo./Astana) +16:38, 10. Thibaut Pinot (Fr./FDJ) +17:17, ... 27. P. VELITS +1:05:10, 43. SAGAN +1:38:46, 90. M. VELITS +2:40:47

Bodovacia súťaž: 1. Peter Sagan (SR) 386 bodov, 2. André Greipel (Nem.) 264, 3. Matthew Goss (Aus.) 238,... 14. Peter Velits 89, 64. Martin Velits (obaja SR) 27

Súťaž vrchárov: 1. Thomas Voeckler (Fr.) Europcar 134 bodov, 2. Fredrik Kessiakoff (Švéd.) 123, 3. Chris Anker Sörenssen (Dán.) 77,... 14. Peter Velits 29, 36. Peter Sagan 8, 53. Martin Velits (všetci SR) 2

Súťaž mladých jazdcov do 25 rokov: 1. Tejay van Garderen (USA) 84:37:35 h, 2. Thibaut Pinot (Fr.) +6:13, 3. Steven Kruijswijk (Hol.) +1:05:48, ... 7. Peter Sagan (SR) +1:27:42

Súťaž družstiev: 1. RadioShack - Nissan 253:47:28 h, 2. Sky +6:02, 3. BMC Racing +36:36, 4. Astana +43:39, 5. Liquigas-Cannondale +1:05:02, ... 12. Omega Pharma-QuickStep +2:17:23

• Zdroj: TASR, SITA, youtube