Ohlasy médií: Londýn predviedol najlepšiu šou na planéte

Slavnostný ceremoniál OH v Londýne
Slavnostný ceremoniál OH v Londýne

LONDÝN - Ohlasy svetových médií na slávnostné otvorenie Hier XXX. olympiády:

Times (V. Brit.): "Letmý štart sa podaril. Videli sme nádherný mix. Účinkovala aj kráľovná, niečo podobné sme tu doteraz nemali."


Daily Mail (V. Brit.): "Veľkolepé. Úvodný dojem sa vydaril."

Guardian (V. Brit.): "Bola to noc zázrakov. Veľká Británia pripomenula svoju históriu i súčasnosť."

Sun (V. Brit.): "Zlatý zázrak."

Financial Times (V. Brit.): "Londýn predviedol najlepšiu šou na planéte. Olympijské hry pri otvorení oslávili Veľkú Britániu."

New York Times (USA): "Divoká spleť slávnosti a umeleckého predstavenia. Bolo to hlučné, vtipné, nenudilo, ukázalo odvážne vízie. Ukázalo šialený portrét krajiny, ktorá sa od posledných olympijských hier v nej v roku 1948 výrazne zmenila."

Wall Street Journal (USA): "Londýn 2012 sa snažil odlíšiť od veľkolepého Pekingu 2008. Spojením divákov a technológií do jedného tímu sa mu to podarilo. Bolo to jedinečné. Štvorhodinová prehliadka vzdala hold britskej histórii a kultúre."

Washington Post (USA): "Londýn pripomenul svetu, že ďalšie dva týždne nebudú len o športe, ale aj o zábave."

Los Angeles Times (USA): "Uvoľnená pohodová atmosféra vyhrala nad mohutnosťou. Za otvárací ceremoniál budú aj napriek ekonomickým škrtom v porovnaní s Pekingom Britov len chváliť."

Sydney Morning Harald (Aus.): "Boylov živý a pulzujúci sprievod udal tón pre tieto olympijské hry a možno aj nový smer pred olympijské hnutie. Rio de Janeiro by tento programový smer malo nasledovať."

The Australian (Aus.): "Otvorenie bolo oslavou všetkého - od punku po sociálne médiá a internet. Ceremoniál pripomenul slobodnú britskú spoločnosť udávajúcu kultúrny tón na pozadí neuveriteľne prestížne pripraveného a veľkolepého otvorenia v Pekingu. Bolo to stimulujúce, elektrizujúce, rovnako ako celý Londýn."

News Limited (Aus.): "Londýnske hry si budete navždy pamätať ako tie, na ktorých vyskočili kráľovná a James Bond z helikoptéry. Pokojne to môžete nazvať najúžasnejším momentom v moderných olympijských dejinách."

iDnes.cz (ČR): "Piatkový štart bol taký, aká bude pravdepodobne i olympiáda. Peking bol gigantickejší, Londýn ľudskejší. Britské predstavenie pôsobilo prirodzenejšie."

iSport.cz (ČR): "Briti prekabátili všetkých. Oheň nezapálila legenda, ale mladé nádeje. Londýn veľkolepo odštartoval OH."

Frankfurter Allgemeine Zeitung (Nem.): "Úvodný ceremoniál OH bol plný prekvapení. Veľkolepý a efektný, dojemný, s množstvom nápadov a humoru."

Welt (Nem.): "Keď olympijské hry budú ako ich prológ, potom budú stáť za to. Krajina ožila vo večernom svetle ohňostroja. Otvorenie nepripustilo povestné britské chladné prijatie."

Spiegel (Nem.): "Olympijské hry zostanú navždy najväčšou športovou udalosťou vo svete. Je to veľká globálna oslava. A tá sa skvelým otvorením začala."

Liberation (Fr.): "Britský humor odštartoval olympijské hry. Otvárací ceremoniál sa niesol v znamení nespútanej fantázie. V čase hospodárskej krízy slávnostný ceremoniál predstavil vynaliezavú a nekonvenčnú krajinu a zabŕdol hlboko do britskej identity."

Le Parisien (Fr.): "Majstrovské slávnostné otvorenie. Bol to deň s veľkým D. Briti ponúkli svoj humor a kúzlo."

Le Télégramme (Fr.): "Sedemročné čakanie a prípravy oslávil Londýn aj s kráľovnou a tajným agentom 007. Bol to výbušný koktail britskej kultúry."


Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA