Sagan skúsenejší o Londýn: Musel som staviť na jednu kartu

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: SITA

LONDÝN - Peter Sagan napriek nevydarenému ataku na medaily v pretekoch s hromadným štartom bude spomínať na londýnsku olympiádu ako na novú skúsenosť a dobrú lekciu. Slovenský cyklista sa v uliciach britskej metropoly k svojmu vychýrenému špurtu pred Buckinghamským palácom nedostal, preteky sa preňho rozhodli oveľa skôr.

Odmerať Saganovo 34. miesto je po olympijských pretekoch ťažké. Nie je to veľa, ani málo, iba ak relatívne. Určite by to bolo oveľa lepšie umiestnenie v prípade, že by sa pretekári prepracovali na posledných niekoľko sto metrov v "balíku".

"Beriem to tak trochu aj ako sklamanie, ale každé preteky sú poučením. Je to zvláštne meranie síl. Tímy sú málopočetné, preto sa olympijské preteky vyvíjajú divne," priznal špecifický charakter 'cesty' na OH Sagan, ktorý sa v pelotóne mohol spoľahnúť len na vlastné sily.

Únava "Tourminatora" po nedávnom náročnom, ale i úspešnom vrchole roka vo Francúzsku už opadla, podľa vlastných slov ho nohy poslúchali na trati, ktorá okrem dĺžky a viacnásobného stúpania na "kopček" Box Hill v sebe viac mín nemala. "Práveže som sa cítil dobre, jediná škoda, že som nebol vpredu. Možno keby bola ťažšia, bolo by to lepšie. Ale trasu mal každý rovnakú, takže je zbytočné toto analyzovať," povzdychol si.

Víťaz troch etáp na TdF pred pretekmi vyhlasoval, že o svojej taktike rozhodne až v závislosti od vývoja na ceste, nakoniec sa rozhodol pre zotrvanie s pelotónom a vyčkávanie. "Musel som staviť iba na jednu kartu a nemohol som sa púšťať do únikov, pretože keby došlo k záverečnému špurtu, nemal by som naň síl. Cieľom bolo ísť do špurtu, nepodarilo sa to, dnes som nemohol byť skrátka všade," načrtol svoj koncept pre preteky cyklista, ktorý pochopil už dve desiatky kilometrom pred cieľom, že medailovým nádejam je koniec.

"Posledných 20 kilometrov, keď malo čelo stále 50-sekundový náskok, som už vedel, že šanca na dobrý výsledok unikla. Všetci sme čakali, že tých čo ušli, ešte dobehneme." Sagan by však ani v retrospektíve od svojej taktiky vydržať v hlavnom poli neupustil, preto aj otázku o chýbajúcich reprezentačných kolegoch vnímal v tomto kontexte. "Samozrejme by ma potešil nejaký kolega. Keby tu boli nejakí iní chalani, šli by do úniku a mali by sme niekoho vpredu. Keby bola nejaká tímová spolupráca, všetci sme mohli byť pokojnejší."

Britský hviezdny tím, ktorý mal "predvariť" špurt pre Marka Cavendisha a nepriamo tak aj pre Sagana, podľa Slováka nepretaktizoval preteky, jednoducho mu iba logicky došli sily a nedokázal už dohnať "odpadlíkov". "Keby boli Briti v deviatich, zvládli by to. Ale keď sa striedajú na 250 kilometroch iba štyria, to je veľa. Boli tam síce s Nemcami, ale aj tak to na nich bolo príliš."

Peter Sagan

  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy