Američania s tesnou výhrou proti Litve, prehra Španielov

Strieľajúci LeBron James a Antanas Kavaliauskas (12)Strieľajúci LeBron James a Antanas Kavaliauskas (12) Zdroj: SITA

LONDÝN - Hviezdny tím basketbalistov USA narazil na olympijskom turnaji v Londýne na prvú vážnejšiu prekážku. Američania zdolali v A-skupine Litvu iba rozdielom piatich bodov 99:94, keď v záverečnej štvrtine museli doťahovať tesný náskok súpera.

Najlepšími strelcami USA boli s dvadsiatimi bodmi LeBron James a Carmelo Anthony, v drese Litvy nastrieľal Linas Kleiza z tímu NBA Toronto Raptors 25 bodov. Američania zostávajú bez prehry na čele tabuľky A-skupiny.

"Tímu snov" sa nedarila streľba ako v predchádzajúcom dueli s Nigériou, kedy vytvoril so 156 bodmi rekord hier, a šesť minút pred koncom dokonca dovolil súperovi dostať sa do vedenia 84:82. Lenže v posledných štyroch minútach začala úradovať megastar LeBron James. Najužitočnejší hráč NBA dal deväť z 12 záverečných bodov USA a zariadil tesné víťazstvo.

"Poriadne previerky sú potrebné. Každý silný tím má rád, keď ho niekto takto otestuje. A my konkurenciu milujeme," vyhlásil James. "Potrebujeme cítiť, že musíme zo seba vydať to najlepšie. A to sa dnes stalo," dodal.

Doteraz na turnaji toľko nežiaril, tentokrát si to vynahradil. "Hral som tak, aby som bol čo najužitočnejší pre tím. Nechával som strieľať iných, ale teraz som cítil, že je potrebné, aby som tímu pomohol aj bodmi. Máme hneď niekoľko skvelých strelcov, teraz to vyšlo na mňa. Nabudúce to zas bude niekto iný," vyhlásil James.

Zatiaľ čo obhajcovia zlata odvrátili prekvapenie, strieborní medailisti z Pekingu Španieli utrpeli v Londýne svoju prvú prehru, keď podľahli 74:77 Rusku. Prvú štvrtinu pritom vyhrali o 17 bodov, ale hlavne druhá polovica patrila Rusku, ktoré so štyrmi výhrami vedie skupinu B.

Úvod zápasu vôbec nenaznačoval, že by mali mať Španieli problémy. Po piatich minútach viedli 20:2 a zdalo sa, že otázkou bude len výška skóre. Lenže Rusi sa vzchopili, do polčasu znížili na 10 bodov a výbornoutreťou štvrtinou skóre otočili. Španieli potom znova začali mať navrch a ešte štyri minúty pred koncom viedli o deväť bodov, Rusku však patril záver. Kľúčový okamih nastal minútu pred koncom, kedy Viktor Chrjapa trojkou vyrovnal na 73:73 a víťazný kôš dal 18 sekúnd pred koncom Mozgov. Vzápätí premenil Gasol jediný trestný hod a Rusko už výhru ubránilo.

Austrálski reprezentanti si zaistili postup do štvrťfinále výhrou nad domácou Veľkou Britániou. Kým prvý polčas prehrali o 10 bodov a zahrávali sa s postupom, v druhom predviedli ofenzívny festival a vyhrali ho 70:29. Patrick Mills sa na tom podieľal 39 bodmi.

Basketbalisti Francúzska zdolali Tunisko 73:69. "Les Bleus" vyhrali na turnaji tretí zápas za sebou, ich hviezdny Tony Parker nastrieľal 22 bodov. Francúzov zatiaľ v Londýne pokorili iba favorizovaní Američania hneď na úvod.