Hagara vo finále C1 skončil šiesty, zlato pre Čebana

Ľubomír HagaraĽubomír Hagara Zdroj: SITA

LONDÝN - Ukrajinský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Jurij Čeban získal na OH 2012 v Londýne zlatú medailu v C1 na 200 m. Majster sveta z Duisburgu 2007 triumfoval v A-finále pred Jevgenijom Šuklinom z Litvy a Rusom Ivanom Štylom. Slovenský singlkanoista Ľubomír Hagara obsadil šieste miesto a pri olympijskej premiére šprintov dosiahol životný úspech.

Zverenec trénera Slavomíra Kňazovického vyrovnal najlepší výsledok slovenskej rýchlostnej kanoistiky v Eton Dorney, šiestu priečku obsadil aj štvorkajak na 1000 m. Hagarovi rovnako ako v semifinále vyšiel štart a po úvodných metroch sa držal na tretej-štvrtej priečke. Do bojov o medaily v nabitej konkurencii pretekárov z postsovietskych krajín napokon nezasiahol, no skončil na bodovanom mieste a získal cenný skalp Francúza Mathieua Goubela.

"Chcel som vo finále predbehnúť aspoň dvoch súperov a veľmi som túžil zabojovať o medailu. Štart bol znovu celkom dobrý z mojej strany, postupne mi však dochádzali sily a nedokázal som udržať dobré tempo. Ťažko povedať, koľko zo mňa vybral včerajší deň, dnes fúkal na trati protivietor a zafúkalo aj zboku, odoberalo mi to energiu. Šieste miesto je ale krásne," povedal po finálových pretekoch šťastný Hagara.

Kňazovický, ktorý získal na OH 1996 v Atlante striebro v C1 na 500 m, bol s Hagarovým finálovým vystúpením veľmi spokojný. "Ľubo predviedol perfektnú jazdu. Štart nemal taký excelentný ako v semifinále, no postaral sa o jeden z najcennejších výsledkov Slovenska v Londýne. Šieste miesto v singlovej disciplíne na olympiáde je skvelým úspechom. Keby niekto pred začiatkom hier povedal, že skončí v A-finále šiesty, mnohí by to považovali za nereálne. Plán splnil na sto percent, vydal zo seba všetko," povedal Kňazovický, ktorý bol v minulosti špecialistom na dvestovku. Šprint sa však premiérovo dostal do programu olympiád až teraz v Londýne.

C1: 1. Jurij Čeban (Ukr.) 42,291, 2. Jevgenij Šuklin (Litva) +0,501, 3. Ivan Štyl (Rus.) +0,562, 4. Alfonso Benavidez Lópes de Ayala (Šp.) +0,747, 5. Denis Garaža (Bielor.) +1,254, 6. Ľubomír Hagara (SR) +1,686, 7. Mathieu Goubel (Fr.) +1,754, 8. Naoja Sakamoto (Jap.) +2,408

• Zdroj: TASR, SITA