Carrazana vyboxoval zlato pre Kubu, Lomačenko do 60 kg

Ramirez CarrazanaRamirez Carrazana Zdroj: SITA

LONDÝN - Kubánsky reprezentant v boxe Robeisy Ramirez Carrazana získal na OH v Londýne zlatú medailu v kategórii do 52 kg. Víťaz vo finále zdolal Tugstsogta Nyambayara z Mongolska 17:14.

Len 18-ročný Ramirez je panamerickým šampiónom a proti mongolskému pästiarovi zviedol úspešný súboj. Pre boxerov z "Ostrova slobody" to bolo v Londýne druhé zlato v tomto olympijskom športe, v Pekingu nezískala slávna kubánska škola ani jedno zlato.

Zlatú medailu v boxe v kategórii do 60 kg získal ukrajinský reprezentant Vasyl Lomačenko. Víťaz suverénne vo finále zdolal Soonchul Hana z Kórejskej republiky 19:9. Lomačenko obhájil v Londýne zlato z Pekingu a pridal Ukrajine ďalšiu zlatú medailu v boxe po sobotňajšom úspechu Olexandra Usyka. Lomačenka považujú odborníci za jedného z najlepších pästiarov, ktorí bojovali v Londýne o olympijskú slávu.

Kazašský boxer Serik Sapijev získal na OH v Londýne zlatú medailu v kategórii do 69 kg, keď v nedeľňajšom finále zdolal 17:9 na body domáceho Brita Freddieho Evansa. Sapijev sa stal už šiestym boxerským šampiónom z Kazachstanu v olympijskej histórii. Kategória do 69 kg Kazachom pod piatimi kruhmi mimoriadne praje, zlato vybojovali aj jeho krajania v Aténach a Pekingu.

Ruský reprezentant v boxe Jegor Mechončev získal na OH v Londýne zlatú medailu v kategórii do 81 kg. Vo finále remizoval s Kazachom Adilbekom Nijasymbetovom 15:15, výrokom rozhodcu sa však napokon tešil z triumfu.

Britský reprezentant v boxe Anthony Joshua získal na OH v Londýne zlatú medailu v kategórii nad 91 kg. Striebro si vybojoval Talian Roberto Cammarelle, bronz Kazach Ivan Dyčko a Magomedrasul Medžidov z Azerbajdžanu.

Výsledky:

Kategória do 52 kg:
Robeisy Ramírez (Kuba) - Tugstsogt Nyambayar (Mong.) 17:14 (6:5, 4:4, 7:5)

Konečné poradie: 1. Robeisy Ramírez Carrazana (Kuba), 2. Tugstsogt Nyambayar (Mong.), 3. Miša Alojan (Rus.) a Michael Conlan (Ír.), 5. Nordine Oubaali (Fr.), Andrew Selby (V.Brit.), Jeyvier Cintrón (Portoriko) a Jasurbek Latipov (Uzbek.)

Kategória do 60 kg:
Vasyl Lomačenko (Ukr.) - Han Sun-čul (Kór. rep.) 19:9 (7:2, 4:3, 8:4)

Konečné poradie: 1. Vasyl Lomačenko (Ukr.), 2. Han Soonchul (Kór.rep.), 3. Yasniel Toledo (Kuba) a Evaldas Petrauskas (Lit.), 5. Domenico Valentino (Tal.), Gani Šajlavov (Kazach.), Félix Verdejo (Portoriko) a Fazlidin Gaibnazarov (Uzbek.)

Kategória do 69 kg:
Serik Sapijev (Kaz.) - Freddie Evans (V. Brit.) 17:9 (4:2, 6:3, 7:4)

Konečné poradie:
1. Sapijev, 2. Evans, 3. Samkovoj a Šelesťuk, 5. Custio Clayton (Kan.), Alexis Vastine (Fr.), Errol Spence (USA) a Gabriel Maestre (Venez.)

Kategória do 81 kg:
Jegor Mechoncev (Rus.) - Adilbek Nijazymbetov (Kaz.) 15:15 (3:4, 5:4, 7:7) - Mechoncev vyhral výrokom rozhodcov

Konečné poradie: 1. Jegor Mechončev (Rus.), 2. Adilbek Nijasymbetov (Kaz.), 3. Jamaguči Falcao (Braz.) a Alexander Gwozdyk (Ukr.), 5. Abdelhafid Benchabla (Alž.), Julio la Cruz Peraza (Kuba), Ehsan Rouzbahani (Irán) a Elshod Rasulov (Uzb.)

Kategória nad 91 kg:
Anthony Joshua (V. Brit.) - Roberto Cammarelle (Tal.) 18:18 (5:6, 5:7, 8:5) - Joshua vyhral výrokom rozhodcov

1. Anthony Joshua (V. Brit.), 2. Roberto Cammarelle (Tal.), 3. Magomedrasul Medžidov (Azerb.) a Ivan Dyčko (Kaz.), 5. Simon Kean (Kan.) a Čang Žilei (Čína), Mohammed Arjaoui (Mar.) a Magomed Omarov (Rus.)

• Zdroj: TASR, SITA