Slovan vstúpil do KHL domácou prehrou 2:4 s Doneckom

Brankár Slovana Ville Hostikka a Fredrik PetterssonBrankár Slovana Ville Hostikka a Fredrik Pettersson Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Slovan Bratislava odštartoval svoje účinkovanie v KHL prehrou 2:4 s Donbassom Doneck. V domácom dueli sa predstavil proti ukrajinskému tímu slovenského trénera Júliusa Šuplera, ktorý sa presadil vysokou efektivitou. Naopak Slovan nezískal prvé body napriek hernej prevahe.

Slovan dvakrát viedol, Doneck však vždy vyrovnal a v tretej časti hry rozhodol o svojom úspechu. Tretí gól Donbassu dosiahol Slovák Jaroslav Obšut.

Bratislavský tím odohrá ďalší zápas v KHL v sobotu 8. septembra, keď opäť v Slovnaft aréne privíta od 17.00 h Dinamo Riga.

Slovan Bratislava - Donbass Doneck 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)
Góly:
2. Kytnár (Bartovič), 24. Bakoš (Lipiansky) - 17. Beluchin, 40. Tuppurainen, 44. Obšut, 56. Pettersson. Rozhodcovia: Micheľ, Anisimov - Naumov, Šichanov (všetci Rus.), vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 10.055 divákov (vypredané)

Slovan Bratislava: Hostikka - Tabaček, Sigalet, Švarný, Boumedienne, Štajnoch, Mihálik - Miklík, Bližňák, Vondrka - Dravecký, Kytnár, Bartovič - Kukumberg, Lipiansky, Bakoš - Preisinger, Šťastný, Ölvecký

Donbass Doneck: Ersberg - Wilson, Puistola, Obšut, Podhradský, Bartulis, Pilař, Siľnickij - Kiiskinen, Virtanen, Tuppurainen - Kašpar, Nedorost, Pettersson - Dadonov, Beluchin, Kvitčenko - Solovjev, Varlamov, Šalimov

Úvodné minúty v KHL sa slovenskému nováčikovi vydarili. Hokejisti Slovana začali s chuťou, agresívne, rýchlo vnikali do pásma a veľmi rýchlo, už po 66 sekundách otvoril skóre pohotový Kytnár. Súper sa ešte chvíľu spamätával a keď naznačil svoje možnosti, obraz hry sa paradoxne dostal o úroveň nižšie. Slovanisti vytušili nebezpečenstvo a v snahe nedostať sa pod tlak prestali riešiť priestor na kontry kombináciami. V rozháranej druhej fáze tretiny však mohol na 2:0 v tutovej pozícii zvýšiť Dravecký, na druhej strane doneckí hráči pohrozili iba po dvoch hrúbkach v obrannej tretine bratislavského tímu. Pomohla im hra v presilovke, keď v čase návratu vylúčeného ukážkovo do siete tečoval strelu od modrej Beluchin.

Slovan aj svoj vstup do druhej často ozdobil aktivitou a sviežimi akciami. Lipiansky s Bakošom predviedli v útočnom pásme parádne manévre a na ich konci bola v 24. minúte pohotová gólová dorážka nádherného švihu do hornej žŕdky. Tento Kukumbergov útok bol aj v ďalšom priebehu mimoriadne iniciatívny a celkovo sa Slovanu podarilo dostať sa do miernej hernej a jasnej streleckej prevahy. Po jednom z galapredstavení tretej formácie hral Slovan presilovku, v ktorej sa ale zrodila prvá čistá šanca súpera v druhom dejstve. Následne po zbytočne komplikovaných kreáciách Ölveckého rozhodcovia v kontre súpera rozporuplne vylúčili Sigaleta a hoci sa Slovan skvele bránil, opäť na konci početnej nevýhody inkasoval. Bolo to dve sekundy do skončenia oslabenia a 19 sekúnd pred druhým klaksónom.

Do tretice Slovanu východ z kabín nevyšiel, na začiatku tretej časti bol zápas rozkúskovaný. Pri signalizovanom vylúčení hosťujúci slovenský obranca Obšut od modrej prepálil zhluk tiel a Donbass šiel do vedenia. V ďalších minútach sa oba tímy striedali v akciách, ale hostia sa postupne sústredili na kontrolu situácie a keď zhruba od 50. minúty "prežili" silnú nátlakovú 5-minútovku Slovana, na konci vlastného oslabenia zvýšil na 4:2 pre ukrajinský klub Pettersson. Slovan už nenašiel protizbraň a hoci nezanechal zlý dojem z hry, môže sa poučiť, že v KHL hrá prím efektivita.

Rostislav Čada, tréner Slovana: "V prvých dvoch tretinách sme podľa mňa hrali veľmi dobrý, aktívny hokej. Pomohol nám šťastný prvý gól, ale tak ako sme lacno skórovali, tak sme lacno aj inkasovali. V záverečnej tretine sme už nehrali dobre a tam nám súper jednoznačne udelil lekciu z efektivity."

Július Šupler, tréner Donbassu: "Chválim zverencov za ich prístup a hru. Bolo to zo začiatku ťažké, ale postupne sa nám začalo viac dariť. Víťazstvo si veľmi ceníme, zrodilo sa na ľade kvalitného súpera, ktorý mal veľkú podporu obecenstva."

Roman Kukumberg, útočník Slovana: "Dôležitosť prvého zápasu nám zväzovala ruky. Aj keď to nedopadlo dobre, ten výkon nebol podľa mňa až taký zlý. Nič sa nedeje, tie zápasy idú tesne za sebou a my už musíme myslieť na ten druhý. Treba získať domáce body, lebo bez nich by sa nám išlo na ľady súperov veľmi ťažko."

Marek Bakoš, strelec gólu: "Bola tam menšia skrumáž, Jano Lipiansky zamotal obrancovi hlavu, dobre vystrelil, brankár nevedel kde je puk. Keď sa to ku mne odrazilo, tak som už len napálil do bránky. Prvý gól v KHL, radosť a myšlienky, koľko za ten gól zaplatím tímu... Škoda tohto zápasu. Myslím, že prvé deve tretiny sme mali navrch, tá tretia nám nevyšla a súper využil prakticky všetky šance."

• Zdroj: TASR, SITA, športky, ts