Vysoké výhry Nemecka, Anglicka, Španielska, šláger pre Rusko

Pedro Rodriguez a Aleksandr MartynovičPedro Rodriguez a Aleksandr Martynovič Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Kvalifikácia na MS, ktoré sa v roku 2014 uskutočnia v Brazílii, pokračovala ďalšou bohatou porciou duelov skupinovej fázy.

Futbalisti Ruska majú po troch odohratých zápasoch v kvalifikácii MS na konte plný počet deväť bodov a aktívne skóre 7:0. V stretnutí F-skupiny na moskovskom štadióne v Lužnikách zdolali zverenci Fabia Capella tím Portugalska 1:0. Víťazný gól dal už v 6. minúte Alexander Keržakov, ktorý sa po "narážačke" s Romanom Širokovom ocitol za ofasajdovou zónou hostí, a zoči-voči brankárovi Rui Patriciovi nezaváhal. Hostia boli vo zvyšku zápasu aktívnejší, ale ruskú defenzívu sa im prekonať nepodarilo. Schuti si zastrieľal Izrael, v Luxembrusku dali jeho hráči šesť gól.

V stretnutí B-skupiny v Plzni išli českí reprezentanti a tím Malty do šatní so skóre 1:1. Po zmene strán však domáci potvrdili úlohu favorita a zvíťazili napokon 3:1. V závere nadstaveného času mohli hostia ešte znížiť z pokutového kopu, ale brankár Čech pokus Mifsudovi chytil. Taliani potvrdili úlohu favorita na pôde Arménska rovnakým výsledkom a v záverečnom súboji skupiny si body podelili Bulharsko s Dánskom.

Futbalisti Španielska nezostali nič dlžní svojmu renomé, keď v stretnutí I-skupiny na pôde Bieloruska zvíťazili 4:0. Už v prvom polčase viedli úradujúci majstri sveta a Európy 2:0 a napokon suverénne triumfovali, keď Pedro zaznamenal hetrik v rozpätí 51 minút.

Prekvapujúco hladko zvíťazili Belgičania v A-skupine nad Srbskom, keď v hustom lejaku dokázali skórovať až trikrát. V rovnakej skupine sa Chorváti poriadne nadreli na výhru v Macedónsku, o triumfe rozhodol v 60. minúte Rakitič. Parádny obrat v závere predviedol Wales proti Škótsku, pričom zahviezdil Gareth Bale.

C-skupina takmer priniesla prekvapenie na úkor Švédov, ktorí museli otáčať priebeh s Faerskými ostrovmi. Už tradične strelil víťazný gól kanonier Ibrahimovič. Rakúsko nedokázalo streliť gól na pôde Kazachstanu a tak si odnáša bod za remízu. Naopak až šesťkrát sa presadili strelci Nemecka, ktorí deklasovali Írsko a pripravili mu jednu z najvyšších domácich prehier v histórii.

Tlak na trénera Trapattoniho narastá. "Prečo by som mal rezignovať?," reagoval na otázky írskych médií Talian. "Som si istý, že naši hráči nám ešte dajú odpoveď. Som na nich hrdý a dôverujem im. Nechcem hľadať výhovorky, ale hráči ako Dunne, St. Ledger, Keane alebo Whelan nám jednoducho chýbajú," poznamenal taliansky kouč.

"Predviedli sme veľmi sústredený výkon. Od prvej minúty sme kontrolovali vývoj, mali sme dobrú organizáciu hry a boli sme adekvátne pripravení na dlhé lopty írskych futbalistov," povedal kouč Nemecka Löw a dodal: "Mali sme vyváženú ofenzívu aj defenzívu. Dali sme pekné góly a tento výsledok nám pomôže posunúť sa vpred."

Dianie v D-skupine prinieslo domáce zaváhanie Turecka s Rumunskom, Estónska s Maďarskom a hladkú výhru Holandska nad trpaslíkom z Andorry.

Anglicko bez väčších problémov vo Wembley deklasovalo San Marino, aj keď diváci čakali na prvý gól 35 minút. Skóre otvoril z pokutového kopu Rooney, ktorý neskôr zaznamenal aj druhý gól. Dvakrát sa presadil jeho klubový kolega Welbeck a skóre uzavrel Oxlade-Chamberlain.

Mimoriadne vyrovnaná je E-skupina, kde už má každý z tímov na konte aspoň 3 body.