Slovenská dvadsiatka na MS senzačne potrápila Rusov, teší sa z bodu

Richard Mráz v zápase proti RuskuRichard Mráz v zápase proti Rusku Zdroj: worldjunior2013.com

UFA - Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov začala majstrovstvá sveta v ruskej Ufe s tradične horúcim adeptom na titul, domácou reprezentáciou. Zverenci trénera Ernesta Bokroša spôsobili hneď vo svojom prvom zápase malú senzáciu, keď ho doviedli až do predĺženia a získali veľmi cenný bod po prehre 2:3.

Rusi sa dostali do vedenia v 15. minúte po góle z ofsajdu a v 29. zvýšili na 2:0. Slováci sa však nezlomili a ešte pred druhou sirénou znížil Matis. V záverečných sekundách tretej časti dokázal vyrovnať Richard Mráz. Z výhry sa nakoniec tešili domáci hráči, keď využili presilovku desať sekúnd pred koncom predĺženia.

Zverenci trénera Ernesta Bokroša sa najbližšie stretnú v piatok 28. decembra o 10.30 h s Kanadou.

Slovensko - Rusko 2:3 po predĺžení (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)
Góly: 35. Matis (Mikúš, Daňo), 60. R. Mráz - 15. Kučerov (Grigorenko), 29. Chochlačjov (Jakupov, Sigariov), 63. Jarullin (Nesterov)
Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Massy, Stricker (obaja Švaj.) - Haster (Švéd.), Kaderli (Švaj.), 8400 divákov

Slovensko: Nagy - Čerešňák, Nechala, Rusina, Bagin, Luža, Korím, Bajaník, Búri - Mikúš, Daňo, Matis - Richard Mráz, Bíreš, Bruno Mráz - Kolena, Reway, Uhrík - Hudec, Fujerik, Rapáč

Rusko: Vasilevskij - Jarullin, Nesterov, Diakov, Diblenko, Mironov, Koledov, Sergejev - Jakupov, Sigariov, Chochlačjov - Kučerov, Slepyšev, Grigorenko - Šalunov, Tkačjov, Ničuškin - Kosov, Kapustin, Žarkov - Mozer

Domáci hokejisti začali podľa očakávania náporom a už v úvodnej minúte si vypracovali dve dobré šance. Brankár Nagy však spoľahlivo zasiahol. Rusi boli aj v ďalšom priebehu nebezpečnejší, no Slováci hrali vzadu veľmi disciplinovane. Súperove útoky prerušovali často už v strednom pásme a v obrannej zóne ich dobre vytláčali zo streleckých pozícií k mantinelom. Domáci proti nim nič nevymysleli ani počas prvej presilovke v zápase. Po úvodnej desaťminútovke sa osmelili aj zverenci trénera Bokroša a niekoľkokrát pohrozili, ale do gólových šancí sa nedostali. V 15. minúte už Rusi pretavili svoju dominanciu na gól. Peknú kombináciu Grigorenka s Kučerovom zakončil druhý menovaný do odkrytej bránky - 0:1. Rozhodcovia však pri rýchlej akcii nepostrehli ofsajd ruského hráča a gól nemali uznať.

Šanca na vyrovnanie prišla v 24. minúte. Bajaníkovu strieľanú prihrávku tečoval Daňo, Vasilevskij puk nezachytil, no pomohli mu obrancovia, ktorí ho upratali do bezpečia. O niekoľko sekúnd opäť pohrozila prvá slovenská formácia. Vzápätí však domáci predviedli svoje individuálne zručnosti a rýchlym prechodom cez stredné pásmo sa dostali až pred Nagya. Ten aj so šťastím udržal stav 0:1. No to len do 29. minúty, keď sa po chybe hostí pri rozohrávke dostal k puku Chochlačjov a sám proti Nagyovi nezaváhal. Slováci ale zbrane nezložili a v 35. minúte sa im podarilo streliť kontaktný gól, keď sa presadila prvá útočná formácia. Matis vybojoval puk za bránkou, ten sa cez Mikúša a Daňa dostal späť k nemu a Matis zblízka upravil na 1:2.

Slováci si v úvode tretieho dejstva vyskúšali hru v presilovke, ale bez výraznejšieho úspechu, keď sa nevedeli na dlhší čas usadiť v útočnom pásme. Potom prebrali taktovku hry opäť domáci. Už sa síce nehrnuli do útoku tak ako v prvých dvoch dejstvách, no aj tak boli nebezpeční. V 56. minúte sa však na ľade ocitli až šiesti ruskí korčuliari a tak sa museli brániť vo štvorici. Vyrovnanie mal na hokejke Mikúš, no jeho strelu v poslednej chvíli zblokoval jeden z domácich obrancov. Následne prišiel tvrdý zákrok Šalunova, ktorý dostal 2+2 a Slováci hrali až do konca tretiny v početnej výhode. Tridsaťsedem sekúnd pred koncom sa im podarilo vyrovnať, keď sa po mele pred bránkou presadil Richard Mráz a poslal zápas do predĺženia.

V ňom rozhodol o triumfe domácich Jarullin, keď desať sekúnd pred koncom premenil presilovku.

Ernest Bokroš (tréner): "Vedeli sme, že Rusi prvých desať minút na nás nabehnú, hráčov sme na to pred zápasom pripravili. Myslím si, že sme postupne hru vyrovnali a boli sme favoritovi vyrovnaným súperom. Prehrávali sme síce 0:2, ale dokázali sme kolektívnym, bojovným výkonom vyrovnať na 2:2 a v úvode predĺženia sme dokonca mohli rozhodnúť, tečovanej strele Tomáša Mikúša naozaj chýbali len centimetre. Takto krátko po zápase ma mrzí faul zo záveru predĺženia, nájazdoch by to totiž bolo 50:50. Bol to náš prvý zápas na turnaji, sme radi, že z neho máme bod. Musíme ísť však s pokorou, no sebavedome ďalej. Naši hráči dokázali, že v kolektíve je sila. Čaká nás Kanada, ktorej hra je postavená na inej škole. V tíme majú niekoľko hráčov, ktorí už hrali NHL, bude to opäť veľmi náročný zápas. Hráči na vlastnej koži zistili, že keď podajú kolektívny a bojovný výkon a vyvarujú sa zbytočných chýb, môžu hrať vyrovnanú partiu s každým družstvom.“

• Zdroj: športky, ts, SITA, TASR, youtube