Kovaľčuk rozhodol o najtesnejšej prehre Slovana v Petrohrade

Dobiedzajúci Viktor Tichonov pred bránkou Slovana Dobiedzajúci Viktor Tichonov pred bránkou Slovana Zdroj: hcslovan.sk

PETROHRAD – Hokejisti Slovana Bratislava prehrali na ľade druhého tímu tabuľky Bobrovovej divízie SKA Petrohrad 0:1. Jediný gól stretnutia zaznamenal v prvej tretine kanonier Iľja Kovaľčuk po chybe Jonathana Sigaleta. Slovan ani raz nedokázal prekonať gólmana Sergeja Bobrovského, ktorý si pripísal 27 úspešných zákrokov. Vo 8. minúte nevyužil trestné strieľanie Miroslav Preisinger.

Zverencov trénera Rostislava Čadu teraz čaká trojzápasová séria na domácom ľade, najbližšie sa predstavia v piatok 4. januára proti Avtomobilistu Jekaterinburg.

SKA Petrohrad - Slovan Bratislava 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Gól: 5. Kovaľčuk. Rozhodovali: Bulanov, Ravodin - Sadovnikov, Sazonov, vylúčení: 2:6 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 11.600 divákov.

SKA Petrohrad: Bobrovskij - Kalinin, Čudinov, Alexandrov, Dallman, Semionov, Pervyšin, Berďukov - Průcha, Martensson, Thoresen - Tichonov, Kovaľčuk, Tarasenko - Kučerjavenko, Arťuchin, Afinogenov - Fiodorov, Rybin, Burdasov - Neprjajev

Slovan Bratislava: Janus - Višňovský, Sigalet, Sersen, Švarný, Sekera, Mihálik, Trška - Vondrka, Bližňák, Miklík - Hudáček, Lipiansky, Bartovič - Bakoš, Kytnár, Kukumberg - Ölvecký, Preisinger Kudrna

Slovan nastúpil v porovnaní s duelom na ľade Dinama Moskva s tromi zmenami - zranených obrancov Tabačeka a Štajnocha nahradili Švarný a Mihálik a v treťom útoku dostal príležitosť Bakoš. Po opatrnejšom začiatku udreli domáci v 5. minúte, keď chybnú rozohrávku Sigaleta z vlastného pásma zachytil Kovaľčuk a nekompromisnou delovkou zaznamenal svoj pätnásty gól v sezóne. Na druhej strane vzápätí pohrozili Hudáček s Lipianskym, ale ešte väčšie šancu premárnili pred gólmanom Janusom legionári v drese SKA Průcha s Thoresenom. Na konci 8. minúty mal ideálnu možnosť vyrovnať Preisinger, ktorý po faule v úniku zahrával trestné strieľanie, ale trafil iba do vyrážačky Bobrovského. Slovan ale viditeľne ožil, tlačil sa do útoku, no Vondrka v šanci nemieril presne a opäť Preisinger iba vyskúšal betóny gólmana. V 17. minúte Sekera v dobrej pozícii ešte hľadal Ölveckého a desať sekúnd pred koncom prvej časti mal na hokejke gól Kudrna, no faulovaný trafil opäť iba brankára.

Presilovku v úvode druhej tretiny hostia nevyužili, Hudáčkovi v nej skĺzol puk z čepele v rozhodujúcom okamihu. Vzápäti mal početnú prevahu pri treste Kukumberga Petrohrad a Janus zázračným zákrokom ľavým betónom zabránil skórovať z čistej šance Tarasenkovi. Brankár Slovana "čaroval" aj pri ďalšom oslabení, keď na ňom stroskotali Kalinin i Dallman. V polovici zápasu sa osmelil opäť Slovan, presadiť sa skúšal najskôr Bartovič a v 33. minúte po šikovnej prihrávke Miklíka aj Vondrka, ale Bobrovskij naďalej držal čisté konto. Najväčšia šanca druhej tretiny však prišla až v 38. minúte, keď sa po vysunutí od Kytnára rútil sám na brankára Kukumberg, po zvládnutom blafáku ale puk skončil vedľa.

"Belasých" v závere prostrednej časti oslabili Kudrna a vzápätí štvorminútovým trestom za hru vysokou hokejkou Mihálik, ale Petrohrad výhodu až 94 sekúnd trvajúcej presilovky piatich proti trom napriek veľkým šanciam Kovaľčuka a Martenssona nedokázal využiť a Slovan obetavo ubránil aj následné klasické oslabenie. Domáci potom pokračovali v tlaku, pribrzdil ich však faul Fiodorova, ale ani Vondrka v početnej výhode bekhendom zblízka nevymazal nulu v kolonke strelených gólov. Brankár Janus v ďalších minútach ešte niekoľkokrát svoje mužstvo zachránil a držal šancu na bodový zisk, jeho spoluhráčom však na vyrovnanie nestačila ani kratučká záverečná power-play.

Rostislav Čada, tréner Slovana (zdroj: www.hcslovan.sk): "V kvalitnom, rýchlom a bojovnom zápase sme mali slabšiu prvú tretinu. Od druhej tretiny sme hru výrazne zlepšili, bohužiaľ sme nevyužili niekoľko šancí vrátane trestného strieľania. Hrali sme veľmi dobre v obrane a oslabeniach, v ktorých sme nedovolili súperovi skórovať. V dnešnom zápase nás mrzí to, že sme neuhrali aspoň bod, pretože sme mu boli veľmi blizko."

• Zdroj: TASR, SITA, youtube