Biatlon ovládli Fourcade a Bergerová, Kuzminová celkovo 7.

Martin FourcadeMartin Fourcade Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Francúz Martin Fourcade (24) a Nórka Tora Bergerová absolútne ovládli Svetový pohár 2012/13 v biatlone. Mladší z bratskej dvojice Fourcadeovcov suverénnym spôsobom obhájil svoj minuloročný triumf. V 26 pretekoch jednotlivcov desaťkrát zvíťazil, iba v siedmich sa nedostal na medailové pódium (celková bilancia 10 - 5 - 4), dvakrát chýbal v elitnej desiatke. Okrem hlavnej trofeje si privlastnil aj všetky štyri "malé" krištáľové glóbusy za celkové prvenstvá v jednotlivých disciplínach.

"V detstve bol mojím idolom Raphael Poiree. Som nesmierne šťastný, že sa mi podarilo to, čo doteraz dokázal iba on - získať všetky trofeje. Navyše, každý glóbus som potvrdil víťazstvom v záverečných pretekoch, som na to veľmi hrdý," povedal Martin Fourcade držiac veľký glóbus a obklopený štyrmi malými. V sezóne sa mu celkom podľa predstáv nevydarili majstrovstvá sveta v Novom Meste na Morave. Získal na nich "iba" jedinú zlatú medailu, štyrikrát skončil druhý. "Teraz mám pred sebou jeden veľký cieľ a tým je úspech na olympijských hrách," naznačil svoje ciele Martin Fourcade.

Ženský peletón mal azda ešte väčšiu suverénku v Tore Bergerovej. Aj ona si deň pred svojimi 32. narodeninami privlastnila všetky udeľované trofeje. Na najvyšší stupienok v pretekoch jednotlivcov sa postavila až v jedenástich prípadoch, z toho dvakrát na svetovom šampionáte (11 - 4 - 4), len trikrát sa nezmestila do Top 10. Dvakrát totálne ovládla celé kolo bojov o SP - na začiatku sezóny vo švédskom Östersunde a potom na domácich tratiach v Holmenkollene. Rovnaký kúsok sa podaril objavu sezóny Češke Gabriele Soukalovej vo finále v ruskom Chanty-Mansijsku.

Slovenskí biatlonisti naznačili mierny vzostup. Anastasia Kuzminová i Janka Gereková si zlepšili svoje kariérne maximá v poradí na konci sezóny. "Nasťa" skončila vo SP siedma, čo je o dve priečky vyššie ako jej doterajší strop spred dvoch rokov. Gereková piatykrát v rade posunula svoju pozíciu, tentoraz sa zastavila na 23. mieste. Prvé body v kariére získala Martina Chrapánová, výrazný progres naznačili aj Terézia Poliaková či Paulína Fialková.

Bodovali až štyria slovenskí muži. Ich zisk bol síce skromnejší, ale v Pohári národov v porovnaní s vlaňajškom poskočili o tri priečky - z pätnástej na dvanástu. Ešte to pre nich neznamená ďalšiu miestenku do budúcej sezóny, ale už majú desiate miesto zvyšujúce kvótu na dosah. Matej Kazár na majstrovstvách sveta prekvapil bežeckou fazónou, keď držal rovnocenne krok s absolútnou špičkou. Chýba mu však stabilita streleckej výkonnosti. Konečné 48. miesto vo SP je tiež jeho najlepším v kariére. Ďalší členovia reprezentačného tímu si však pamätajú aj lepšie sezóny.