Prekvapenie sa nekonalo: Novým šéfom olympijského výboru sa stal nemecký kandidát

Thomas BachThomas Bach Zdroj: SITA

BUENOS AIRES - Novým prezidentom Medzinárodného olympijského výboru (MOV) sa podľa predpokladov stal doterajší viceprezident Thomas Bach z Nemecka. Členovia MOV o tom rozhodli v utorkovom tajnom hlasovaní v argentínskej metropole Buenos Aires na svojom 125. zasadnutí. Bach triumfoval v 2. kole, keď získal nadpolovičnú väčšinu 49 z 93 hlasov. Druhý Richard Carrion z Portorika dostal 29. V úvodnom kole vypadol C.K. Wu z Taiwanu.

"Je pre mňa česť a potešenie oznámiť vám, že deviatym prezidentom Medzinárodného olympijského výboru sa stal Thomas Bach," povedal dosluhujúci šéf Rogge.
      
V poradí deviaty prezident v histórii MOV nahradil na čele doterajšieho šéfa Jacquesa Roggeho z Belgicka, ktorý nastúpil do úradu v júli 2001 a vydržal v ňom dvanásť rokov. Prezidentské žezlo tak zostalo opäť v európskych rukách. Z doterajších ôsmich prezidentov MOV bol len jediný, ktorý nepochádzal zo starého kontinentu. Američan Avery Brundage viedol výbor v rokoch 1952-1972.
      
Päťdesiatdeväťročný právnik Bach je bývalý olympionik a zlatý medailista v súťaži družstiev vo fleurete z roku 1976, dlhoročný člen MOV, predseda právnej komisie, šéf antidopingových vyšetrovaní, vyjednávač európskych televíznych práv a prezident Nemeckého olympijského výboru.
      
"Je to ohromné znamenie dôvery. Som si plne vedomý veľkej zodpovednosti prezidenta MOV. Budem pracovať najlepšie ako viem a chcem si zaslúžiť vašu dôveru. Moje dvere, moje uši a moje srdce sú vždy otvorené," povedal Bach vo svojom prvom príhovore vo funkcii prezidenta MOV. "Verím, že sa môžem spoľahnúť na vaše dobré rady v nasledujúcich rokoch," odkázal svojmu predchodcovi.
      
"Chcem byť prezidentom vás všetkých. Dostať takúto dôveru... sú to obrovské emócie, nedokážem to opísať. Mojou prvou úlohou bude poriadne to osláviť. Potom nás čaká zimná olympiáda v Soči. Musíme sa poriadne pripraviť a som presvedčený, že to budú skvelé hry," pokračoval Bach.
      
Okrem Bacha si na miesto brúsili zuby ďalší piati kandidáti - viceprezidenti Ng Ser Miang zo Singapuru, riaditeľ finančnej komisie Richard Carrion z Portorika, člen Výkonného výboru Sergej Bubka z Ukrajiny, šéf Medzinárodnej boxerskej federácie (AIBA) C.K. Wu z Taiwanu a Švajčiar Denis Oswald, prezident Medzinárodnej veslárskej federácie.
      
Voľby mali iba dve kolá. V prvom dostali Wu a Ng rovnaký počet hlasov a o vyradení taiwanského funkcionára rozhodol dodatočný "rozstrel". V druhom už získal potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov favorit Bach.
      
Medzinárodný olympijský výbor mal pred hlasovaním 103 členov, no do volieb sa ich zapojilo 93, medzi nimi aj úspešná slovenská strelkyňa Danka Barteková. Bach získal v druhom kole 49 hlasov, druhý Carrion ich nazbieral 29.
      
"Samozrejme, že som sklamaný, ale musím to akceptovať. Je to rozhodnutie pléna MOV. Teraz musíme dať Thomasovi Bachovi čas a priestor, aby si zostavil svoj tím," uviedol zdolaný Carrion. "Voľby nie sú žiadne prekvapenie. Thomasa poznám už dlho a nevidím dôvod, prečo by sme nemohli spolupracovať aj v budúcnosti," pridal sa Oswald.
      
Ešte pred hlavnou udalosťou dňa na zasadaní v Buenos Aires zvolili aj deväť nových členov MOV. Svoje postavenie v organizácii si posilnili zástupcovia USA, keď sa k trojici doterajších členov výboru Anite DeFrantzovej, Jimovi Eastonovi a Angele Ruggierovej pridal aj prezident národného olympijského výboru USOC Larry Probst. Ten získal v tajnej voľbe 71 hlasov a proti bolo 20.
      
Miesto v MOV získal aj prezident Ruského olympijského výboru Alexander Žukov, za ktorého prijatie sa vyslovilo 63 voliteľov, proti bolo 29. Medzi ďalšími novými členmi sú dvojnásobný olympijský strieborný medailista vo vytrvalostných behoch Paul Tergat z Kene, švédsky olympijský víťaz v skoku do výšky Stefan Holm, bývalý brazílsky volejbalista Bernard Rajzman, bývalá jazdkyňa Mikaela Cojuangcová-Jaworská z Filipín a trojica Octavian Morariu z Rumunska, Dagmawit Girmay Berhaneová z Etiópie a Camiel Eurlings z Holandska. Noví členovia ale ešte nemohli voliť prezidenta.
      
Tergat získal najviac hlasov (86 za, 9 proti), za ním nasledoval Holm (81-10). Medzinárodný olympijský výbor tak má po utorňajšom zasadaní celkovo 112 členov. Avšak, koncom roka skončia z dôvodu vysokého veku Austrálčan Kevan Gosper a Lamine Diack zo Senegalu a Ománčan Habib Macki odstúpi z funkcie, čiže výbor bude mať 109 členov. S piatimi má najväčšie zastúpenie Švajčiarsko, po štyroch majú USA, Rusko a Veľká Británia.
      
Novým viceprezidentom MOV sa stal Austrálčan John Coates a do Výkonného výboru zvolili Američanku Anitu DeFrantzovú. O Coatesovom víťazstve nebolo pochýb, keďže nemal žiadneho protikandidáta a v hlasovaní mu dalo dôveru 70 zástupcov, pričom iba 12 bolo proti. Austrálsky funkcionár zároveň pôsobí aj vo Výkonnom výbore organizácie.
      
Naopak, DeFrantzová zdolala bývalého šéfa Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Richarda Pounda tesne o jediný hlas 41:40. Vo VV MOV figurovala už rokoch 1992-2001.

výsledky hlasovania (celkovo 93 hlasov, 47 potrebných na zvolenie):
Thomas Bach, Nemecko: 49 hlasov
Richard Carrion, Portoriko: 29
Ng Ser Miang, Singapur: 6
Denis Oswald, Švajčiarsko: 5
Sergej Bubka, Ukrajina: 4
C.K. Wu z Taiwanu vypadol v 1. kole

prezidenti MOV:
Demetrius Vikelas, Grécko, funkčné obdobie: 1894 - 1896
Pierre de Coubertin, Francúzsko, 1896 - 1925
Henri de Baillet-Latour, Belgicko, 1925 - 1942
Sigfrid Edström, Švédsko, 1942 - 1952
Avery Brundage, USA, 1952 - 1972
Lord Killanin, Írsko, 1972 - 1980
Juan Antonio Samaranch, Španielsko, 1980 - 2001
Jacques Rogge, Belgicko, 2001 - 2013
Thomas Bach, Nemecko, 2013 -

Viac o téme: Šéf Prezident MOV Bach
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy