VIDEO Lídri zaváhali: Nitra prekvapujúco podľahla Martinu, Košice padli vo Zvolene

Gólová radosť hokejistov Dukly TrenčínGólová radosť hokejistov Dukly Trenčín Zdroj: SITA

POPRAD - Hokejisti Popradu po dvoch prehrách naplno zabodovali. V utorkovom dueli 36. kola Tipsport extraligy zvíťazili "kamzíci" nad HK 36 Hant Skalica 5:3 a zostali na 4. mieste tabuľky. Domáci útočník Tomáš Sýkora strelil v tretej tretine dva góly (na 4:2 a 5:3) a rozhodol o osude stretnutia.

Poprad prerušil sériu prehier triumfom nad Skalicou

Skaličanov prišlo po dvoch víťazných zápasoch pod Tatry  podporiť niekoľko desiatok fanúšikov a dlho držali bezgólový stav. Ten sa zmenil až v 11. minúte počas vylúčenia Školiaka. Suchý strieľanou prihrávkou našiel nabiehajúceho Matisa a Romančík bol bezmocný - 1:0. Gól musel ešte potvrdiť videorozhodca, keďže puk do siete smeroval odrazom od Matisovej korčule. V závere prvej tretiny Poprad hostí zatlačil pred vlastnú bránku. Gólové šance Paločka, Takáča a Matisa ale ostali nevyužité.

Aj na začiatku prostrednej časti hry domáci trestuhodne zahadzovali šance a keď gólovú poistku nepridal ani navrátilec do popradského dresu Juris Štals, udreli Skaličania. Výstavnou strelou sa prezentoval Štupmf a puk s pomocou konštrukcie brány poslal za chrbát bezmocného Kostúra. V 34. minúte príkladne zabojovala štvrtá formácia "kamzíkov". Dinda v páde posunul puk Gápovi, ktorý už nemal problém skórovať do odkrytej časti bránky - 2:1.

V 44. minúte sa na Romančíka rútil Matis, ale brankár hostí vynikol. Vzápätí na druhej strane predviedol pred bránkou Popradu dôraz Juraj Jurík a bekhendom vyrovnal na 2:2. Obrat Skalice nedopustil Paločko, ktorý sa puku zmocnil v strednom pásme a po sóle vrátil jednogólové vedenie na popradské hokejky. Už o minútu bolo 4:2, presadil sa Tomáš Sýkora. Gólová smršť pokračovala ďalej. S návratom obrancu Suchého z trestnej lavice znížil na 4:3. Päť minút pred koncom zápasu nohou vyrovnal Stloukal, ale rozhodca jeho gól neuznal pre úmysel. Rozuzlenie zápasu prišlo na konci 58. minúty. Najprv T. Sýkora v čistej šanci prestrelil, pri reparáte už ale Romančíka prekonal a v Poprade bolo rozhodnuté - 5:3. Ďalší popradský gól už nepriniesla ani takmer 90-sekundová hra Skalice bez brankára.

HK Poprad - HK 36 Hant Skalica 5:3 (1:0, 1:1, 3:2)
Góly: 11. Matis (Suchý) 34. Gápa (Dinda), 48. Paločko (Takáč), 49. Sýkora (Matis, Paukovček), 58. Sýkora (Paukovček) - 28. Štumpf (Jurík), 45. Jurík (Krejčiřík, Školiak), 53. Nechala (Gründling, Vaškovič). Rozhodovali: Novák - Bogdaň, Jobbágy, vylúčení: 2:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1884 divákov

Milan Jančuška, tréner Popradu: "Som rád, že sme splnili úlohu  favorita. Prevahu sme mali od začiatku zápasu, nielen streleckú ale i na čisté šance. Mohol prísť na naše hokejky väčší pokoj, ak by sme Skalici odskočili. Zápas sme si zdramatizovali až do úplného záveru sami. Bolo to náročné, ale i napriek zraneným oporám sme zápas dokázali zvládnuť. Chcem poďakovať fanúšikom za priazeň a  podporu počas celého roka 2014."

Štefan Mega, tréner Skalice: "Prvú tretinu mali domáci pevne v  rukách, následne sme zmenili taktiku, čo nám vyšlo a druhú časť hry sme hrali nerozhodne. Potom sme v rýchlom slede inkasovali a gól na 5:3 definitívne rozhodol. Žiaľ, dnes nám to nevyšlo. Chcem sa poďakovať fanúšikom za to, že dnes s nami do Popradu cestovali a za ich celosezónne povzbudzovanie."

Trenčín nedal Piešťancom v derby žiadnu šancu

Úvod považského derby priniesol niekoľko zaujímavých šancí. Rapáč našiel neobsadeného Haringa, ten z prvej vystrelil, no Konrád bol na mieste. Trenčania mohli skóre zápasu otvoriť v 3. minúte počas oslabenia. Až traja domáci hokejisti sa rútili na Rybára. Lintner však nespracoval polovysokú prihrávku od Melicháreka. "Havrani" si počas úvodnej časti zápasu zahrali až štyri presilové hry. Domáci však potvrdili, že tlaku súpera dokážu odolávať s prehľadom. Jedinú vážnejšiu situáciu na gólu nepretavil Peško, keď na neho v 14. min zívala odkrytá vrchná časť bránky.

V druhej tretine Trenčín pridal na obrátkach a hlavne sa vyhol zbytočným vylúčeniam. Po niekoľkých sľubných šanciach gól priniesla 28. min. Andersonsovu strelu Šúrek vyrazil pred Šišovského, ten našiel pred prázdnou bránkou Fila, ktorý otvoril skóre zápasu. Odpoveď hostí mohla prísť ešte v tej istej minúte. Haring odrazený puk neusmernil do siete. V 35. min mohol pridať druhý presný zásah zápasu Mikula, jeho tvrdá strela zazvonila o žŕdku. O dve minúty to Dukle už vyšlo. Šišovský si obhodil obrancu a do odkrytej časti bránky upravil na 2:0.

Piešťanci sa mohli do zápasu dostať v úvode tretej tretiny. Holovič v dobrej pozícií netrafil odkrytú bránku. To však bolo zo strany hostí všetko. Trenčania boli naďalej aktívnejší a pridali aj tretí gól. Na začiatku 48. min Lintnerovu strelu od modrej čiary tečoval za Rybárov chrbát Mikula. O chvíľu na to sa v samostatnom nájazde nepresadil Filo. Gólovú bodku pridal necelých šesť minút pred koncom Andersons, keď sa dostal sám medzi kruhmi a obstrelil Rybára.

Dukla Trenčín - ŠHK 37 Piešťany 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Góly: 28. Filo (Šišovský, Andersons), 37. Šišovský (Stantien), 38. Mikula (Lintner, Šťastný), 55. Andersons Rozhodovali: Štefik, Jonák - Junek, Sčensný, vylúčení: 5:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2530 divákov.

Branislav Jánoš, asistent trénera Trenčína: "Zápas sme začali šťastne najmä vďaka Branislavovi Konrádovi, ktorý chytil tri vyložené gólové šance. V prvej tretine boli hostia lepším tímom, sily sa vyrovnali až v druhej časti a nám sa podarilo streliť aj góly. Hráčom to dodalo sebavedomie a sme radi, že sme ukončili tento rok víťazným zápasom."

Leo Gudas, tréner Piešťan: "Odviedli sme solídny výkon v obrane aj napriek tomu, že sme inkasovali štyri góly. Zápas sa mi páčil. Rozdiel medzi tímami bol len ten, že domáci dokázali využiť šance, ktoré si vybojovali a my nie."

Ani dva góly Jabrockého na výhru Žiliny nestačili

Hokejisti Žiliny začali prvú tretinu aktívne a v úvode nepustili hostí z obranného pásma. V 14. minúte sa hostia dostali do vedenia zásluhou Patricka Whitea, ktorý obkorčuľoval bránku Žiliny a so šťastím prestrelil Košarišťana. V 15. minúte putoval na trestnú lavicu hosťujúci Colby Cohen, no napokon bol z toho trest do konca stretnutia za hru so zdvihnutou hokejkou. Domáci sa znovu dostali do tlaku, v 17.minúte Hudec našiel pripraveného Jabrockého, ktorý švihom prestrelil Košarišťana. Žilina si však následne nedala pozor v obrane a hostia hneď z protiútoku išli opäť do vedenia, White nabil Kytnárovi, ktorý bez problémov zvýšil na 2:1.

Druhú tretinu začali opäť aktívne Žilinčania, no v 22. minúte bol v úniku faulovaný Handlovský a následné trestné strieľanie útočník Banskej Bystrice rutinérsky premenil. V 26. minúte putoval na lavicu hanby hosťujúci Zigo a Žilinčania trestali. Krásnu akciu na jeden dotyk zakončil druhým presilovkovým gólom v zápase Jabrocký. "Barani" sa následne prebrali a zápas nabral na obrátkach. V 34. minúte sa do dobrej pozície dostal Lunter, opečiatkoval len hornú žŕdky domácej bránky. O dve minúty neskôr šikovne tečoval Bajaníkovu strelu pred Košarišťanom Kanko, ale puk smeroval tesne vedľa.

Záverečnú tretinu zápasu začali domáci hokejisti znovu aktívne, no hostia hrozili rýchlymi protiútokmi. V 44. minúte putoval na trestnú lavicu žilinský Kropáč a hosťujúci Kafka zvýšil vedenie Banskej Bystrice na 4:2. Domáci ostali otrasení a už o 25 sekúnd neskôr pridal piaty gól hokejistov spod Urpína Lunter, ktorému prihrával White. "Vlci" sa ešte snažili s výsledkom niečo urobiť, ale koncovka im nevychádzala a do konca duelu sa už skóre nezmenilo.

MsHK DOXXbet Žilina - HC'05 Banská Bystrica 2:5 (1:2, 1:1, 0:2)
Góly: 17. Jabrocký (S. Hudec, Kanko), 27. Jabrocký (Procházka, Bajaník) - 14. White (Gachulinec), 17. Kytnár (White), 22. Handlovský (tr. strieľanie), 45. Kafka (Handlovský), 46. Lunter (White, Kudrna). Rozhodovali: Orolin - Bednár, Kacej, vylúčení: 5:9  navyše Cohen 2+10+10 (DKZ), presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 1626 divákov

Martin Groma, asistent trénera Žiliny: "V prvom rade chcem poďakovať divákom, verím, že nás prídu podporiť i v novom roku. Prvé dve tretiny boli dobré, nechýbalo nám nasadenie a bojovnosť. Zlomili nás dva rýchle góly v tretej tretine, potom už bol súper lepší. Týmto veciam sa budeme musieť povenovať a zlepšiť ich."

Richard Zedník, asistent trénera Banskej Bystrice: "Prišli sme do Žiliny po tri body a sme spokojní s víťazstvom. Prvé dve tretiny to bolo vyrovnané, rozhodlo sa v tretej tretine. S bodmi sme spokojní."

Nitra prekvapujúco doma podľahla Martinu

Vedenia sa v stretnutí ujali domáci hráči v 12. minúte v presilovej hre, na pravej strane dostal nekrytý Novotný prihrávku od Mila a v premiére pred nitrianskym publikom prestrelil Čecha v bráne Martina. O päť minút bolo vyrovnané, tentokrát využili početnú prevahu hostia, Galamboš poslal puk do medzikružia Važanovi, ktorý skóroval - 1:1.

Martin v druhej časti stretnutia výrazne zlepšil hru a v 27. minúte sa dostal do vedenia, opäť zaúradovala dvojica Galamboš - Važan, keď prvý vyhral buly a druhý okamžite presne vystrelil. Domácim sa podarilo v 39. minúte vyrovnať, Jakub Ručkay našiel presnou prihrávkou pred bránou hostí Slováka a ten poslal puk za Čechov chrbát - 2:2.

V úvode tretej tretiny stačilo hosťom na skórovanie iba 28 sekúnd, Galamboš potiahol puk po ľavej strane, poslal ho pred Valenta a do vlastnej bránky ho zrazil Ordzovenský. Už v 42. minúte bol stav opäť vyrovnaný, Stümpel nastrelil puk do medzikružia a Ordzovenský tečom splatil dlh - 3:3.

V riadnom hracom čase už ďalší gól nepadol, nasledovalo predĺženie, ktoré bolo 76 sekúnd pred jeho záverom prerušené na 15 minút pre hádzanie predmetov na ľadovú plochu. Rozhodca dal vypratať časť hladiska a potom sa zvyšok dohral, no bez golového efektu. Nasledovali samostatné nájazdy, v ktorých boli úspešnejší hráči Martina, víťazný gól strelil Markovič.

HK Nitra - MHC Mountfield Martin 3:4 pp a sn (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 12. Novotný (Milo, Pupák), 39. Slovák (J. Ručkay, Ordzovenský), 42. Ordzovenský (Stümpel, Nádašdi) - 17. Važan (Galamboš, Markovič), 27. Važan (Galamboš), 41. Galamboš, roz. nájazd Markovič. Rozhodovali: Jura, Lokšík, Šefčík, Holienka, vylúčení na 2 min: 8:7, presilovky 2:1, oslabenia: 0:0, 3065 divákov

Antonín Stavjaňa, asistent trénera Nitry: "Zo zápasu sme chceli vyťažiť ďaleko viac, tímu nemôžem vytknúť nasadenie, no robili sme chyby. Dali sme si vlastný gól a napokon sme ani nepremenili samostatné nájazdy."

Andrej Novotný, asistent trénera Martina: "Je mi ľúto, že sa dnes na zápas nemohli dostaviť tri autobusy našich fanúšikov, pretože to bol velmi kvalitný zápas. Vyzdvihol by som výkon nášho brankára Čecha, ktorý dokázal, že je vo forme. Celkový výkon tímu bol perfektný a všetci hráči si zastali svoje miesta."

Zvolenčania si po predĺžení poradili s lídrom z Košíc

Domáci Zvolen nastúpil na zápas v sviatočných dresoch, ktoré pripomínali sako s bielou košeľou a motýlikom. Už v deviatej sekunde nepretavil svoju šancu na gól Sloboda a o dve minúty neskôr nepochodil ani Škvaridlo. V 16. minúte bolo naopak horúco pre domácou bránkou, hostia sa gólovo nepresadili. O minútu sa ocitol v dobrej príležitosti Brabenec, no nastrelil len brankára Hyláka. V presilovke mohol následne skórovať aj hosťujúci Jánošík, netrafil však prázdnu bránku.

V 24. minúte sa hostia napokon dostali do vedenia zásluhou Jenčíka, platnosť gólu musel ešte potvrdiť až videorozhodca. Vzápätí ohrozil Hyláka Kentoš ale nepochodil rovnako ako Brabenec v samostatnom nájazde o niekoľko okamihov neskôr. V 27. minúte Juríkov teč popri Hylákovi skončil len na žŕdke košickej bránky. V závere druhej časti hry sa Zvolenu napokon podarilo vyrovnať, keď presne trafil Jurík.

V 45. minúte potiahol Obdržálek puk až pred súperovu bránku a Škvaridlo dostal domácich do vedenia - 2:1. O tri minúty neskôr chyboval Bagin, do šance sa dostal Jenčík. Puliš ho v nájazde hákoval, ale košický útočník nariadené trestné strieľanie nepremenil. V 51. minúte nevyšla Zvolenu početná prevaha, jeho hráči sa takmer nedostali z obranného pásma a Jenčík zužitkoval Bartošovu prihrávku na vyrovnávajúci gól. V predĺžení presný zásah nepadol a v nájazdoch rozhodol o víťazstve HKM Obdržálek.

HKM Zvolen - HC Košice 3:2 pp a sn (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 37. Jurík (Chovan, Podkonický),  45. Škvaridlo (Obdržálek, Bortňák), roz. nájazd Obdržálek - 24. Jenčík (Spilar, Bartoš), 51. Jenčík (Bartoš). Rozhodovali: D. Konc, Stano - Rovenský, Stanzel, vylúčení: 4:3 navyše Bartoš (Košice) 10 min nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, 2817 divákov

Josef Turek, tréner Zvolena: "Videli sme vynikajúci zápas. Obe mužstvá si vytvárali veľa šancí. My sme podali vynikajúci výkon, podporený výborným Marekom Šimkom v bránke. Za stavu 0:1 sme zostavu stiahli na tri útoky. Naša hra sa zlepšila, hráči sa dostali do väčšieho tempa. Napokon zaslúžená remíza a v nájazdoch rozhodlo viac šťastia."

Anton Tomko, tréner Košíc: "Myslím si, že dnes sa hral útočný hokej z obidvoch strán. Prvú šancu mal síce Zvolen, ale my sme si dokázali v prvej tretine vytvoriť viac gólových príležitostí, ktoré zostali nepremenené. Aj v druhej sme prestrieľali Zvolen, ale podarilo sa nám dať len jeden gól. V tretej tretine sme nepokryli hráča pred bránkou rovnako ako pri prvom góle. Mali sme trestné strieľanie, ktoré sme nevyužili. V závere sa nám podarilo vyrovnať. Na trestné strieľania vyhrali Zvolen, lebo dal dva góly a my ani jeden."

Viac o téme: HK Poprad HK 36 Hant Skalica