VIDEO Famózny gólman Dukly: V skvelom derby vychytal Piešťany a posunul Trenčín do čela

Jan CháberaJan Chábera Zdroj: hkdukla.tipsportextraliga.sk

BRATISLAVA - Hokejisti Dukly Trenčín zvíťazili v nedeľňajšom stretnutí 9. kola Tipsport ligy na ľade Piešťan 1:0 a pred dvojicou Banská Bystrica, Nitra majú na čele tabuľky už šesťbodový náskok. Veľkou oporou "vojakov" bol brankár Jan Chábera, ktorý v závere zázračným zákrokom zachránil hosťom tri body. Bystrica v stredoslovenskom derby prehrala so Zvolenom 3:4 po predĺžení.

Derby prinieslo skvelý hokej so všetkým, čo k nemu patrí a už v prvej tretine boli šiesti hráči vylúčení za údery – po troch na každej strane. V úvodnej päťminútovke sa zaskveli brankári. Chábera proti Tomčákovi a Rybár zasa proti Petrovickému. Z gólu sa však nakoniec ako prví tešili Trenčania, keď v 17. minúte vytiahol puk spoza brány Koyš, a nikým neatakovaný s ním prešiel až pred Rybára a prestreli ho pomedzi betóny.

Na začiatku druhej tretiny putoval na trestnú lavicu Olvecký a začalo sa čarovanie Cháberu. Najskôr vytlačil Holovičovu strelu na žrď, neskôr nedotlačil puk z uhla za jeho chrbát Ručkay. Domáci presilovku nevyužili ale zvyšovali tlak. Ručkay ešte dvakrát v druhej časti stroskotal na Cháberovi. Postupne však vychytal Šimíčka, Holoviča a podržal svojich v závere tretiny aj počas oslabenia.

Piešťany pokračovali v snahe o vyrovnanie, no po strele S. Hudeca zo 43. minúty zvonila žrď, a tak mohlo udrieť na druhej strane. Pri aktivite Zaťka sa puk kotúľal po bránkovej čiare, no domáca defenzíva včas zasiahla a po strele Holendu zazvonili obe žrďky za Rybárom. V závere pri odvolaní Rybára sa už Piešťanci tešili z vyrovnávajúceho gólu, ale najlepší hráč zápasu, ležiaci Chábera, vytiahol zázračný zákrok lapačkou a zachránil hosťom tri body.

ŠHK 37 Piešťany - Dukla Trenčín 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Gól: 18. Koyš (Michal Hlinka, J. Zlocha)
Vylúčení: 9:6 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák - Návratek, Výleta, 1652 divákov

Piešťany: Košarišťan - Gachulinec, Filip, Svetlík, Brňák, Gipters, S. Hudec, Krotov, Hluch - O. Valo, Belluš, Šimíček - S. Petráš, Holovič, J. Ručkay - F. Hudec, Brancis, Kučera - J. Tibenský, Tomčák, Hrehorčák

Trenčín: Chábera - Holenda, Richard Pavlikovský, P. Mikuš, Drgoň, Hatala, M. Zaťko, Ryzák, T. Nechala - Melichárek, R. Dlouhý, J. Gašparovič - Vozdecký, V. Nemec, Ölvecký - Michal Hlinka, Róbert Petrovický, Koyš - M. Jakúbek, J. Zlocha, D. Hudec

Leo Gudas, tréner Piešťan: „Dnes nemám chalanom čo vyčítať. Napriek tomu, že sa nám nedarilo dať gól, ich musím pochváliť. Zápas sa musel páčiť nie len divákom ale aj mne sa páčil. Bolo v ňom všetko a najmä výborní brankári. Určite sme najmä v závere pocítili absenciu Baleja. Mladí hráči dnes taktiež nesklamali.“

Marcel Hanzal, asistent trénera Trenčína: „Diváci si prišli na svoje a videli vyrovnaný zápas a dobrý hokej. V prvej tretine sme mali navrch no v ďalších nám tu výborne zachytal brankár. Za tri body sme vďační, súperi to budú mať v Piešťanoch veľmi ťažké.“

Špirko rozhodol o víťazstve Martina nad Popradom

Televízny súboj susedov z tabuľky začali lepšie Podtatranci. V úvodnej desaťminútovke boli pri streleckej chuti, ale Dzubina potvrdzoval dobrú formu. Už v 25. sekunde zneškodnil pokus Paukovčeka a neskôr aj Štraucha. Na druhej strane kontroval len Špirko. Od 8. minúty mali hostia výhodu presilovky 5:4. Hvila ešte dvakrát nepochodil, ale v 10. minúte po krásnej kombinácii hostí otvoril skóre B. Rapáč. Z vedenia sa však Popradčania tešili len krátko. Už v 11. minúte využili presilovku aj domáci a Pokrivčák po 57 sekundách vyrovnal. Potom sa hra vyrovnala. V 16. minúte fauloval Rusina Štraucha, jeho trestné strieľanie však Dzubina zneškodnil. V závere 1. tretiny nevyužilili vyložené šance martinskí hráči Jokeľ a Pokrivčák.

V 2. tret mali viac z hry domáci. Na začiatku nepremenili dobré príležitosti Špirko a Matejka, na opačnej strane Huna mieril len vedľa. V 27. minúte pri výhode hostí 4:3 bol proti umiestenej strele Hunu perfektný semafor Dzubinu. Potom sa vyznamenal viackrát Kostúr, najmä pri teči Špirka. V 39. minúte mal výhodu trestného strieľania aj domáci Špirko, ale jeho strela skončila na žrdke popradskej bránky.

V 3. tretine sa hráči pozorne bránili a strely sa len ťažko presdzovali. Martinčania boli lepší, výborným pohybom si vynútili 4 presilovky po fauloch hostí. Huna však dvakrát ušiel a Martinčania nmohli len Dzubinovi ďakovať, že neinkasovali. Záver bol mimoriadne dramatický. O výsledku stretnutia rozhodol najlepší martinský hokejista Špirko, keď v 57. minúte tečom zblízka prekonal Kostúra a 3 sekundy pred koncom strelou do prázdnej bránky definitívne rozhodol. Hosťom sa nepodarilo vyrovnať ani počas 67-sekundovej hry bez brankára, naopak, dostali tretí gól. Martin tak predbehol v tabuľkePoprad.

MHC Martin - HK Poprad 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
Góly: 11. Pokrivčák (R. Špirko, J. Dlouhý), 57. R. Špirko (Tibor Varga, J. Tabaček), 60. R. Špirko (L. Matejka, M. Kabáč) - 10. B. Rapáč (O. Rusnák, Rudolf Huna)
Vylúčení: 6:9 na 2 min, navyše O. Rusnák (Poprad) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Müllner - Junek, Šefčík, 1400 divákov

Martin: Dzubina - L. Matejka, J. Tabaček, M. Dvořák, J. Dlouhý, Jáchym, P. Bačik, Vyskoč, T. Rusina - Pokrivčák, R. Špirko, Tibor Varga - Surovka, Murček, M. Kokavec - Jokeľ, M. Dírer, Rufati - Rzavský, Jurášek, M. Kabáč

Poprad: Kostúr - Gáborčík, R. Suchý, Š. Fabian, Dinda, Kasík, Malina, Ťavoda, Pitka - Hvila, L. Paukovček, R. Rapáč - Rudolf Huna, O. Rusnák, Štrauch - B. Rapáč, Bajaruns, T. Török - Števuliak

Ivan Dornič, tréner Martina: "V Martine je momentálne veľká eufória. Naše mladé mužstvo získalo postupne skúsenosti, hrá na doraz a svojimi vystúpeniami i výsledkami teší našich fanúšikov. Som na svojich hráčov právom hrdý. Na našom víťazstve mal veľkú zásluhu strelec dvoch gólov Špirko. Je síce malý postavou, ale svojimi výkonmi potvrdzuje, že je veľkým hráčom a veľmi dobre zapadol do tohto kolektívu."

Juraj Halaj, asistent trénera Popradu: "Bol to výborný zápas. Musím poďakovať svojim hráčom za predvedený výkon. Nič im nemôžem vyčítať, lebo nám tu nebolo súdené vyhrať."

Banská Bystrica neudržala v derby vedenie so Zvolenom

Obe mužstvá mali čo naprávať z predchádzajúceho kola po domácich jednogólových prehrách. V prospech Zvolenčanov v prvom sezónnom pohronskom derby hovorila najlepšia ofenzíva v lige, pre domácich zasa najlepšia defenzíva, no góly predstavovali pre nich dosiaľ najväčší problém. Vo výbornej atmosfére si diváci už v 5. min zakričali gól po tom, čo Zigo naslepo poslal puk pred bránku a Lamper otvoril skóre. Na vyrovnanie sa čakalo do 29. min, keď vyrazenú strelu T. Klímy vrátil do prázdnej bránky Obdržálek. 'Baranom' mohlo byť ľúto, že z úvodného tlaku vyťažili len jeden gól. Postupne sa čoraz menej ukazovali v útoku a Zvolenčanom ich menšia aktivita postačila na vyrovnávajúci gól. Hráči si na oboch stranách len s námahou hľadali dobré strelecké pozície a klasických šancí takmer nebolo. V prvej tretine sa skúšal presadiť v 8. min Zigo, dokonca dvakrát za sebou, v 11. min na druhej strane nepresne mieril Jurík.

V druhej tretine do seba obe mužstvá ešte viac vrážali a v 30. min vynikli v menšej šarvátke Matoušek a Fekiač. Dominovali hlavne nepriepustné obrany a domáci opäť nič nevyťažili z nádejných postavení, ako trebárs v 28. min po bekhende Kytnár, v 34. min mieril Mikula po uvoľnení len do brankára, v 37. min hľadal medzeru v bránke Baroša pod žŕdkou opäť Kytnár a v 38. min zamrzeli nepremenené strelecké príležitosti Handzuša a Hudeca. Zvolenčania v druhej tretine veľký vietor v ofenzíve nenarobili, aj preto, že si ich brániaci súper držal dosť na dištanc, a okrem vyrovnávajúceho gólu mal najbližšie k ďalšej trefe po šikovnej obrátke v 26. min už len Škvaridlo.

Bližšie k víťazstvu mali od 45. min domáci, keď Howden trestuhodne stratil na obrannej modrej puk a Majdan do ľavého horného rohu trafil presne. Na ľade potom pribudla nervozita, v 47. min Jurík dokonca v presilovke rozvlnil sieť, no gól neplatil po predchádzajúcom sekaní Brabenca. Ľad sa na chvíľu úplne vyprázdnil pri hre troch na troch a keď naskočil domácim ďalší hráč a začala sa ich presilovka, Šmach od modrej v 47. min prekvapil Baroša v bránke a zvýšil skóre už na rozdiel dvoch gólov. Hostia sa však nevzdávali, v 48. min F. Fekiač znížil a opäť rozpútal drámu. V 54. min pri signalizovaní domáceho vylúčenia po krížnej nahrávke od Brabenca odčinil svoju hrúbku Howden. Z obrovského nasadenia sa v riadnom hracom čase rozhodujúci gól nezrodil, no po 47 sekundách v predĺžení už áno. Stačilo, aby Brabenec našiel pred bránkou voľného Obdržálka, ktorý spečatil dvojbodové víťazstvo Zvolenčanov.

HC '05 iClinic Banská Bystrica - HKM Zvolen 3:4 po predĺžení (1:0, 0:1, 2:2 - 0:1)
Góly: 5. Lamper (Zigo), 45. Majdan, 47. Šmach (Sandgren, Galamboš) - 29. Obdržálek (T. Klíma, Škvaridlo), 48. V. Fekiač (Martin Ďaloga), 54. Howden (Brabenec, B. Mráz), 61. Obdržálek (Brabenec)
Vylúčení: 7:8 na 2 min, navyše Semorád 10+DKZ za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia 0:0, rozhodovali: Lokšík, M. Novák - Korba, Rovenský, 2816 divákov

Banská Bystrica: Bacashihua - I. Ďatelinka, Sandgren, V. Čížek, Šmach, M. Rosandič, Gründling, Handlovský, Petran - Majdan, Galamboš, Loskot - O. Mikula, Kytnár, Lunter - M. Hudec, Handzuš, Gillies - Lamper, Zigo, Matoušek

Zvolen: S. Baroš - Juraško, Bagin, Andersons, D. Krejči, Habšuda, Lubor Pokovič, Howden, F. Fekiač - J. Jurík, Brabenec, Semorád - Škvaridlo, T. Klíma, Obdržálek - J. Žilka, B. Mráz, Klhůfek - Misenev, V. Fekiač, Martin Ďaloga

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: "Ako máme hrať sme predviedli v prvej tretine, boli sme aktívni, agresívni, tlačili sme sa do bránky, vytvorili si veľa šancí, škoda, že sme strelili len jeden gól. V druhej tretine sme hrali zasa tak ako nechceme, prestali sme sa venovať malým veciam, ktoré sú v hokeji dôležité. Súper prebral iniciatívu, v tretej tretine sme si však vytvorili dvojgólový náskok, keď sme sa sčasti vrátili k našej hre. Jednoducho takýto zápas nemôžeme pustiť, stalo sa nám to aj v Trenčíne. Na konci sme urobili viac chýb, a preto si Zvolen vybojoval extra bod navyše."

Josef Turek, tréner Zvolena: "Prvú tretinu na nás súper vletel, bol agresívny, dohrával súboje. V druhej tretine sme sa zlepšili, mali sme aj navrch, v tretej sme sa pokúsili udržiavať skóre a čakať na šance. To sa nestalo, urobili sme hrubú chybu, inkasovali sme, vzápätí znovu a vyzeralo to, že je po zápase. Zomkli sme sa však, dvoma gólmi sme stav zrovnali a v predĺžení sme rozhodli výborným atakom."

Patrik Lamper, autor prvého gólu B. Bystrice: "Dostali sme hlúpe góly, v prvej tretine sme hrali dobre a keby sme vydržali, aj výsledok by bol možno iný. Sily sme nestratili, len sme pykali za chyby. Vládali sme, no poľavili sme v koncentrácii vo chvíli, keď sme viedli o dva."

Kamil Brabenec, s dvoma nahrávkami na góly Zvolena: "Mal som možno len dve nahrávky, no boli gólové. Tento hokej sa musel divákom páčiť, Bystrica na nás vlietla,  tempo z jej strany bolo vražedné. Podržal nás brankár, od druhej tretiny sme boli rovnocenní. Rozhodli maličkosti, aj šťastie, všetci chalani sa k tomuto zápasu príkladne postavili a zdvihli sme sa v pravú chvíľu. Zápas bol na krv, vedeli sme, že súper také vysoké tempo nevydrží. Išlo o chcenie, o hlavy, aby sme sa zdvihli a zvíťazili."

Petr Obdržálek, autor dvoch gólov Zvolena: "Začiatok nebol dobrý, mohli sme prehrávať aj o štyri. Zápas sme otočili, ani neviem, kde sme našli tú silu za stavu 1:3. Dôležitý bol druhý gól z našej strany, ten nás postavil na nohy. Kamil Brabenec vždy niečo vymyslí, má výborné ruky a dvakrát to krásne nalial na hokejky. Mne rozhodujúci gól sadol, chcel som to streliť na vyrážačku."

Žilina prekvapila v Nitre, víťazný gól Róberta Hunu

V prvej časti zápasu diváci gól nevideli, zaujali iba dva momenty, v 10. min prekonal Róbert Huna nitrianskeho brankára Valenta, ale puk skončil na žrdi domácej brány a v 13. min rovnako pochodil v podobnej situácii na opačnej strane krídelník prvého nitrianskeho útoku Kutálek.

Druhá tretina pokračovala v rovnakom duchu, i keď ofenzívnejší boli domáci hráči a niekoľkokrát prečíslili obranu hostí. Opäť si však brankári zachovali pred výbornou diváckou kulisou čisté konto.

V 48. minúte sa dostali do vedenia hostia, po nenápadnej akcii sa do streleckej listiny zapísal strelou od modrej čiary obranca hostí Michal Grman. V 51. minúte mohol vyrovnať domáci Stloukal, ale po jeho strele zazvonila za prekonaným brankárom hostí konštrukcia žilinskej brány. V 56. minúte sa hostia zo Žiliny tešili opäť, po spolupráci so Švecom skóroval Róbert Huna a domáci prehrávali 0:2. V 59. minúte dosiahol po obliehaní brány hostí kontaktný gól domáci Bajtek a stanovil tak výsledok stretnutia na 1:2.

HK Nitra - MsHK DOXXbet Žilina 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)
Góly: 59. Bajtek (J. Štefanka, Ordzovenský) - 48. Grman, 56. Róbert Huna (Švec, Š. Novotný)
Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia 0:0: rozhodovali: Lauff - Bogdaň, Gajan, 2719 divákov

Nitra: M. Valent - Podhradský, Mezei, Ordzovenský, M. Novák, Milo, Milam, L. Novák - Kutálek, Stümpel, M. Slovák - Pupák, Stloukal, S. Saliji - Macík, J. Štefanka, Bajtek - E. Piačka, Bene, S. Buček

Žilina: T. Tomek - Kurali, Grman, Š. Novotný, Makovský, D. Brejčák, M. Leško, Bajaník, Niník - Švec, Róbert Huna, Richard Huna - Stupka, Valášek, J. Kubiš - Drevenák, Ježek, Drábek - A. Lipovský, Schroner, D. Rehák

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Tento týždeň máme produktívnu újmu, hráči sa trápia, síce sa snažia, tlačia do brány, ale to je málo."

Milan Jančuška, tréner Žiliny: "Pre nás bolo dôležité uhrať v prvej tretine 0:0 a myslím si, že rozhodla druhá tretina. Domáci nás zatlačili, no ustáli sme to a Nitru to stálo veľa síl, ktoré jej chýbali v závere."

Viac o téme: Dukla Trenčín ŠHK 37 Piešťany Jan Chábera