VIDEO Nitra po víťazstve nad Trenčínom novým lídrom, Oceliari uspeli v Poprade

Radosť hráčov HK NitraRadosť hráčov HK Nitra Zdroj: SITA

POPRAD - Piatkové východniarske meranie síl medzi Popradom a majstrovskými Košicami v rámci 25. kola najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Tipsport ligy prinieslo presvedčivé víťazstvo hostí 4:1. Košičania dosiahli piate víťazstvo v rade a v tabuľke sa špĺhajú čoraz vyššie. Popradčania neuspeli druhýkrát za sebou.

Žilina doma stačila na lídersky Zvolen

V žilinskej DOXXbet aréne "štrajkovala" informačná kocka, a tak sa tímy aj diváci museli orientovať o aktuálnom odohratom čase iba cez hlásenia hlásateľa. V domácom tíme nastúpil v prvom útoku aj kanadský krídelník Louis Leblanc, ktorý sa prišiel pod Dubeň rozohrať z bratislavského Slovana. Vo vyrovnanej prvej tretine mali spočiatku väčšie šance hostia, keď Tomekovu pozornosť skúšal Jurík a v hre 4 proti 4 mal gól na hokejke Klhůfek, ktorý sa po chybe Richarda Hunu dostal do úniku, ale jeho blafák Tomek prečítal a zneškodnil. V 16. min. sa však na opačnej strane dostal k dobrému puku našliapnutý Leblanc, predviedol pekný prienik

Na začiatku druhej tretiny však hostia prežili zvyšok domácej presilovky a vyrovnali. Pred Tomekom sa dostal do dobrej pozície Škvaridlo a strelou švihom prekonal domáceho gólmana. V 27. min. nariadil po faule kapitána Drevenáka na Zuzina rozhodca trestné strieľanie, ale Tomek svoj tím podržal a nájazd zvolenskému útočníkovi zneškodnil pravým betónom. V 31. min. sa však tešili domáci, keď Rehák strelou z ľavého kruhu do pravého horného rohu nedal Barošovi šancu a Žilina opäť viedla. Lídrovi súťaže sa však opäť podarilo vyrovnať, keď v presilovke Tomek vyrazil puk iba k Škvaridlovi, ten nabil Klhůfkovi a český legionár namieril presne do opustenej brány.

V tretej tretine predvádzali oba tímy taktické šachy a snažili sa najmä neurobiť chybu a neinkasovať. Šancí bolo veľmi málo a ak sa nejaké strely vyskytli, brankári všetko spoľahlivo vyriešili. Žilinčania mohli strhnúť vedenie na svoju stranu v presilovke v polovici tretiny, ale nedokázali namieriť presne. V 54. min. však Kolena zasunul odrazený puk od zadného mantinelu za Baroša a Žilina po tretí raz viedla, hoci gól musel odobriť až videorozhodca. Zvolen mohol po tretíkrát vyrovnať pri presilovke v záverečných minútach a aj sa mu to podarilo, ale rozhodca Orolin gól pre postavenie hráča v bránkovisku neuznal. V závere bolo na oboch stranách veľa nervozity, hostia sa odhodlali v poslednej minúte aj k hre bez brankára, ale na vyrovnanie im to už nestačilo.

MsHK DOXXbet Žilina - HKM Zvolen 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
Góly: 16. Leblanc (Richard Huna, M. Zaťko), 31. D. Rehák (E. Švec, Homer), 54. Kolena (D. Brejčák, M. Zaťko) - 22. Škvaridlo (Obdržálek, J. Jurík), 35. Klhůfek (Škvaridlo, Andersons)
Vylúčení: 7:5 na 2 min, navyše: Leblanc (Žilina) a Juraško (Zvolen) 10 min osobný trest, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Orolin - Bogdaň, Smrek, 682 divákov

Zostavy:
Žilina: T. Tomek - M. Zaťko, D. Brejčák, Š. Novotný, Homer, Kurali, M. Leško, Makovský, Schroner - Leblanc, Róbert Huna, Richard Huna - Stupka, Kolena, Konečný - Drevenák, Ježek, Valášek - E. Švec, D. Rehák, Rogoň
Zvolen: Baroš - Juraško, E. Bagin, Andersons, D. Krejči, L. Pokovič, Demiteris, M. Ivan, Fekiač - R. Puliš, Brabenec, Semorád - Škvaridlo, Klhůfek, Obdržálek - J. Jurík, B. Mráz, P. Zuzin - J. Žilka, T. Klíma, Martin Ďaloga

Milan Jančuška, tréner Žiliny: "Som rád, že sme uspeli a dostal som pekný darček k meninám. Zvolen je zaslúžený líder, má veľmi dobré mužstvo, čo potvrdil aj v tomto zápase. Úvodná tretina nám vyšla, mohli sme viesť aj výraznejšie, druhá časť nám však nevyšla, robili sme veľa chýb a súper sa ľahko dostával do prečíslenia. V tretej časti šlo o to, kto dá gól, podarilo sa to nám. Záver ponúkol drámu, ktorú sme nakoniec zvládli."

Andrej Podkonický, asistent trénera Zvolena: "Zápas sme začali slabšie, prvú tretinu mala Žilina navrch a zaslúžene viedla. V druhej tretine sme boli lepší, dostali sme sa do tempa, dvakrát sme dokázali vyrovnať. V tretej tretine sa rozhodlo, hokej bol vyrovnaný, viac sa hralo v strednom pásme, ale dostali sme gól a prehrali. Hrali dnes dva tímy profesionálnych hráčov, ale prišli aj traja amatéri, ktorí úplne dokazili zápas na obe strany."

Bystrica deklasovala Skalicu

Dva zápasy počas dvoch dní domácich síce nepoznačili, no výkonom podrástli až v tretej tretine. Proti dvadsiatke viedli deň predtým po dvoch 3:0, proti Skalici len 2:0 a mohli oveľa viac. Opäť sa však trápili v koncovke, skóre otvoril v 10. min Handzuš po strele zo značky vhadzovania a Ševela v bránke mal aj dosť smoly, keď mu puk prenikol za chrbát. Ďalší gól pridal až v 35. min Sandgren v presilovke po strele od modrej a medzitým sa hra kúskovala, naťahovala a diváci si ju vôbec neužili. Skaličania pôsobili spočiatku nevýrazne a bránku trafili až v 9. min po strele Brendla od modrej. Práve Brendl mal v 15. min šancu na vyrovnanie, dokonca dvakrát za sebou, po ňom Mickevics, no Bacashihuu neprekonali.

'Barani' opäť doplatili na časté nepremieňanie šancí, z tých väčších už v 30. sekunde zlyhal Mikula, po ňom neprekonal Ševelu ani Kytnár v 9. min, v druhej tretine zasa Hudec v 32. min  a o tri minúty neskôr prestrelil Kytnár. Hosťujúci Brendl v 31. min spálil ďalšiu šancu a streliť čo len jeden gól bolo v dvoch tretinách pre neho i všetkých Skaličanov problematické, v tej druhej aj preto, že sa nechali štyrikrát za sebou vylúčiť.

V tretej sa očakával tlak hostí, v presilovke netrafil bránku v 43. min Mickevics a keď v 46. min Šmach od modrej využil zakrytý výhľad Ševelu a po v podstate 'nevinnej' strele zvýšil, veľa už nebolo čo riešiť. Skaličania strelecky absolútne zlyhali, čo potvrdil aj Studenič v 47. min v obrovskej šanci, sám pred Bacashihuom. V 52. min zazvonila v presilovke po strele Šacha žŕdka, o pár sekúnd už nie, Lamper zblízka skóre zvýšil na rozdiel debaklu pre Skaličanov a ešte ho stihol zvýraznil v 55. min po pohotovej strele Handlovský.

HC '05 iClinic Banská Bystrica - HK 36 Skalica 5:0 (1:0, 1:0, 3:0)
Góly: 11. Handzuš (Mikula), 35. Sandgren (Mikula), 46. Šmach (R. Handlovský), 53. Lamper (Gillies), 55. R. Handlovský (Rosandič)
Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Snášel - Jobbágy, Rovenský, 1656 divákov

Zostavy:
Banská Bystrica: Bacashihua (25. - 28. A. Nagy) - I. Ďatelinka, Sandgren, Petran, Šmach, Gründling, Rosandič, Adamčík, Jaborník - Majdan, Handzuš, Mikula - Lamper, Zigo, Gillies - M. Hudec, Kytnár, R. Handlovský - Róth, R. Gašpar, Ambroz
Skalica: P. Ševela - Ďurák, Barák, Opalek, Jan Novák, Reichel, Jankovič, Polata, Brodek - D. Pašek, R. Školiak, Zálešák - Korytko, Brendl, Studenič - K. Jass, Mickievics, Komínek - Lantoš, L. Klíma, Bezúch

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: "My sme do zápasu dobre vstúpili, naopak, posledných desať minút v prvej tretine sme hrali veľmi zle. Súper mal šance, viackrát nás prečíslil. Pomohli nám potom presilové hry, ubránili sme oslabovky, čo nás posilnilo a nakoniec sme sa presadili aj strelecky. Presilovky nám nejdú, hlavne strelecky, prihrávame si dookola, s týmto máme problém, ich exekúcia musí byť oveľa lepšia.

Roman Šimíček, tréner Skalice: "Ťažko niečo hodnotiť, ťahali sme neustále za kratší koniec, prepadali sme v obrane i útoku. Navyše sme súperovi umožnili hrať viacero presiloviek a keď pridáme silu súpera, inak sme dopadnúť nemohli."

Košice si odnášajú body z Popradu

Po premiérovej predzápasovej šou sa v Poprade hral v prvej tretine podpriemerný extraligový hokej. Hra sa kúskovala, hráči na oboch stranách si nepresne prihrávali. Hostia boli ale hokejovejší a po hrubých chybách v obrane mohli domáci ďakovať Kostúrovi. "Oceliari" šli napokon do vedenia v 16. minúte, keď odrazený puk od zadného mantinelu upratal do siete Hrnka.

Prvá prestávka priniesla oživenie na strane Popradu. Gól ale dali opäť hostia. V presilovke Bartoš šikovne tečoval nahodenie Dudáša a bolo 0:2. Domáci zvýšili dôraz a korčuľovanie, čo im prinieslo viac ako minútovú početnú výhodu o dvoch hráčov. V nej sekundu pred návratom Cebáka znížil Richard Rapáč na rozdiel gólu. Tlak kamzíkov zastavili až dve po sebe nasledujúce oslabenia.  V úvode tretieho dejstva mohol vyrovnať Bartečko, ale jeho  individuálny prienik zastavil Melicherčík.

V 49. minúte zahrmelo na  druhej strane, keď Hričina nachytal domáceho Kostúra na hruškách -  1:3. Po faule na Krotáka, ktorý sám prešiel celého klzisko, nariadili rozhodcovia trestné strieľanie. Kapitán Popradu ho ale nepremenil. Necelé dve minúty pred koncom si vzala domáca striedačka oddychový čas a z hry stiahla brankára. Do opustenej bránky pečatil víťazstvo Košíc vo východoslovenskom derby Bartánus.

HK Poprad - HC Košice 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)
Góly: 31. R. Rapáč (R. Suchý, Hvila) - 16. T. Hrnka (Deyl, R. Lelkeš), 22. P. Bartoš (M. Dudáš, R. Lelkeš), 49. Hričina (Boltun, Bortňák), 60. M. Bartánus (Bicek)
Vylúčení: 5:8 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, M. Novák - Kacej, Tvrdoň, 2083 divákov

Zostavy:
Poprad: Kostúr - Dinda, R. Suchý, Š. Fabian, Ťavoda, Kasík, Malina, D. Šterbák, Briják - Paločko, L. Paukovček, Bartečko - Hvila, Bajaruns, Kroták - B. Rapáč, Heizer, R. Rapáč - Števuliak, O. Rusnák, Štrauch
Košice: Melicherčík - Deyl, Cebák, E. Šedivý, B. Pavúk, M. Macejko, M. Dudáš - M. Bartánus, Suja, Bicek - P. Bartoš, T. Hrnka, R. Lelkeš - R. Jenčík, Češík, Matúš Chovan - Bortňák, Boltun, Hričina

Pavel Paukovček, tréner Popradu: "V prvej tretine bol súper lepší. V druhej sme mali navrch my. Dostali sme sa do hry. Škoda, súper hral dobre v defenzíve, nevedeli sme si s tým poradiť. S jedným gólom sa zápas proti tak kvalitnému súperovi ťažko vyhráva. Gratulujem Košiciam k víťazstvu."

Marcel Šimurda, asistent trénera Košíc: "Úvod zápasu bol z našej strany dobrý. Šli sme do vedenia. V úvode druhej časti sme využili presilovku a odskočili o dva góly. Poprad ale zlepšil hru, znížil a dostal sa na dostrel. V závere sme si výsledok postrážili."

Piešťany nedostali od Martina gól

Piešťany už nastúpili aj s novou posilou Romanom Tvrdoňom, Martina zasa s Petrom Galambošom. Domáci začali zhurta už 2. minúte využil Salijiho prihrávku od mantinelu medzi kruhy Belluš – 1:0. Vyrovnať mohol Kokavec, ktorému však puk pred odkrytou bránkou skočil, a tak ho neumiestnil do siete. V závere prvej tretiny mali domácu možnosť presilovky, Tibenský najskôr pred Orčíkom neuspel, ale v ďalšom priebehu presilovej hry napriahol od modrej Filip a puk zrejme aj po teči skončil až v bránke – 2:0.

Martinčania v korčuliarsky dobrom zápase ovládli úvod druhej časti a snažili sa streliť kontaktný gól. Matejkovu tutovku, ako aj ďalšie strely Martina však Rybár zneškodnil a udrelo na druhej strane. Po návrate Giptersa z trestnej lavice dohrávali Piešťany ešte pár sekúnd presilovky. Puk si párkrát vymenili, nakoniec Holovič našiel prihrávkou cez šírku klziska Brňáka, ktorý strelou z prvej prestrelil v 31. minúte Orčíka. Domáci videli 3:0 a hosťujúci tréner bral time out. V závere druhej časti ešte musel zakročiť Rybár.

Aj úvod tretej často patril hosťom z Turca, nakoľko ešte dohrávali presilovku zo záveru druhej tretiny.  Tibor Varga však svoju šancu nevyužil, keď bol až moc blízko pri gólmanovi. Piešťany hrali umne a hosti do vyložených šancí Martinčanov už príliš nepúšťali. V 49. minúte sami spečatili konečný výsledok. Tomčák prihrávkou pod seba dal do behu Hrehorčákovi, ten sa dostal až pred Orčíka a strelou pod brvno stanovil na konečných 4:0. Prvý pod za asistenciu si pri góle pripísal aj Roman Tvrdoň.

ŠHK 37 Piešťany - MHC Martin 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Góly: 3. Belluš (S. Saliji), 20. R. Filip (Belluš), 31. Brňák (Holovič), 49. Hrehorčák (J. Tomčák, Tvrdoň)
Vylúčení: 7:6 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Návratek - Stanzel a Matúš, 1095 divákov

Zostavy:
Piešťany: Patrik Rybár - Kotaška, S. Hudec, Gipters, Brňák, Kania, R. Filip, Hluch, Trefný - S. Petráš, J. Pardavý ml., J. Šimíček - Tibenský, Holovič, J. Ručkay - S. Saliji, Brancis, Belluš - R. Tvrdoň, J. Tomčák, Hrehorčák
Martin: Orčík - Matejka, J. Tabaček, M. Dvořák, P. Bačík, Jáchym, Rusina, Fabian, P. Trávniček - R. Varga, Galamboš, Tibor Varga - F. Skladaný, Murček, Uhrík - Rufati, M. Dírer, M. Kokavec - Kabáč, Jurášek, Rzavský

Leo Gudas, tréner Piešťan: "Zápas sa mi hodnotí dobre, Rybár má nulu, mužstvo v defenzíve predviedlo dobrý výkon. Po góle na 1:0 sme sa dostali viac do hry a hokej sa hra na góly. Tie sme, bohužiaľ pre súpera, dali mi. Myslím, že sme hrali dobre, hráči čakali na situácie, premenili šance a taký je hokej."

Ivan Dornič, tréner Martina: "Ťažko mi je hodnotiť zápas, nakoľko podľa mňa výsledok nekorešponduje s predvedenou hrou. Začali sme veľkým tlakom, vytvorili sme si štyri – päť šancí, z ktorých sme nedali gól. Súper dvakrát vystrelil a boli z toho dva góly. V druhej časti sme chceli dať kontaktný gól, no z nášho tlaku sme akurát tak inkasovali. To isté a v tretej tretine. Je to daň za našu mladícku nerozvážnosť. Pokiaľ si naši hráči neuvedomia, že musia zakončiť jednoducho a rýchlo, góly padať nebudú."

Nitra po triumfe nad Trenčínom novým lídrom

Hokejisti Nitry zvíťazili v piatkovom stretnutí 25. kola najvyššej slovenskej súťaže Tipsport ligy nad hráčmi Dukly Trenčín 4:2 a v tabuľke sa vyšvihli na líderskú pozíciu.

V súboji druhého s tretím mohla ísť Nitra do vedenia už v druhej minúte, no Macík neuspel v brejkovej situácii. V 7. minúte však bol po krásnej kombinačnej akcii úspešný domáci Piačka a otvoril skóre. V 12. minúte využila Nitra presilovú hru, po presnej prihrávke Slováka skóroval Kanaďan Blackwater. Päť sekúnd pred prvou sirénou mohli domáci viesť ešte vyšším rozdielom, no Američan Milam trafil od modrej čiary žrď trenčianskej bránky.

V druhej časti stretnutia boli hostia aktívnejší a v 25. minúte znížili, presnou strelou z ľavej strany skóroval Nemec. O desať minút prišlo vyrovnanie, keď Hlinka využil presilovú hru strelou pomedzi Valentove betóny.

Tretia tretina sa hrala opatrne, no Nitra s pribúdajúcimi minútami zvýšila ofenzívu a v 54. minúte po peknej individuálnej akcii strelou k bližšej žrdi prekonal z pravého kruhu Cháberu a dosiahol svoj druhý gól v zápase. V závere hrali hostia bez brankára, no nevyplatilo sa im to. Kutálek Dukle vzal puk a do prázdnej bránky upravil stav na konečných 4:2.

Nitra zvíťazila vo štvrtom dueli v rade, tretíkrát za sebou dvojgólovým rozdielom.

HK Nitra - Dukla Trenčín 4:2 (2:0, 0:2, 2:0)
Góly: 7. E. Piačka (Bene), 12. Blackwater (M. Slovák, Laliberté), 54. Blackwater, 60. Kutálek - 25. Nemec (Vozdecký, D. Hudec), 35. Michal Hlinka (L. Novák, Holenda)
Vylúčení: 8:7 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Mrkva, Úlehla - Korba, Šefčík, 3377 divákov

Zostavy:
Nitra: M. Valent - Milam, F. Kuzma, Ordzovenský, Podhradský, Milo, P. König, Buček, M. Novák - Blackwater, M. Slovák, Laliberté - Kutálek, Stümpel, H. Ručkay - Stloukal, J. Štefanka, Macík - E. Piačka, Bene, Bajtek
Trenčín: Chábera - D. Rehák, Holenda, P. Mikuš, Hatala, Drgoň, Ryzák, Zaremba, Nechala - Michal Hlinka, R. Dlouhý, L. Novák - T. Melichárek, Róbert Petrovický, J. Gašparovič - D. Hudec, Nemec, Vozdecký - M. Jakúbek, Švec, Koyš

Andrej Kmeč, asistent trénera Nitry: "Vynikajúci zápas, zo začiatku sme mali vylúčenia, no dali sme dva góly. Potom sme si počkali na svoje šance a napokon vyhrali."

Ján Kobezda, tréner Trenčína: "Som spokojný s našou obrannou hrou, hrali sme kolektívne, hokej sa musel každému páčiť, no musíme sa vyvarovať individuálnych chýb, pre ktoré sme štyrikrát inkasovali."

Viac o téme: HC Košice HK Poprad HKM Zvolen MsHK DOXXbet Žilina
  • Zdroj: TASR, SITA