VIDEO Ani dva góly Lapšanského majstrovi z Košíc nestačili: Bystrica krôčik od finálového sna

Colton Gillies z HC '05 iClinic Banská Bystrica (vpravo v popredí) a Radek Deyl HC Košice (vľavo) Colton Gillies z HC '05 iClinic Banská Bystrica (vpravo v popredí) a Radek Deyl HC Košice (vľavo) Zdroj: SITA

BANSKÁ BYSTRICA - Hokejistov HC'05 iClinic Banská Bystrica delí už iba jedno víťazstvo od postupu do finále Slovnaft play off Tipsport Ligy. V piatkovom štvrtom semifinálovom dueli zdolali na domácom ľade úradujúceho majstra HC Košice tesne 3:2 a zvýšili tak vedenie v sérii na 3:1. "Barani" si môžu postup do finále zabezpečiť už v pondelok na košickom ľade (17.00 h).

Nástup do zápasu mali lepší domáci, už v 59 sekunde sa predral dopredu Matoušek a z medzikružia poslal bekhendový pozdrav Melicherčíkovi – 1:0. Hostia sa iba pomaly dostávali do hry, skúšali to Spilar a v oslabení Dudáš. Vedenie však navýšili bystrickí hokejisti. V 13. min. Kytnárova strela od modrej platila na brankára Košíc, ktorý sa snažil chytiť vysoký puk, no prekĺzol mu pomedzi lapačku a vyrážačku – 2:0. Potom Tománek mieril tesne nad hornú žŕdku. Stav nemenili v tomto dejstve ani východniari v ponúknutej presilovke, keď sa nepresadil sám pred Bacashihuom Bartánus.

V druhej tretine diváci videli niekoľko šancí i gólov. Najprv neuspel pred bystrickou bránkou Lapšanský, na opačnej strane sa nepresadil Bortňák. Handzuš nedokázal trafiť puk ani pred odkrytou "svätyňou" Melicherčíka. Tešili sa teda napokon Košičania z brejku. V polovici zápasu vyslal po rýchlom brejku tvrdú strelu z prvej Lapšanský a tá sa ujala – 2:1. Bystričania následne prepli na vyššie obrátky a paradoxne v oslabení mohli vedenie opäť navýšiť. Handzuš od mantinelu našiel pred bránkou Bortňáka, no vychytal ho hosťujúci brankár. Ten kapituloval až v 37. minúte. Po prihrávke Basta sa Tománek na dvakrát pred ním presadil – 3:1. Hráčov spod Urpína potom mohli mrzieť nevyužité príležitosti Hvilu a Majdana, pretože 48 sekúnd pred prestávkou nahodil od modrej puk Jankovič a pri pravej žrdi ho šikovne tečoval Lapšanský – 3:2.

V tretej tretine sa hral opatrný hokej. Domáci príkladne bojovali v defenzíve a súpera nepúšťali pred bránku do šancí. Navyše dokázali viac hroziť, keď to skúšali Lunter z ľavej strany, či Bast pred bránkou po strele Ďatelinku od modrej. Najväčšiu príležitosť mal v 55. minúte Handzuš, no zoči – voči Melicherčíkovi neuspel. Hostia mohli vyrovnať až v závere v šestici bez brankára. Bartánus sa dostal k puku pred Bacashihuom, no nedokázal ho zasunúť medzi jeho betóny. Bystrica sa tak mohla radovať z tretieho víťazstva v sérii.

HC'05 iClinic Banská Bystrica - HC Košice 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)
Góly: 1. Matoušek (Zigo, Čížek), 13. Kytnár (Gillies, Hvila), 37. Tománek (Bast) – 31. Lapšanský (Hrnka), 40. Lapšanský (Jankovič, Cebák). Rozhodovali: Jonák, Kubuš - Tvrdoň, Výleta, vylúčení: 3:4, presilovky a oslabenia: 0:0, 2841 divákov.

HC'05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Ďatelinka, Šmach, Čížek, Gründling, Pujacs, Majeský, Sandgren – Hvila, Kytnár, Gillies – Lunter, Zigo, Matoušek – Majdan, Bast, Tománek – Bortňák, Handzuš, Lucenius

HC Košice: Melicherčík – Dudáš, Deyl, Cebák, Jankovič, Pavúk, Mikuš – Bicek, Suja, Bartánus – Spilar, Jenčík, Bartoš – Lapšanský, Hrnka, Varga – Milý, Češík, Boltun
/stav série: 3:1/

"Som spokojný s výsledkom i predvedenou hrou v niektorých úsekoch stretnutia. Viedli sme 2:0 i 3:1, dovolili sme skúsenému súperovi znížiť kontaktným gólom. V tretej tretine sme to však zvládli a zaslúžene zvíťazili," povedal po piatkovom stretnutí pre RTVS tréner Banskej Bystrice Vladimír Országh.

Kormidelník košického tímu Rostislav Čada nemal dôvod na radosť. "V prvej tretine sme predviedli slabší výkon. O príčinách nebudem premýšľať, poznám ich. Musíme dobre zregenerovať. Sústredím sa teraz na to, ako mužstvo nabudiť na najbližší piaty zápas, ktorý odohráme v domácom prostredí," uviedol český tréner HC Košice.

Roman Tománek, autor rozhodujúceho a víťazného gólu Banskej Bystrice: "Dobre som si užil tento zápas. Vyhrali sme a to je podstatné. Škoda len, že sme dovolili Košiciam streliť dva ľahké góly, na ktoré sa príliš nenarobili, čo nás stálo drámu v závere. V tretej tretine sme ukázali silu tímu. Nepustili sme ich do šance a zaslúžene sme vyhrali. Zodpovedne sme hrali vzadu, takže môžeme sa tešiť z tretieho víťazstva a v Košiciach by sme chceli rozhodnúť."

Marcel Šimurda, asistent trénera Košíc: "Úvodná tretina nebola z našej strany ideálna. Súper bol aktívny a dokázal sa dvakrát presadiť. Myslím si, že v druhej časti sa hra vyrovnala a dvakrát sme dokázali streliť kontaktný gól na 1:2 a 2:3 z nášho pohľadu. Škoda len, že v záverečnej časti sem nedokázali vyrovnať, hoci sme sa o to snažili. Stav je taký, aký je. My určite nezložíme zbrane a tešíme sa na domáci zápas, ktorý chceme vyhrať."

Viac o téme: HC Košice HC '05 iClinic Banská Bystrica