Oznámkovali sme našich: Obrana s famóznym Kozáčikom si zaslúžia červený diplom!

Radosť slovenských reprezentantov po bezgólovej remíze s AnglickomRadosť slovenských reprezentantov po bezgólovej remíze s Anglickom Zdroj: SITA

ST. ÉTIENNE - Nebol to pekný futbal na pozeranie, ale účel v prípade slovenských futbalistov svätil prostriedky. Remíza 0:0 s výrazne dominantným Anglickom síce nedostala zverencov Jána Kozáka v tabuľke B-skupiny majstrovstiev Európy vyššie ako na tretie miesto, ale s veľkou pravdepodobnosťou ich posunie do osemfinále. Športky oznámkovali výkony slovenských reprezentantov:

Brankár podal fenomenálny výkon

Matúš Kozáčik napravil svoje závahanie zo zápasu proti Walesu a všetkým dokázal, že je špičkovým brankárom. Gólman Viktorie Plzeň sa prezentoval niekoľkými výbornými zákrokmi. Za zmienku stojí nájazd obávaného strelca Jamieho Vardyho, ktorý skvelo zlikvidoval. Nebezpečný strelecký pokus vyslal aj Adam Lallana, ale aj pri tejto gólovke bol slovenský brankár pozorný. Okrem toho, postrážil si svoje územie aj pri všetkých štandardkách Albionu. Navyše UEFA označila Kozáčika za muža zápasu, takže inú známku ako jednotku s hviezdičkou si nezaslúži.

Matúš Kozáčik - 1*

Zákrok Matúša Kozáčika Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA

Obrana s maximálnou obetavosťou

V zápase s Anglickom sme boli svedkami hádam najlepšieho výkonu obrannej formácie v histórii Slovenska. Najmä stopérska dvojica Martin Škrtel a Ján Ďurica si zaslúži obrovský rešpekt. Vyhrali nespočetné množstvo hlavičiek a neraz zaskočili v bráne Kozáčika, keď vykopávali loptu pred bránkovou čiarou. Celkovo zadný rad zablokoval až 14 striel súpera. Pochvalu si zaslúžia aj Peter Pekárík s Tomášom Hubočanom. Taktiež mali niekoľko dobrých zákrokov a zblokovaných striel. Napriek tomu, že niekedy nestíhali Clyneovi a Bertrandovi, všetci si za svoju obetavosť zaslúžia najvyššiu známku.

Peter Pekarík, Martin Škrtel, Ján Ďurica, Tomáš Hubočan - 1

Gary Cahill v súboji Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA

Stred poľa zachraňoval Marek Hamšík

Kapitán talianskeho Neapola bol opäť jedným z kľúčových strojcov slovenského úspechu proti krajine z "kolísky futbalu". Podržal a vyviezol veľké množstvo lôpt, ale nemal si reálne s kým prihrať. Bolo vidieť, že je vyzretým hráčom a môže hrať vyrovnanú partiu proti svetovým hráčom. 

Kapitán žilinského celku Viktor Pečovský splnil úlohu, s ktorou ho Ján Kozák poslal na ihrisko - kaziť hru súpera. To sa mu podarilo, ale treba povedať, že dopredu to nebolo ono. Viackrát pokazil prihrávku, z čoho vyúsťovali aj šance Angličanov.

Juraj Kucka nepodal svoj najlepší výkon a určite sme ho videli hrať oveľa lepšie. Taktiež veľakrát pokazil či dokonca stratil loptu na vlastnej polovici, čo musel zachraňovať zbytočnými faulami. Hold, nebol to jeho zápas. Avšak mal aj svetlé momenty, keď vedel podržať loptu a vyviesť ju z nebezpečného územia preč.

Marek Hamšík - 1
Viktor Pečovský - 2
Juraj Kucka - 3 

Marek Hamšík v súboji Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA

Krídla akoby neexistovali

Róbert Mak ani Vladimír Weiss nemajú za sebou vydarené stretnutie. Bolo vidieť, že defenzívna hra im vôbec nesedí. Albion od začiatku zatlačil kozákovcov a tým pádom vyradili úplne z hry obe krídla Slovenska. Navyše ani jeden zo slovenských loptových virtuózov nestíhal Nathanielovi Clyneovi a Ryanovi Bertrandovi tvoriacim obrannú dvojicu. Každý zo Slovákov mal v dueli jednu gólovú príležitosť, no nepodarilo sa im ju úspešne premeniť. Weiss sa podobne ako v zápase proti Rusku ocitol pred gólmanom Hartom, ale chcel si rovnako zaseknúť protihráčov. Následná strela mierila iba do rúk anglického brankára. Na druhej strane Mak výborne vystihol nedorozumenie v obrane, ale loptu v rýchlosti netrafil ideálne.

Vladimír Weiss - 3-
Róbert Mak - 2-

Nathan Clyne a Vladimír Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA

Útočníka sme v zápase nepotrebovali

Na hrote kozákovej zostavy sa ocitol Ondrej Duda. Dá sa povedať, že sa mu nedá nič vyčítať, keďže sme sa počas celého zápasu nedostávali do šancí. Pozitívum však bolo, že znepríjemňoval život obrancom pri rozohrávkach a sám si chodil po lopty až hlboko do stredu ihriska. Za to si zaslúži lepšiu známku.

Ondrej Duda - 2

Ondrej Duda a Jordan Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR

Vydarené striedania splnili účel

Ján Kozák reagoval na striedania svojho protivníka veľmi múdro. Do hry poslal v poradí Dušana Šventa, Norberta Gyömbéra a Milana Škriniara. Prvý menovaný mal za úlohu sa postarať o Nathaniela Clynea, ktorému nestíhal Vladimír Weiss. Aj keď mal Angličan stále navrch, Švento svoju úlohu splnil, veď gól sme nedostali. Druhou voľbou slovenského lodivoda bol hráč rímskeho AS, ktorý nahradil unaveného Viktora Pečovského. Na ihrisku sa ohrial niečo cez dvadsať minúť. Treba povedať, že bol úspešný vo viacerých súbojoch a v dôležitých momentoch vypichol loptu. Na záverečné minúty nastúpil aj Milan Škriniar, ktorí sa zaradil medzi stopérsku dvojicu Škrtel - Ďurica. Všetci striedajúci hráči si zaslúžia pochvaľu, ale posledný menovaný zvlášť. Napriek tomu, že Škriniar neodohral za reprezentačné Áčko veľa zápasov, s tlakom sa vyrovnal a nedopustil sa v posledných minútach žiadnej hrubky.

Dušan Švento - 2
Norbert Gyömbér - 2
Milan Škriniar - 2

Viac o téme: Anglicko Slovensko
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: športky

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy