VIDEO Rusko v boji o finále čaká megašláger s Kanadou: Malkin pečatil výhru s bezzubým Fínskom

Tarasenko a Ovečkin oslavujú gól RuskaTarasenko a Ovečkin oslavujú gól Ruska Zdroj: SITA

TORONTO - Ruskí hokejisti postúpili do semifinále Svetového pohára v Toronte. V štvrtkovom záverečnom zápase B-skupiny zvíťazili nad Fínskom 3:0 a obsadili druhú postupovú priečku v tabuľke. "Zborná" sa v prvom semifinále v nedeľu o 1.00 SELČ stretne so suverénnou Kanadou, ktorá vyhrala všetky tri zápasy A-skupiny so skóre 14:3. Druhý boj o finále (nedeľa 19.00 SELČ) zohrá Tím Európa, so šesticou Slovákov, proti Švédsku.

Prvú veľkú šancu zápasu mali Rusi, v 3. minúte sa dostal do voľného priestoru medzi kruhmi Tarasenko, ale jeho strelu dobre vykryl Rask. Fíni si vytvorili lepšie príležitosti až v 9. minúte, keď Bobrovského ohrozili krátko po sebe Korpikoski a Koivu. V 11. minúte si ruský brankár dal takmer vlastný gól. Ahovo nahodenie sa odrazilo od zadného mantinelu do bránkoviska a od Bobrovského hokejky smerovalo do siete, no ten stihol zasiahnuť. Hra sa neustále presúvala zo strany na stranu, no v ďalších minútach chýbali vyložené šance. Tie prišli až počas druhej fínskej presilovky v závere tretiny. "Suomi" zavreli súpera v pásme a vypracovali si viacero možností na gól, no Boborvskij svojich spoluhráčov podržal.

Aleksander Barkov (91), Nikita Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA

Rusi, ktorí bojovali o postup do semifinále, v prvej časti príliš veľa v ofenzíve nepredviedli, no rovnako ako v predchádzajúcom zápase udreli v druhej tretine. V 22. minúte síce Granlund napálil žŕdku, no o minútu neskôr už viedla "zborná". Ovečkin medzi kruhmi mohol strieľať, radšej však zvolil prihrávku na voľného Tarasenka, ktorý puk už len usmernil do odkrytej bránky - 1:0. Neprešla ani minúta a pol a Rusko viedlo 2:0. Telegin si nakorčuľoval od mantinelu pred bránku, kde ho našiel Šipačov a šikovnou kľučkou zasunul puk k ľavej žŕdke. V 31. minúte prišla ďalšia tutovka Granlunda, ale opäť vynikol Bobrovskij. Rusi mohli pridať tretí gól v 39. minúte, no Kuznecovov pokus skončil len na žŕdke.

Podarilo sa im to v 44. minúte pri hre 4 na 4, keď Rask nestačil na Malkinovu strelu z ľavého kruhu - 3:0. Rusi mali od druhej tretiny v zápase navrch a v záverečnej štvrťhodine si svoj náskok pozorne strážili. Fíni nenašli recept na ich výborne pracujúcu obranu a tak sa s turnajom rozlúčili s tromi prehrami a jediným streleným gólom.

Rusko - Fínsko 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Góly: 24. Tarasenko (Ovečkin), 26. Telegin (Šipačov), 44. Malkin (Jemelin). Strely na bránku: 22:21. Rozhodcovia: Furlatt, McCauley - Murray, Heyer, vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, 12.098 divákov

Rusko: Bobrovskij - Zajcev, Orlov, Jemelin, Markov, Marčenko, Kulikov - Tarasenko, Kuznecov, Ovečkin - Kuľomin, Malkin, Panarin - Kučerov, Anisimov, Namestnikov - Dadonov, Šipačov, Telegin

Fínsko: Rask - Lepistö, Ristolainen, Vatanen, Määttä, Jokipakka, Pokka - Granlund, Koivu, Teräväinen - Aho, Barkov, Laine - Jokinen, Filppula, Komarov - Donskoi, Lehterä, Korpikoski