VIDEO Nováčik na Liptove zaskočil Košičanov, nájazdová dráma Nitry v Nových Zámkoch

Sprava: Tomáš Matoušek z HC ´05 iClinic Banská Bystrica a Mário Kurali z HK Poprad Sprava: Tomáš Matoušek z HC ´05 iClinic Banská Bystrica a Mário Kurali z HK Poprad Zdroj: SITA

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - Do zápasu vstúpili lepšie košickí hokejisti, ktorí od úvodných minút tlačili do obranného pásma súpera, ale väčšiu šancu si nevypracovali. V 7. minúte sa do vedenia mohli dostať domáci hráči, po tom čo Uram pálil z ľavej strany tesne ponad Kopřivovu bránu. O pár sekúnd neskôr neprekonal Bartánus Križana, ktorý bol pri jeho strele pozorný. V 16. minúte sa Liptáci dostali do vedenia, po tom čo Sukeľova strela aj s dávkou šťastia skončila v bráne.

V úvode druhej tretiny mal na hokejke druhý gól mladý Sukeľ, ktorý z ťažkého uhla mieril iba do košického brankára. V 27. minúte išli domáci do dvojgólového vedenia. Strelu Laca ešte Kopřiva zlikvidoval, ale následná dorážka Lištiaka skončila v bráne. O päť minút neskôr sa Košiciam podarilo zdramatizovať stretnutie, keď sa pred brankárok Križanom nemýlil Bartánus. V závere druhej tretiny sa od mantinelu uvoľnil mladý Laco, ktorý sa s pukom pretlačil až pred košickú bránku, kde dokázal puk poslať popod padajúceho Kopřivu.

Tretia tretina sa herne vyrovnala. Do menšieho tlaku sa dostali Košičania, ale gólovo sa nepresadili. V 43. minúte zlikvidoval Kabáčov pokus z trestného strieľania Kopřiva, následne o pár minút neskôr neuznali rozhodcovia gól Lištiakovi. Posledná päťminútovka sa už iba takticky dohrávala, Liptáci si s prehľadom postrážili dvojgólové vedenie.

MHK 32 Liptovský Mikuláš – HC Košice 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)
Góly: 16. Sukeľ (Kriška, Oravec), 27. Lištiak (Laco, Moravčík), 40. Laco (Sukeľ) – 32. Bartánus (Bicek, Boltun). Rozhodovali: Orolin, Valach - Gajan, Gavalier, vylúčení: 3:6, presilovky: 0:0, oslabenia 0:0, 2150 divákov.

Liptovský Mikuláš: Križan – Mezovský, Šiška, Oravec, Stehlík, Kadlubiak, Moravčík, Bobček, Brezniak – Ru. Huna, Ro. Huna, Ri. Huna – Kriška, Sukeľ, Uram, Lištiak, Piatka, Laco – Števuliak, Stümpel, Kabáč

Košice: Kopřiva – Deyl, Vašíček, Jankovič, Šedivý, Šmach, Matejka, Michalčin – Hričina, Suja, Nagy – Bicek, Boltun, Bartánus – Hruška, Milý, Varga – Bartoš, Klíma, Šoltés

Rastislav Čada, tréner HC Košice: "My sme spokojní iba s prvou tretinou, kde sme mali strelecky navrch, ale to teraz nie je podstatné. Dôležitý gól prišiel v závere druhej tretiny, ktorý pomohol domácim. V tretej tretine sme už nemali fyzické sily, aby sa nám podarilo zápas vyrovnať."

Róbert Spišák, tréner MHK 32 Liptovský Mikuláš: "V úvode bol súper aktívnejší, ale dobrou hrou sme držali súpera v rohoch ihriska. V druhej tretine sme prebrali iniciatívu, dali sme dôležité góly a zápas sme dotiahli do víťazného konca."

Bystrica s Popradom nezaváhala, shutout Bacashihuu

Hostia pod Urpín pre výmenu vodiča autobusu kvôli jeho zdravotnej indispozícii meškali, takže nestihli rozkorčuľovanie a bolo to badať v prvej tretine. Domáci akoby sa prispôsobili ospalému tempu a diváci videli nezaujímavý, nudný hokej. Až v samom závere úvodného dejstva sa diali veci. Najprv neuspel zoči – voči brankárovi Popradu Matoušek, na opačnej strane neprekonal Bacashihuu z rýchleho prechodu do útoku Semorád. Napokon však puk skončil v sieti, a to za Šúrekom, pretože z prihrávky Buca od zadného mantinelu ťažil pri pravej žrdi pohotový Hickmott tri sekundy pred prvou prestávkou.

V druhej tretine mohli vyrovnať Podtatranci v oslabení. Strelu Lichanca bystrický brankár vyrazil, no neuspel ani mladý Bondra z dorážky. Do vedenia tak išli domáci po kurióznom góle. Puk sa nečakane odrazil od mantinelu inam než predpokladal Šúrek, takže Tamáši ho nemal problém poslať medzi žrde. Tento hokejista mohol pridať aj tretí gól svojho mužstva , ale sám pred popradským gólmanom pohorel. Hostia mali najbližšie k zníženiu skóre v početnej výhode v 36. minúte, no voľný Ježek si neporadil s Bacashihuom a neskôr pred odkrytou jeho svätyňou netrafil puk pre zmenu Bondra.

V tretej tretine najprv Kafka z dobrej pozície minul bránku Popradu, no mrzieť ho to nemuselo, pretože v 44. minúte nová posila Bystrice Skalický z ľavej strane našiel dobre postaveného a hlavne voľného Bortňáka pred bránkou, ktorý pokoril Šúreka – 3:0. Domáci už potom kontrolovali vývoj stretnutia, hosťom toho veľa nedovolili, zápas sa prakticky iba dohrával.

HC '05 iClinic Banská Bystrica – HK Poprad 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Góly: 20. Hickmott (Buc, Bortňák), 27. Tamáši (Matoušek), 44. Bortňák (Skalický). Rozhodovali: Štefik, Jura – Bogdaň, M. Korba, vVlúčení: 4:3, presilovky: 0:0, oOslabenia: 0:0, 2212 divákov

Banská Bystrica: Bacashihua – Kubka, I. Ďatelinka, Wishart, Maione, Mihálik, Matuškin, Ťavoda, Luža – Buc, T. Surový, Hickmott – M. Lunter, Češík, Matoušek - Kafka, Bortňák, Skalický – Andrisík, Tamáši, Truchno

Poprad: Šúrek – Kurali, R. Suchý, Fabian, Dinda, Pokovič, Chaloupka. Cutting – Zagrapan, Mlynarovič, Lapšanský – Semorád, Ježek, Kroták – Lichanec, Troliga, D. Bondra – Štrauch, Paločko, Výhonský

Petr Jonák, tréner Popradu: "Pre nás ten zápas nezačal dobre už po ceste, keď nám skolaboval vodič autobusu a musela ho odviesť záchranka. Vyše hodiny sme stáli a prišli sme do Bystrice iba dvadsať minút pred zápasom. Bohužiaľ nám nebolo umožnené rozkorčuľovanie, takže sme vhupli rovno do zápasu. Chlapci odohrali vyrovnanú prvú tretinu so súperom, ale v poslednej minúte pred prvou prestávkou sme inkasovali gól po hrubej individuálnej chybe nášho hráča. V druhej boli domáci jednoznačne lepší, ale v tretej sme opäť zrovnali krok s Bystričanmi, no trápi nás koncovka, nevieme dávať góly. S jedným, alebo so žiadnym sa iba ťažko vyhráva stretnutie."

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Začiatok zápasu bol z našej strany pomalší, bolo badať, že sme dlhšie nehrali. Rozbehli sme sa až v druhej tretine, dali sme na 2:0, no súper bol neustále nebezpečný. V tretej tretine sme sa zamerali na dobré bránenie. Šancí na oboch stranách nebolo veľa. Je to zaslúžené víťazstvo, avšak Poprad nehral zle, urobil progres a ak takto bude hrať, pôjde v tabuľke nahor."

Trenčín nestačil na žilinských vlkov

Trenčania posledných šesť súbojov po sebe dokázali Žilinčanov zdolať a na tri body pomýšľali aj tento raz. Bližšie k nim ich mohol posunúť v 4. min Dlouhý. Jeho pokus opečiatkoval žŕdku za Tomekovým chrbátom. Z následnej akcie sa na opačnej strane ujali vedenia hostia. Handlovský si položil na ľad Cháberu a do horných poschodí brány nezadržateľne skóroval. Radosť vlkov z vedenie trvala iba štyri minúty. V presilovej hry vypálil od modrej čiary Michal Novák a Veilleux nechytateľne tečoval puk – 1:1. Dukla neskôr mohla ísť do vedenia, ale Sojčík nedokázal prestreliť brankára. Záverečné minúty patrili hosťom. Tí však nedokázali z viacerých sľubných akcii prekonať Cháberu.

Vlci v úvode druhej tretiny dohrávali presilovú hru, no do šancí sa nedostali. Naopak, spolupráca Tybora s Gašparovičom mohla priniesť radosť na opačnej strane. V 24. min vystihol rozohrávku súpera Sojčík. Tomek však jeho strelu po samostatnom úniku schoval do lapačky. Ideálnu príležitosť strhnúť vedenia na svoju stranu mala Dukla v 25. min, keď po faule na Šveca hrala štvorminútovú presilovú hru. Žiadnu veľkú príležitosť si však nedokázala vytvoriť. V 33. min hostia v presilovej hre zatlačili súpera. Konečný dobre clonil a dokázal aj tečovať a dorážať. Trenčiansky brankár si na dvakrát s pukom poradil. Tri minúty pred druhou sirénou sa Žilina dostala do vedenia po druhý raz. Handlovský našiel krížnou prihrávkou nekrytého Matisa, ktorý už nemal problémy do odkrytej brány poslať hostí do vedenia po druhý raz.

V poslednej tretine diváci čakali na presný zásah až do 53. min. Muž zápasu Handlovský najskôr spoza obrancu vystrelil, puk si následne aj do korčuľoval a popod Cháberu upravil na 1:3. Konečnú podobu výsledku 1:4 dal v predposlednej minúte Matis, keď spečatil výhru vlkov strelou do prázdnej brány.

Dukla Trenčín - MsHK Žilina 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)
Góly: 9. Veilleux (M. Novák, Gašparovič) – 5. Handlovský (Hovorka), 37. Matis (Handlovský, Hovorka), 53. Handlovský (Hovorka, Brejčák), 59. Matis (Hovorka), vylúčení: 4:5, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 2130 divákov.

Trenčín: Chábera – Kozák, Hatala, Holenda, M. Novák, Ryzák, Bohunický, Šefčík – Ölvecký, Dlouhý, Hossa – Gašparovič, Veilleux, Tybor – Sojčík, Kalináč, L. Novák – Briestenský, Švec, D. Novák

Žilina: Tomek – D. Rehák, P. Mikuš, D.Brejčák, Kříž, Macejko, Drábek, Prokop, Mendrej – Matis, Hovorka, Handlovský – J. Jurík, Húževka, Rogoň – Švihálek, Holovič, R. Konečný – Gmitter, Ondruš, E. Švec

Miloš Holáň, tréner Trenčína: "Pre nás je zápas veľkým sklamaním. Rozhodujúcimi momentmi bol Sojčíkov samostatný nájazd a štvorminútová presilovka. Zápas sme mali zlomiť vo svoj prospech. Hráči to nezvládli. Chýba mi hokejista, ktorý dokáže rozhodovať zápasy. Mužstvo nepôsobilo tímovým dojmom. Hráči si musia uvedomiť, že pokiaľ nebudú hrať so srdcom, nedokážeme byť úspešní."

Milan Jančuška, tréner Žiliny: "Potrebovali sme trojbodový zápis. Herne aj takticky sme splnili pokyny. Mali sme dobrý pohyb. Pevne verím, že nás tento zápas nakopne do ďalších víťazstiev."

Martin na domácom ľade deklasoval Zvolen

Úvod stretnutia patril domácim, už v 3. minúte musel zasahovať Baroš po šanci Bíleka, V ďalšom  priebehu strelecké preteky pokračovali a šance sa tvorili len ťažko. V 13. minúte si Hraško nakročil, ale mieril len tesne. Vzápätí Puli otvoril skóre, v 13. minúte po strele Puliša. V 18. minúte vyšiel hosťom protiútok Puliš zblízka skóroval.

V 23. minúte zaútočil dvojica Ďaloga aj so šťastím zachránil. O tri minúty  sa vydarila akcia domácich.

Tretia tretina sa hrala v réžii domácich. V 45. minúte  vyšla tretiemu útoku šanca a Surovka pridal štvrtý gól.  V 59. minúte skóroval Bílek a Martinčania tak získali tri body.

MHC Martin - HKM Zvolen 7:2 (1:1. 2:0, 4:1)
Góly: 13. Pula ((Marček), 26. Galamboč (Surovka, Salija), 38. Koyš (Bílek, Dvořák), 43. Surovka (Galambočš, Markovič), 49. Bílek (Koyš, Heizer), 52. Surovka (Galamboč), 59. Bílek,  Puli (Murček), 26. Galamboš), 59. Bílek (Koyš, Heizer) -  18. Puliš (Klhůfel, Andersons) 49. Zuzin (Majdan, Hraško). Rozhodovali: Dipietrom (Tal.), Movák - Jobbágy, Ország, vylúčení: 3:2, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, 1775 divákov

Martin: Corbeil - M. Dvořák, J. Tabaček, Salija, Rantanen, Pulli, Rusina, Pacalaj - P. Koyš, Heizer, V. Bílek - Markovič, Galamboš, Surovka - Korosin, Murček, Hölli - D. Rzavský, Dírer, R. Varga

Zvolen: S. Baroš - Andersons, Valenta, Habšuda, Hraško, Demiters, F. Fekiač, Dubeň, M. Ivan - Puliš, B. Mráz, Klhůfek - J. Majdan, P. Zuzin, B. McGregor - Misenev, Řezáč, Martin Ďaloga - Kňazev, Halama, Miloš Kelemen

Pavel Paukovček, tréner Martina: "Chlapci splnili to čo sme si povedali pred zápasom. Prvá tretina bola z našej strany dobrá v druhej prišli dve vylúčenia, súpera podržal brankár, ale potom sa nám podarilo dvakrát skórovať. V tretej tretine sme mali šťastie, boli sme lepší a tak môžeme byť spokojní."

Andrej Podkonický, asistent trénera Zvolena: "Stretnutie sme nezačali dobre. Inkasovali sme dva góly a súper išiel do vedenia. Po vyrovnávajúcom góle sme sa v druhej tretine zlepšili a vytvorili sme si šance, ale potom sme inkasovali druhý gól. V tretej tretine sme sa chceli vrátiť do stretnutia, ale dostali sme ďalšie góly."

Nitra v skvelej atmosfére uspela až po nájazdoch

Pred výbornou atmosférou, ku ktorej už od začiatku stretnutia prispeli oba fankluby, lepšie odštartoval ligový líder a aktuálny majster z Nitry. V šiestej minúte sa už po pár sekundách presilovej hry pri vylúčení domáceho Mäkinena presadil strelou švihom spomedzi kruhov Ručkay. V polovici prvej tretiny vyslal dobrú strelu Nitran Kryštof, no Šimko bol pozorný. V 12. minúte predviedol pekné sólo domáci Fábry, no tiesnený obrancami Nitry nedokázal zakončiť. O minútu neskôr pohrozili Čaládi s Tibenským no gól z toho nebol, podobne ako z Dubecovej pološance. Na druhej strane dobre zasiahol proti Slovákovej strele z prvej spomedzi kruhov domáci gólman Šimko. Na druhej strane pálil z uhla Čaládi, takisto bez efektu.

Aj druhá tretina odštartovala rýchlym hokejom s vysokým nasadením na oboch stranách. Po úvodnom tlaku Novozámčanov sa však hra vyrovnala a v 25. minúte sa o dvojgólové vedenie Nitry postaral strelou švihom Milam. Na druhej strane prenikol pekne do útočného pásma Brabenec, no Hvila nedokázal vytvorenú príležitosť gólovo zakončiť. Podarilo sa mu to však okamžite po následnom vhadzovaní, keď sa v neprehľadnej situácii presadil pred Valentom. Gól však musel potvrdiť hlavný rozhodca po konzultácii s videorozhodcom. Od tohto momentu sa dostali mierne na koňa domáci hráči, no svoj tlak nedokázali zužitkovať. V obrovskej šanci sa ocitol Lelkeš, ktorému pekne naservíroval puk Paulovič, no nezakončil ideálne. Hra sa naďalej prelievala zo strany na stranu, brankári si svoje teritórium pozorne strážili. V 37. minúte prišlo k zlej rozohrávke domácich, čoho výsledkom bola opakovaná šanca hráčov Nitry, no Mezei na Šimka nevyzrel.

Do záverečnej tretiny nastúpili domáci s veľkým odhodlaním vyrovnať, udrieť však mohli na druhej strane hostia. Slovákov dravý nájazd vytesnil Šimko, o pár sekúnd sa v dobrej šanci ocitol Tibenský, puk však za Valentov chrbát neprešiel. V 45. minúte vypukol na novozámockom štadióne gejzír radosti, to keď z tesnej blízkosti pred Valentom vyrovnal kapitán domácich Hudec. Už o niekoľko sekúnd sa však skóre menilo znova. V útočnej tretine sa predviedla prvá zámocká formácia a dobre korčuľujúci Saarinen sa presadil po Bahenského presnej prihrávke do odkrytej časti Valentovej svätyne. Vyrovnať mohol po veľkej príležitosti Slovák, no vo vyloženej príležitosti nedokázal zasunúť puk do odkrytej brány. V záverečných minútach sa oba celky snažili streliť gól, podarilo sa to nakoniec hosťom, keď sa švihom spomedzi kruhov presadil Slovák a poslal duel do predĺženia.

V predĺžení napriek viacerým vyloženým gólovým príležitostiam na oboch stranách gól nepadol a tak sa duel posunul do samostatných nájazdov. V nich sa viacej darilo strelcom Nitry, pričom rozhodujúci presný zásah zaznamenal Marek Slovák.

HC Nové Zámky - HK Nitra 3:4 po sam. nájazdoch (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 26. L. Hvila (Sandgren, Michal Hudec), 45. Michal Hudec (M. Paulovič, Sandgren), 46. Saarinen (Bahenský, Brabenec) - 6. H. Ručkay (Rais, Kutálek), 25. Milam (Marek Slovák, Laliberté), 58. Marek Slovák (Blackwater, Laliberté), rozhodujúci nájazd Marek Slovák
Vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš, Lokšík - M. Orolin, Synek

Nové Zámky: Marek Šimko - Drtina, Cardwell, V. Čížek, Sandgren, Maier, Sucharda, Martin Chovan, Mäkinen - Bahenský, Brabenec, Saarinen - L. Hvila, Michal Hudec, M. Paulovič - R. Lelkeš, Čaládi, J. Tibenský - Fábry, D. Rehák, Dubec

Nitra: Michal Valent - Milam, M. Versteeg, Rais, Mezei, P. König, Ordzovenský, F. Kuzma, Pupák - Laliberté, Marek Slovák, Blackwater - H. Ručkay, M. Krištof, Kutálek - Macík, J. Štefanka, M. Bene - Chalupa, L. Paukovček, Piačka

Július Pénzeš, tréner Nových Zámkov: "Videli sme veľmi zaujímavý zápas, najmä pre divákov. Veľmi si na našom mužstve cením, že dokázalo otočiť stav z 0:2 na 3:2 proti tak silnému súperovi ako je Nitra. Žiaľ, škoda tej chybičky pred koncom. Už som myslel, že to môžeme udržať, no nestalo sa. Šancí bolo na obidvoch stranách dosť, možno Nitra ich mala o trošičku viacej, no sami ste videli, že naše mužstvo sa nevzdávalo a chcelo útočiť. Musíme ďalej bojovať, keď budeme takto pracovať, tak prídu aj výsledky. V našej lige môže vyhrať každý s každým. Na záver by som sa chcel poďakovať fanúšikom, pretože vytvorili super atmosféru."

Andrej Kmeč, tréner HK Nitra: "Myslím, že to bol výborný zápas vo výbornej atmosfére, diváci boli úžasní, hráčom sa tiež hrá lepšie v takejto atmosfére. Naše mužstvo podalo výborný výkon, škoda však, že sme nevyužili viacej šancí. Myslím, že sme mohli vyhrať aj v riadnom hracom čase. Škoda inkasovaných gólov po štandardných situáciách. Dvakrát sa nám pred bránu pretlačil súper po vhadzovaniach. Síce sme sa na to pripravovali, no to sa stáva. Ako hovorím, šancí sme mali dosť na to, aby sme vyhrali už po 60 minútach. Som toho názoru, že to bol náš najlepší výkon vonku a že sme zaslúžene vyhrali."

Viac o téme: HC Košice HK Poprad HC '05 iClinic Banská Bystrica MHK 32 Liptovský Mikuláš
  • Zdroj: TASR, SITA