Zaujímavý výskum z Česka: Tieto problémy trápia športovcov po skončení kariéry!

Jan SvobodaJan Svoboda Zdroj: Olympic.cz

BRNO - Profesionálni športovci sa po skončení kariéry stretávajú s finančným prepadom aj pádom zo spoločenskej pozície. Musia si sami organizovať čas a nájsť nové uplatnenie. Ak sa tomu nevenujú počas kariéry, býva to ťažké, zistil výskum Fakulty športových štúdií Masarykovej univerzity v Brne. Vychádzal z rozhovorov so šestnástimi bývalými športovcami z najvyšších súťaží futbalu, hokeja, volejbalu a basketbalu.

Autori výskumu sa zamerali na športovcov, ktorí sa kariérou finančne nezabezpečili na zvyšok života. Takých je drvivá väčšina zo zhruba 5000 ľudí, ktorí sa v Česku živia športom. V čase aktívnej kariéry sa budúcnosťou zaoberali predovšetkým tí, ktorí uvažovali o trénerskej dráhe. Zo šestnástich respondentov bolo niekoľko rokov po skončení kariéry päť profesionálnych trénerov.

Hľadanie nového uplatnenia znamená veľkú psychickú záťaž. "Z nášho pohľadu jedným z najväčších problémov je pád zo spoločenskej pozície. Dosť často sa hovorí o tom, že ten človek spadne na úplný základ, na úplnú nulu. Má pocit, že nemá na čo nadviazať. Je z toho veľmi deprimovaný, v zlej psychickej kondícii," uviedla na tlačovej konferencii vedúca výskumu Zora Svobodová.

Bývalí športovci bývajú rozčarovaní z toho, že sa im zrazu nikto nevenuje. Lepšie prechod zvládajú tí, ktorí o budúcnosti premýšľali počas kariéry. Veľká skupina športovcov to ale nerieši. Patril medzi nich aj bývalý pivot A PLUS Brno a českej reprezentácie Jan Svoboda. Nasledovníkom by to ale neodporúčal. "Potom to nejako dopadne, ale nie je to tak, že sa mi to páči. Mali by si vytvoriť pozíciu sami, nenechať to plynúť, ako som urobil ja," povedal. Zažil rozčarovanie, keď pri pohovoroch jeho športové úspechy nikoho nezaujímali, chýbala mu prax. Trénerská ani manažérska rola ho neuspokojovala, teraz rozváža hamburgery.

K uvažovaniu o budúcnosti by hráči mohli byť motivovaní v kluboch, ale tam pre to väčšinou nie je priestor. Z vlastnej skúsenosti to pozná niekdajší tréner bývalých futbalistov Karel Večeřa, ktorý sa ako pedagóg Fakulty športových štúdií MU na výskume podieľal. "V okamihu, keď sa nedarí, tak sa riešia úplne iné veci a nie sú k tomu ľudia prístupní," poznamenal. Hráči na vrchole kariéry navyše nebývajú ochotní takým radám načúvať.

Skôr než rady klubových funkcionárov by mohli športovcov zaujať skúsenosti bývalých hráčov, ktorí majú prechod za sebou. Štúdia preto navrhuje zriadiť skupinu mentorov z radov bývalých športovcov, s ktorými by sa mohli ich nástupcovia radiť. Český olympijský výbor má pre uplatnenie vrcholových športovcov po kariére projekt Duálna kariéra. Ten sa týka primárne olympionikov, takže prevažne zástupcov individuálnych športov.

Výskum Fakulty športových štúdií MU bude pokračovať. Autori plánujú zmapovať tiež situáciu v individuálnych športoch, ako je atletika alebo gymnastika.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: olympic.cz
  • Zdroj: ČTK, športky

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy