Volejbalisti v Svetovej lige podľahli Austrálii, Kravárik: Hráči nedodržali pokyny

Slovenskí volejbalisti nestačili na AustráliuSlovenskí volejbalisti nestačili na Austráliu Zdroj: svf.sk

HELSINKI - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali aj vo svojom druhom zápase na turnaji 2. divízie Svetovej ligy v Helsinkách. Po štvrtkovej prehre 0:3 s domácim Fínskom podľahli zverenci Andreja Kravárika v trochu setoch aj Austrálii, ktorú minulý týždeň zdolali doma v Poprade 3:1. V poslednom zápase na turnaji vo Fínsku nastúpia Slováci v sobotu o 14.00 h proti Číne.

Slováci nastúpili v pozmenenej zostave oproti duelu s Fínskom na viacerých postoch. Austrália začala lepšie a po ese Williamsa viedla 6:2. Slováci sa pri dobrom servise Kohúta dotiahli na 5:7. Austrálčania po kvalitnom príjme dobre útočili a viedli 11:7, ale potom dal eso Ondrovič a znížil na 9:11. Onedlho sa na podaní a v útoku blysol Mlynarčík a znížil náskok súpera na jeden bod - 11:12. Po krásnom zákroku Kriška v poli a ideálnej nahrávke Zaťka bodoval opäť Mlynarčík - 14:15. Slováci sa snažili dobehnúť náskok súpera, ale nedarilo sa im to. Austrália si opäť vypracovala náskok, zvádla aj koncovku a prvý set vyhrala 25:21.

V úvode druhého dejstva viedli Slováci 2:1, ale Austrália pri skvelom podaní Williamsa otočila na 5:2. Pri jednom z jeho tvrdých podaní si poranil ruku Turis a namiesto neho prišiel na post libero Ogurčák, ale zranil sa aj on a tak za stavu 4:8 prišiel na tento post Paták. Dlhšie sa nehralo, pretože rozhodcovia museli netradičnú zmenu vyriešiť v zápise. Po pauze získala Austrália dva body a viedla 10:4, ale potom nakopol Slovákov esom striedajúci Palgut, následne sa blokom blysol Lux a Slováci znížili na 8:10. Po ese Mlynarčíka sa slovenskí volejbalisti dostali na rozdiel jedného bodu (13:14), ale potom spravili chybu a na druhom technickom timeoute vyhrávali Austrálčania 16:13. Po bloku Palguta opäť svitla nádej na zvrat - 16:17. Pred koncovkou však získali Austrálčania opäť náskok, po dlhej výmene sa ujali vedenia 22:18 a set napokon vyhrali 25:19.

Austrália vstúpila lepšie aj do tretieho setu, keď viedla 7:4. Slováci pritlačili na servise a vyrovnali na 8:8. Hra bola vyrovnaná, oba tímy zbierali bod po bode. Výkon Slovákov sa zlepšoval a pri podaní Kohúta si vypracovali náskok 14:12. Austrália však rýchlo vyrovnala a po spornej lopte strhla vedenie na svoju stranu - 16:15. Paták pri protestoch videl žltú kartu. Austrália potom ťažila z chýb súpera a pred koncovkou viedla 20:16. Slováci ešte zabrali a pri servise Prešinského znížili blokom Mlynarčíka na 19:20. Po dlhej výmene plnej pekných zákrokov v poli vykresal Mlynarčík iskierku nádeje a znížil na 21:22. Následne spravila Austrália chybu v útoku a bolo vyrovnané - 22:22. Ďalšie dva body však získala Austrália, set vyhrala 25:23 a celý duel 3:0.

Slovensko - Austrália 0:3 (-21, -19, -23)
Zápas trval: 88 minút. Rozhodovali: Charles (Trin. a Tob.) a Gerothhodoros (Gréc.), 612 divákov.

SR: Kriško 4, Kohút 3, Ondrovič 2, Mlynarčík 15, Lux 9, Zaťko 0, liberá Turis, Ogurčák a Paták (Palgut 3, Prešinský 2, Bencz 0, Chrtiansky 1). Tréner: A. Kravárik.

Austrália: Roberts 11, Passier 12, Peacock 0, O'Dea 6, Smith 11, Williams 10, liberá Perry a Richards (Dosanjh 0, Moeller 1). Tréner: M. Lebedew.

Andrej Kravárik, tréner SR: "Okrem prehry sme bohužiaľ prišli o ďalších dvoch zranených hráčov Turisa a Zaťka. Turis si poranil zápästie a Zaťko si počas blokovania privodil zranenie prsta. Výsledok však ovplyvnilo nedodržiavanie taktických a technických pokynov, ktoré sme si pred zápasom dali. Bojovnosť sa chlapcom nedá uprieť, ale nedokázali sme reagovať na dobrú hru Austrálie. Nedokázali sme zatlačiť súpera podaním, naopak sme na servise robili veľa chýb. V každom sete sme doťahovali náskok súpera, pokúsili sme sa o zvrat v treťom sete, ale bohužiaľ sa nám to nepodarilo. Austrália nehrala zďaleka tak dobre ako na popradskom turnaji, na našu smolu sme ťahali za kratší koniec. Treba zmobilizovať sily a v sobotu sa pokúsime s Čínou o čo najlepší výkon, aby sme z tohto turnaja odchádzali s nejakými bodmi."

Fínsko - Čína 3:1 (23, -21, 21, 25)