Dobehla ho karma? Tešil ho Saganov koniec, teraz ho postihli nečakané problémy!

Arnaud Démare
Arnaud Démare

STATION DES ROUSSES - Francúzsky cyklista Lilian Calmejane vyhral sobotňajšiu ôsmu etapu 104. ročníka prestížnych pretekov Tour de France.

Jazdec tímu Direct Energie sa na 187,5 km dlhej trati z Dole do Station des Rousses presadil po sólovom úniku, v cieli mal pred druhým Holanďanom Robertom Gesinkom (LottoNL–Jumbo) náskok 37 sekúnd. Tretí skončil ďalší Francúz Guilleme Martin (+50). Žltý dres si udržal Brit Chris Froome zo Sky. Jediný slovenský zástupca Juraj Sagan prišiel do cieľa na 193. mieste s výrazným mankom viac ako 40 minút.

V sobotu čakala na jazdcov kopcovitá etapa s tromi horskými a jednou šprintérskou prémiou, ktorej profil od začiatku nabádal k únikom. Hneď v úvode sa v prvom objavila silná trojica Greg Van Avermaet, Alexej Lucenko a Sylvain Chavanel, no po necelých 40 km už bola späť v pelotóne.

Už v prvej polovici etapy začal výrazne strácať domáci spolufavorit na zisk zeleného dresu Arnaud Démare, ktorého trápili žalúdočné problémy. Nezapojil sa tak ani do boja o body na prémii, špurt pre seba získal Nemec André Greipel. Druhý bol Marcel Kittel a upevnil si post lídra bodovacej súťaže.

Arnaud Démare s radosťou privítal rozhodnutie rozhodcovskej komisie o potrestaní a neskoršom vylúčení Petra Sagana z Tour de France. "Preukázali odvahu, že potrestali majstra sveta a hviezdu cyklistiky. Teraz mám šancu na zelený dres." Zdá sa, že teraz ho dobehla karma, všetko sa však uvidí až v Paríži.

bodovacia súťaž:
1. Marcel Kittel (Nem./Quick-Step Floors) 212 b, 2. Arnaud Démare (Fr./FDJ) 182, 3. Michael Matthews (Aust./Sunweb) 140, 4. André Greipel (Nem./Lotto Soudal) 130, 5. Alexander Kristoff (Nór./Kaťuša Alpecin) 113, 6. Sonny Colbrelli (Tal./Bahrain Merida) 73

Problémy mal aj víťaz etapy. "Je úžasné, že sa mi to podarilo. Ďakujem celému tímu za dôveru a pomoc. Rozhodne som si nepredstavoval, že vyhrám etapu na Tour de France takto skoro. Je to niečo šokujúce. Pri svojom príchode do tímu som sľúbil šéfovi, že tu raz vyhrám etapu a vyšlo to. Všetko nám perfektne fungovalo, tímoví kolegovia odviedli výbornú robotu. Asi päť kilometrov pred cieľom som mal veľké problémy s kŕčmi, prišlo to v poslednej fáze stúpania. Nebol som vôbec oddýchnutý, pretože som v predchádzajúcich etapách odovzdal veľké množstvo energie," povedal v cieli víťaz Calmejane do kamier Eurosportu.


Tagy: Peter Sagan Arnaud Démare Lilian Calmejane

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA