Heroický výkon s rozprávkovým koncom: Slovensko sa postaralo o najväčšie prekvapenie olympiády!

Radosť Slovákov po góleRadosť Slovákov po góle Zdroj: TASR/Michal Svítok

PJONGČANG - Slovenskí hokejoví reprezentanti vyhrali vo svojom prvom zápase na ZOH v Pjongčangu nad Olympijskými športovcami z Ruska 3:2. Slováci mali zlý vstup do zápasu, keď už v 5. minúte prehrávali 0:2. V závere prvej tretiny však vyrovnali na 2:2 a v 49. minúte strelil obranca Peter Čerešňák víťazný gól svojho tímu. Slováci nastúpia na ďalší zápas v piatok o 4.10 SEČ proti tímu USA, OŠR budú hrať v rovnaký deň o 8.40 proti Slovinsku.

Slováci nastúpili na svoj prvý zápas s až príliš veľkým rešpektom, z ktorého súper rýchlo začal ťažiť. OŠ z Ruska od úvodných minút rýchlo kombinovali a bez väčších problémov sa dostávali do útočného pásma. V závere 3. minúty išli do vedenia, keď brankár Konrád nestihol zareagovať na Prochorkinov teč Gavrikovovej strely - 0:1. Ich aktívna hra naďalej robila Slovákom problémy a v 5. minúte bolo už 0:2, keď v podobnej situácii Kaprizov tečoval Gusevov pokus. Slováci postupne získavali odvahu a dostávali sa k protiútokom. V 17. minúte sa Ölvecký v brejku rozhodol strieľať a urobil dobre - 1:2. Uplynulo 105 sekúnd, keď v podobnej akcii nevymýšľal ani Bakoš a upravil na 2:2.

Aj úvod druhej tretiny herne patril OŠ z Ruska. Blízko ku gólu boli v 22. minúte, keď Dacjuk nastrelil hornú žŕdku Konrádovej bránky. Slováci postupne vyrovnali hru a čoraz častejšie si vytvárali gólové príležitosti. V 32. minúte zaujal Paulovič, ktorý sa presadil cez obranu súpera, ale Košečkina neprekvapil. V následnom protiútoku Konrád zmaril veľkú príležitosť Kovaľčuka. Záver druhej časti herne patril Slovákom, ale pokusy Baranku, Čajkovského a ani prienik Ďalogu, sa gólom neskončili. Skóre sa nezmenilo ani pri presilovke SR štyroch proti trom.

Po vylúčení Cingeľa v 42. minúte si súper vytvoril tlak, ale brániaci sa Slováci na čele s rozchytaným Konrádom odolali. OŠ z Ruska následne dvakrát vyhodili puk von z pásma na tribúnu, Vojnovove vylúčenie ešte potrestané nebolo, ale Teleginove už áno. Bakoš zaviezol puk do útočného pásma, posunul ho Haščákovi, po ktorého prihrávke Čerešňák prestrelil Košečkina. Následné vylúčenia Marcinka a Čajkovského znamenali ďalší tlak OŠR, ale priniesli aj dve veľké šance Lampera. OŠR v závere skúsili aj hru bez brankára, Slováci však cenné víťazstvo ubránili.

Slovensko - Olympijskí športovci z Ruska 3:2 (2:2, 0:0, 1:0)
Góly: 17. Ölvecký (Graňák), 18. M. Bakoš, 49. Čerešňák (Marcel Haščák, M. Bakoš) - 3. Gavrikov (Vojnov), 5. Kaprizov (N. Gusev)
Vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Iverson (Kan.), Rantala (Fín.) -Lederer (ČR), Vanoosten (Kan.)

Slovensko: Konrád - Baranka, Starosta, Čerešňák, Graňák, Čajkovský, Valach, Marek Ďaloga - Surový, Kudrna, L. Nagy - M. Bakoš, Bubela, Marcel Haščák - Marek Hovorka, T. Marcinko, Lamper - M. Krištof, Ölvecký, Paulovič - Cingeľ

Rusko: Košečkin - Gavrikov, Vojnov, Marčenko, Nesterov, Zub, Zubarev, Kiselevič - Moziakin, Daciuk, Kovaľčuk - Kaprizov, Šipačov, N. Gusev - Širokov, Prochorkin, Barabanov - Andronov, Kalinin, Grigorenko - Telegin

Viac o téme: Slovensko Olympijskí športovci z Ruska
  • Zdroj: športky, SITA, TASR