Famózna Kuzminová vybojovala pre Slovensko ďalšiu medailu! Životný výkon Fialkovej

Anastasia Kuzminová (vľavo) sa raduje zo striebornej medaily vo vytrvalostných pretekoch na 15 kmAnastasia Kuzminová (vľavo) sa raduje zo striebornej medaily vo vytrvalostných pretekoch na 15 km Zdroj: TASR/Martin Baumann

PJONGČANG - Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová s dvoma trestnými minútami a odstupom 24,7 sekundy získala striebro vo štvrtkových vytrvalostných pretekoch na 15 km na zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu v Kórejskej republike. Paulína Fialková obsadila s jedným nesklopeným terčíkom piate miesto, zaostala o 1:02,3 min.

Senzačnou víťazkou sa aj zásluhou bezchybnej streľby stala Švédka Hanna Öbergová. Tretia s jednou ranou mimo skončila nemecká držiteľka double zo šprintu a stíhačky Laura Dahlmeierová s mankom 41,2 s. Štvrtá bola jej krajanka Franziska Preussová: pri nule na konte jej chýbalo 59,7 s.

Tridsaťtriročná rodáčka z ruského Ťumeňa Kuzminová získala svoj druhý kov v areáli Alpensia po striebre z pondelňajšej stíhačky na 10 km, v sobotňajšom šprinte na 7,5 km obsadila 13. miesto. Celkovo má pod piatimi kruhmi medailovú bilanciu už 2-3-0. Vybojovala si zlato v rýchlostných pretekoch vo Vancouveri 2010 a Soči 2014, pred ôsmimi rokmi v Kanade bola aj druhá v stíhacích pretekoch.

Historické ukazovatele pritom neboli príliš v prospech Kuzminovej, rezultát o to viac poukázal na jej skvostnú aktuálnu formu. Športovkyňa roka 2010 a 2014 v SR totiž má na konte jedenásť významných medzinárodných triumfov, okrem dvoch zo ZOH aj deväť vo Svetovom pohári, ani jeden však nepochádza z tzv. individuálu na 15 km. V tejto disciplíne bolo jej dosiaľ osamoteným rekordom - vo štvrtok vyrovnaným - druhé miesto zo SP, ktoré dosiahla už 28. novembra 2013 vo švédskom Östersunde. V ostatnom spomenutom dejisku Kuzminová v tomto súťažnom ročníku 29. novembra účelovo vynechala zaťažujúcu ouvertúru celého seriálu, 11. januára skončila v nemeckom Ruhpoldingu deviata s troma chybami a mankom 1:32,3 min. Viac súperení vo vytrvalostných pretekoch ani nie je v sezóne 2017/2018 na programe.

Za pripomenutie nepochybne stojí, že v novembrovom Östersunde bola ako aj teraz piata Paulína Fialková, čím si zverenkyňa Anny Murínovej a Martina Bajčičáka vtedy vyrovnala najlepší výsledok v kariére. Jediná trestná minúta jej vo Švédsku naskočila až pri poslednej štvrtej streľbe a 25-ročná rodáčka z Brezna prehrala iba o 32,2 sekundy, inak by sa teda radovala z prelomového prvenstva. V Kórejskej republike najprv P. Fialková nadchla 11. miestom v šprinte, potom klesla na 38. post v stíhačke, v ktorej poslala osem rán mimo - rovnovážne po dve na každej položke. Ak by teraz zastrieľala čisto, patrilo by jej minimálne striebro.

Zo zostávajúcich dvoch Sloveniek bola lepšia 64. Ivona Fialková so šiestimi minútami navyše a mankom 6:57,2 min. Terézia Poliaková dala len polovicu rán a s odstupom 13:39,1 na 87. priečke uzatvára výsledkovú listinu.

Individuálny program žien na týchto ZOH uzavrú v sobotu od 12.15 h SEČ preteky na 12,5 km s hromadným štartom. Medzi kvalifikovanou tridsiatkou, samozrejme, nebudú chýbať Kuzminová a P. Fialková. Vytrvalostné pretekyžien odložili zo stredy pre nepriazeň počasia. Vo štvrtok sa ešte uskutoční "individuál" mužov na 20 km so začiatkom o 12.20 h SEČ. Zo SR postupne nastúpia Martin Otčenáš, Matej Kazár, Tomáš Hasilla a Michal Šima.

Vytrvalostné preteky žien na 15 km: 1. Hanna Öbergová (Švéd.) 41:07,2 min (0), 2. Anastasia Kuzminová (SR) +24,7 s (2), 3. Laura Dahlmeierová (Nem.) +41,2 (1), 4. Franziska Preussová (Nem.) +59,7 (0), 5. Paulína Fialková (SR) +1:02,3 min (1), 6. Monika Hojniszová (Poľ.) +1:54,8 (1), 7. Dorothea Wiererová (Tal.) +2:08,6 (2), 8. Elisa Gasparinová (Švaj.) +2:15,2 (1),... 64. Ivona Fialková +6:57,2 (6), 87. Terézia Poliaková (obe SR) +13:39,1 (10)

Viac o téme: Anastasia Kuzminová Terézia Poliaková Paulína Fialková Ivona Fialková Hanna Öbergová
  • Zdroj: športky, SITA