Švajčiar Cologna sa zapísal do histórie bežeckého lyžovania: Preteky ovládol trikrát v rade!

Švajčiarsky bežec na lyžiach Dario ColognaŠvajčiarsky bežec na lyžiach Dario Cologna Zdroj: TASR/AP

PJONGČANG - Švajčiarsky reprezentant v behu na lyžiach Dario Cologna získal zlatú medailu v piatkových pretekoch na 15 km voľnou technikou na zimných olympijských hrách 2018 v juhokórejskom Pjongčangu.

Druhé miesto s mankom 18,3 s obsadil víťaz nedeľňajšieho skiatlonu na 15+15 km Nór Simen Hegstad Krüger, tretí bol Denis Spicov (OŠR), ktorý za víťazom zaostal o 23,0 s. Cologna v tejto disciplíne triumfoval aj vo Vancouveri 2010 a Soči 2014 a je prvým v histórii olympijského bežeckého lyžovania s tromi prvenstvami v jednej disciplíne v sérii. V Soči pridal zlato v skiatlone, na konte teda má štyri zlaté olympijské medaily. V nedeľňajšom skiatlone obsadil 6. pozíciu.

Slovenskí reprezentanti v piatok zaostali - Peter Mlynár figuruje v konečnom poradí na 67. mieste (+4:02,3 min), Miroslav Šulek na 80. priečke (+5:00,1 min) a Andrej Segeč na 87. pozícii (+5:29,5 min) - dodatočne sa posunul o jedno miesto diskvalifikáciou Číňana Wang Čchianga. V porovnaní s utorkovým šprintom klasickou technikou všetci klesli - Mlynár vtedy bol 23., Segeč 57. a Šulek 62.

V piatok si očakávanú pozornosť užil reprezentant Tongy Pita Taufatofua, napokon obsadil 114. miesto s mankom 22:57,2 min. Na trati boli pomalší dvaja pretekári - Kolumbijčan Sebastian Uprimny (+24:24,2 min) a Mexičan German Madrazo (+25:51,5 min).

ZOH 2018 v kórejskom Pjongčangu - piatkové výsledky:

BEH NA LYŽIACH
Muži - preteky na 15 km voľnou technikou: 1. Dario Cologna (Švaj.) 33:43,9 min, 2. Simen Hegstad Krüger (Nór.) +18,3 s, 3. Denis Spicov (OŠR) +23,0, 4. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) +24,9, 5. Maurice Manificat (Fr.) +27,0, 6. Hans Christer Holund (Nór.) +34,5, 7. Alex Harvey (Kan.) +35,5, 8. Marcus Hellner (Švéd.) +38,7,... 67. Peter Mlynár +4:02,3 min,... 80. Miroslav Šulek +5:00,1,... 88. Andrej Segeč (všetci SR) +5:29,5

Viac o téme: Dario Cologna ZOH 2018 Pjongčang