Sagan sa úspešne pobil s osudom: Trojnásobného majstra sveta nezbrzdil ani hromadný pád!

Marcel Kittel víťazí pred Petrom SaganomMarcel Kittel víťazí pred Petrom Saganom Zdroj: Facebook - Tirreno Adriatico

FANO - Nemecký favorit Marcel Kittel z tímu Kaťuša-Alpecin ovládol šprintérsku koncovku 6. etapy na pretekoch Tirreno-Adriatico z prestížneho kalendára World Tour. Druhý skončil slovenský rýchlik vo farbách Bora-Hansgrohe Peter Sagan, tretiu priečku si vybojoval Argentínčan Maximiliano Richeze vo farbách Quick-Step Floors. Kittel sa k 88. víťazstvu v profikariére na ceste a druhému na tohtoročnom Tirreno-Adriatico dostal cez Richezeho a v záverečných metroch aj so šťastím odolal ataku Sagana, ktorého zdolal ani nie o polovicu bicykla. Etapa na trase Numana - Fano (153 km) so zväčša rovinatým či len mierne zvlneným profilom sa podľa predpokladov rozhodla v hromadnom špurte.

Na čele priebežného celkového poradia zostal Poliak Michal Kwiatkowski, pred Talianom Damianom Carusom z BMC Racing má k dobru tri sekundy. Priebežne tretí je Španiel Mikel Landa (Movistar), za Kwiatkowským zaostáva o 23 sekúnd. Peter Sagan sa na tohtoročnom Tirrene nedočkal víťazstva, trikrát však skončil v etapách na druhej priečke. Tohtoročné Tirreno-Adriatico vyvrcholí v utorok záverečnou siedmou etapou. Bude ňou krátka časovka jednotlivcov na 10,05 km v San Benedetto del Tronto.

Marcel Kittel Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Dario Belingheri

Do úniku dňa sa dostali štyria jazdci - Marcus Burghardt (Bora-Hansgrohe), Krists Neilands (Israel Cycling Academy), Jacopo Mosca (Wilier-Selle Italia) a Arťom Nych (Gazprom-Rusvelo). Ich náskok sa po 30 km vyšplhal k štyrom minútam, ale neskôr začal klesať. Talian Mosca ovládol prvú rýchlostnú prémiu a potvrdil líderskú pozíciu v bodovacej súťaži. V čase, keď zostávalo do cieľa 70 km, bol vpredu už osamotený Nemec Burghardt a zvýšil náskok pred pelotónom na 3:45 min. Burghardt bol stále sám aj na méte 24,5 km pred cieľom a stal sa víťazom druhej rýchlostnej prémie.

Z pelotónu sa pokúsil získať bonifikačnú sekundu aj líder priebežného celkového poradia Poliak Michal Kwiatkowski, ale tesne mu to nevyšlo. Na pretekárok čakali v závere etapy dva okruhy po 12 km v cieľovom meste Fano a jazdilo sa po úplnej rovine. Necelých 20 km pred koncom sa Burghardtov príbeh v úniku skončil a pelotón sa začal chystať na hromadný šprintérsky dojazd.

Michal Kwiatkowski Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Dario Belingheri

Osem kilometrov pred "páskou" sa v hromadnom páde ocitol na zemi aj jeden z favoritov na víťazstvo v etape Fernando Gaviria (Quick-Step Floors), Peter Sagan nespadol, ale aj on zaostal. Stíhaciu jazdu späť do pelotónu však zvládol a 4 km pred cieľom bol opäť súčasť "balíka". Nemal to jednoduché, no napokon predstihol približne 50 jazdcov pred sebou a dostal sa do boja o víťazstvo v etape. V záverečnom kilometri už trojnásobný majster sveta mal dobrú pozíciu približne okolo desiateho miesta. V kľúčovej zákrute 350 m pred cieľom bol piaty a v samom závere na rovinku takmer predstihol vedúceho Marcela Kittela, ale Nemec si napokon tesne ustrážil víťazstvo.

Peter Sagan je jediný Slovák na Tirreno-Adriatico 2018. Od roku 2012 ani raz nechýbal na Pretekoch dvoch morí a predviedol dovedna sedem víťazných etapových koncoviek. Predvlani útočil aj na celkový triumf, ktorý mu o jedinú sekundu vyfúkol veľký rival Van Avermaet. Sagan je aj štvornásobným víťazom bodovacej súťaže na Tirrene.

Výsledky - Tirreno-Adriatico 2018:

6. etapa (Numana - Fano, 153 km): 1. Marcel Kittel (Nem.) Kaťuša-Alpecin 3:49:54 h, 2. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 3. Maximiliano Richeze (Arg.) Quick-Step Floors - obaja rovnaký čas ako víťaz.

Viac o téme: Peter Sagan Tirreno Adriatico
  • Zdroj: športky, SITA