Neboli vo forme, nikto im neveril: Červená armáda vyradila najzábavnejšie mužstvo Európy

Futbalisti AC Miláno sa tešia z góluFutbalisti AC Miláno sa tešia z gólu Zdroj: SITA/AP/Andrew Medichini

NEAPOL - Futbalisti AC Miláno ustáli v utorňajšej odvete štvrťfinále ofenzívnu i streleckú prevahu domáceho SSC Neapol a postúpili do semifinále Ligy majstrov.

Zápas na pôde Partenopei sa skončil nerozhodne 1:1 a úradujúci taliansky majster postúpil vďaka triumfu 1:0 v prvom stretnutí na San Sire. Za domácich odohral celý zápas aj Slovák Stanislav Lobotka.

Na AC pravdepodobne čaká v semifinále ďalšie talianske derby, dokonca milánske. Inter má pred stredajšou domácou odvetou proti Benfice Lisabon náskok 2:0 a je tak na najlepšej ceste k postupu.

Je to skvelý pocit

"Sme radi, že sme prešli cez tak dobrý tím, je to skvelý pocit. Nerozmýšľame však dopredu, dostaneme koho dostaneme. V akomkoľvek prípade to bude skvelý zápas," citovala agentúra AP trénera hostí Stefana Pioliho.

Tím sa prebojoval do tejto fázy prestížnej súťaže premiérovo od roku 2007, keď ju vyhral. S Neapolom si zmeral sily trikrát v priebehu sedemnástich dní a na dvojzápas LM sa naladili už 2. apríla, keď zdolal vedúci tím Serie A na jeho pôde vysoko 4:0.

Oliver Giroud Galéria fotiek (8) Olivier Giroud Zdroj: SITA/AP/Andrew Medichini

Sú to skúsenosti, ktoré vám dajú silu

"Dnešné víťazstvo zvýšilo našu sebadôveru. Mali sme ju aj predtým, ale postup cez Neapol a Tottenham nám pomôže rásť. Sú to skúsenosti, ktoré vám dajú silu a schopnosť zvládnuť konkrétny typ tlaku. Pre mnohých to bol prvý zápas, ktorý bol takto dôležitý," dodal Pioli.

Neapol mal hernú prevahu najmä v prvom polčase, no strelám chýbala presnosť a razancia. Do priestoru bránky Mikea Maignana vystrelili "iba" štyrikrát, celkovo mali na konte 23 streleckých pokusov. Nepomohol im ani návrat topkanoniera Victora Osimhena, ktorý vyrovnal v nadstavení hlavičkou, či šanca Chviču Kvaraccheliu v podobe penalty.

Stanislav Lobotka a Brahim Galéria fotiek (8) Stanislav Lobotka v súboji Zdroj: SITA/AP/Andrew Medichini

Zneškodnil ju Maignan a napodobnil tak svojho náprotivka Alexa Mereta. Ten vykryl penaltu v podaní Oliviera Girouda. Francúz sa nakoniec gólovo presadil v závere prvého polčasu s asistenciou Rafaela Leaoa, ktorého zákrok na Hirvinga Lozana kritizoval tréner domácich Luciano Spalletti.

"V 37. minúte mala byť penalta, jasná penalta. Skrútil mu členok," povedal Spalletti ohľadom sporného zákroku v pokutovom území hostí za stavu 0:0.

Kormidelník sa sťažoval aj na žlté karty pre Andreho-Franka Zamba Anguissu a Kima Min-jaeho z prvého zápasu, pre ktoré nemohli nastúpiť v odvete: "Boli sme potrestaní za to, čo sa stalo v prvom stretnutí. Neprávom nám odobrali silných a ráznych hráčov."

Viac o téme: UEFA Luciano Spalletti SSC Neapol AC Miláno Liga majstrov Stanislav Lobotka Stefano pioli