Rozšírte motoristické zreničky, priatelia: Alonso chystá útok tam, kde ho miluje každý

Fernando Alonso a Max Verstappen počas VC MonakaFernando Alonso a Max Verstappen počas VC Monaka Zdroj: SITA/AP/Luca Bruno

BARCELONA - Víkendová Veľká cena Španielska formuly 1 predstavuje obrovskú šancu pre domáceho pilota Fernanda Alonsa.

Štyridsaťjedenročný jazdec tímu Aston Martin sa pokúsi pred svojimi fanúšikmi v Barcelone nadviazať na týždeň staré druhé miesto z Monte Carla a po desiatich rokoch vyhrať preteky majstrovstiev sveta.

Favoritom ale bude úradujúci šampión a obhajca minuloročného víťazstva Max Verstappen z Red Bullu, ktorý vedie poradie šampionátu o 39 bodov pred tímovým kolegom Sergiom Pérezom.

Alonso vyhral naposledy preteky F1 v roku 2013 práve v Barcelone. Vtedy ešte pretekal za Ferrari. Po posledných sezónach v tímoch McLaren a Alpine ale teraz disponuje v Aston Martine vozidlom, ktoré je schopné bojovať o triumf.

Barcelona bude veľkou oslavou

Okrem druhého miesta v Monte Carle skončil Alonso v sezóne aj štyrikrát tretí. V priebežnom poradí šampionátu mu patrí tretie miesto, môže zaútočiť na 33. víťazstvo v kariére a prerušiť tohtoročnú vládu Red Bullu, ktorý vyhral všetkých šesť pretekov.

"Vybojovali sme veľa tretích miest a v Monaku boli druhí, takže nám už chýba len najvyšší stupienok. Aby sme to zvládli, musíme predviesť počas celého víkendu to najlepšie a využiť akúkoľvek príležitosť, ktorá sa nám naskytne," citovala Alonsa agentúra Reuters.

V hľadisku by mohlo rodáka z Ovieda podporiť počas nedeľných pretekov vyše 100-tisíc divákov. "Barcelona bude veľkou oslavou. Teraz máme v Španielsku množstvo fanúšikov Aston Martinu," podotkol dvojnásobný majster sveta z rokov 2005 a 2006.

Pekné spomienky na Barcelonu má aj Verstappen. Dvadsaťpäťročný Holanďan sa práve v Katalánsku dočkal v roku 2016 prvého víťazstva v F1 a po následných piatich rokoch dominancie Lewisa Hamiltona to vlani zopakoval. Teraz zaútočí na jubilejný 40. triumf, vďaka ktorému by sa priblížil k legendárnemu Ayrtonovi Sennovi (41).

Pérez chce zabudnúť na Monaco

Jeho tímový kolega Pérez bude naproti tomu chcieť zabudnúť na nepodarené preteky v Monte Carle, kde havaroval v kvalifikácii, štartoval z chvostu poľa a došiel na nebodovanej 16. priečke. Jeho strata v poradí MS na Verstappena výrazne narástla a tretí Alonso sa k nemu priblížil na rozdiel 12 bodov.

"Monako bola pre mňa katastrofa. Pokazilo sa všetko, čo sa mohlo pokaziť. Tento víkend musíme začať všetko od začiatku," uviedol Mexičan.

Okrem Alonsa bude doma aj Carlos Sainz z Ferrari. Dvadsaťosemročný rodák z Madridu skončil vlani štvrtý, čím si vylepšil doterajšie maximum. "V Monaku sme síce nemohli využiť skutočný potenciál nášho vozidla, ale preteky v Barcelone nám ukážu oveľa lepší obrázok," podotkol šéf talianskeho tímu Frédéric Vasseur.

Rozšírte motoristické zreničky, priatelia: Galéria fotiek (2) Zamyslený šéf Ferrari Fred Vasseur Zdroj: Martin Trenkler

So šiestimi triumfmi sú v Španielsku rekordérmi sedemnásobní majstri sveta Michael Schumacher a Hamilton. Britský pilot Mercedesu ale vyhral naposledy preteky F1 v decembri 2021 a tento rok bol maximálne druhý v Austrálii.

Program Veľkej ceny Španielska otvoria dva piatkové tréningy. Po sobotňajšom treťom sa pôjde kvalifikácia od 16:00 SELČ. Preteky sú na programe v nedeľu o hodinu skôr.

Viac o téme: Fernando Alonso Lewis Hamilton Carlos Sainz Mercedes VC Španielska Max Verstappen Red Bull Racing Scuderia Ferrari Sergio Perez Charles Leclerc Aston Martin