VIDEO Čo sa to deje na US Open? Všetci zlyhávajú, Djokovič bude ako sám vojak v poli

Casper Ruud kýva fanúšikom pri odchode z US OpenCasper Ruud kýva fanúšikom pri odchode z US Open Zdroj: SITA/AP/Charles Krupa

NEW YORK - Čínsky tenista Č'-čen Čang sa postaral o veľké prekvapenie na grandslamovom US Open, keď v druhom kole vyradil piateho nasadeného Caspera Ruuda z Nórska.

Vlaňajšieho finalistu zdolal v piatich setoch 6:4, 5:7, 6:2, 0:6 a 6:2 po troch hodinách a 19 minútach. Stal sa tak vôbec prvým čínskym tenistom, ktorý vyhral nad hráčom z Top 5 rebríčka ATP.

Dvadsaťšesťročný Čang, ktorému patrilo pred turnajom 67. miesto vo svetovom rebríčku, sa v treťom kole stretne s Austrálčanom Rinkym Hidžikatom a pokúsi sa prvýkrát v kariére prebojovať do osemfinále Grand Slamu.

V napínavom zápase s Ruudom viedol 2:1 na sety, no favorizovaný Nór mu dal vo štvrtom kanára. Čang následne na niekoľko minút opustil kurt a využil pauzu na toaletu a výmenu dresu, čo rozhodilo jeho súpera. Ten prehral svoj prvý servis v rozhodujúcom set a následne sa nahnevane sťažoval rozhodcovi, že nedohliada na časové limity. Čang využil situáciu, v piatom sete opäť brejkol súpera a nakoniec slávil životný triumf.

Djokovič zatiaľ nespomalil

Srb Novak Djokovič suverénne postúpil do 3. kola. Druhý nasadený hráč zdolal v 2. kole Španiela Bernabeho Zapatu Mirallesa za 122 minút hladko 6:4, 6:1, 6:1. V ďalšej fáze nastúpi proti krajanovi Laslovi Djeremu, ktorý vyradil Huga Gastona z Francúzska.

Djokovič využil v prvom sete za stavu 2:2 druhý brejkbal a o niečo neskôr aj prvý setbal. V ďalšom priebehu už mal jasne navrch, keď zobral Zapatovi Mirallesovi päť zo siedmich podaní.

Novak Djokovič Galéria fotiek (14) Zdroj: SITA/AP/John Minchillo

Do 3. kola postúpil aj Chorvát Borna Gojo po triumfe nad domácim Mackenziem McDonaldom. Súpera zdolal v troch setoch 6:3, 6:4, 6:4. Do ďalšej fázy postúpili aj deviaty nasadený Taylor Fritz, desiaty Frances Tiafoe a štrnásty Tommy Paul.

muži – dvojhra – 2. kolo:

Č'-čen Čang (Čína) - Casper Ruud (Nór.-5) 6:4, 5:7, 6:2, 0:6, 6:2

Rinky Hidžikata (Aus.) - Marton Fucsovics (Maď.) 6:1, 6:2, 6:1

Adrian Mannarino (Fr.-22) - Fabian Marozsan (Maď.) 3:6, 6:3, 6:4, 6:1

Frances Tiafoe (USA-10) - Sebastian Ofner (Rak.) 6:3, 6:1, 6:4

Tommy Paul (USA-14) - Roman Safiullin (Rus.) 3:6, 2:6, 6:2, 6:4, 6:3

Alejandro Davidovich Fokina (Šp.-21) - Juan Manuel Cerundolo (Arg.) 6:1, 6:4, 6:3

Ben Shelton (USA) - Dominic Thiem (Rak.) 7:6 (1), 1:0 - skreč Thiem

Jakub Menšík (ČR) - Titouan Droguet (Fr.) 3:6, 6:2, 7:6 (1), 6:3

Taylor Fritz (USA-9) - Juan Pablo Varillas (Peru) 6:1, 6:2, 6:2

Jiří Veselý (ČR) - Francisco Cerundolo (Arg.-20) 7:6 (5), 6:2, 3:6, 2:6, 7:6 (6)

Benjamin Bonzi (Fr.) – Christopher Eubanks (USA-28) 7:6 (6), 2:6, 6:2, 7:6 (7)

Aslan Karacev (Rus.) – Roberto Carballes Baena (Šp.) 6:2, 4:6, 6:3, 7:6 (4)

Novak Djokovič (Srb.-2) – Bernabe Zapata Miralles (Šp.) 6:4, 6:1, 6:1

Dominic Stricker (Švaj.) – Stefanos Tsitsipas (Gréc.-7) 7:5, 6:7 (2), 6:7 (5), 7:6 (6), 6:3

Laslo Djere (Srb.-32) – Hugo Gaston (Fr.) 6:1, 6:2, 6:3

Borna Gojo (Chor.) – Mackenzie McDonald (USA) 6:3, 6:4, 6:4

Viac o téme: Novak Djokovič US Open Frances Tiafoe Taylor Fritz Bernabé Zapata Miralles Casper Ruud Borna Gojo Tommy Paul Č'-čen Čang