Vyčerpaný Messi, dočasný tréner, žiadny problém: Juhoamerickí giganti režú ako ostrá pílka

Casemiro sa chystá objať MarquinhosaCasemiro sa chystá objať Marquinhosa Zdroj: SITA/AP/Martin Mejia

LIMA - Futbalisti Brazílie a Argentíny odštartovali kvalifikáciu na majstrovstvá sveta 2026 dvoma víťazstvami z dvoch zápasov.

"Kanárikov" potiahol v súbojoch s Bolíviou (5:1) a v Peru (0:1) kapitán Neymar, ktorý si do štatistík pripísal po dva góly i asistencie a "seleçao" s ním v zostave neprehralo v riadnom čase už vyše dva roky, celkovo až v 15 (11 súťažných) zápasoch. Argentínu v súboji s Ekvádorom (1:0) "spasil" z priameho kopu Lionel Messi, no v Bolívii si poradila i bez svojho kapitána a vyhrala 3:0.

Svetová kvalifikácia MS odštartovala 7. septembra najskôr v Južnej Amerike, z ktorej na šampionát do USA, Kanady a Mexika postúpi šesť najlepších tímov. Siedmy z 10-člennej tabuľky si zahrá interkontinentálnu baráž.

Neymar si užíva reprezentačný dres

Brazílčania na úvod nastúpili proti najhoršie postavenému tímu v rebríčku z CONMEBOL-u a doma proti Bolívii potvrdili úlohu favoritov. Neymar si v stretnutí pripísal 78. a 79. gól v reprezentačnom drese a stal sa najlepším strelcom "kanárikov".

Na čele historickej tabuľky sa odpútal od legendárneho Pelého (77). Pridal aj jednu asistenciu a na jediný gól prihral aj v Peru, keď v 90. minúte poslal roh podľa nacvičeného signálu na bližšiu žrď a jeho bývalý spoluhráč z PSG Marquinhos hlavou zariadil triumf.

Tridsaťjedenročný útočník, ktorý v lete prestúpil do saudskoarabského Al-Hilalu, znovu dokázal, aký dôležitý je pre národný tím. Brazília s ním v zostave v uplynulých 15 zápasoch prehrala len raz, no až v jedenástkovom rozstrele proti Chorvátsku vo štvrťfinále MS, v ktorom Neymar v predĺžení otvoril skóre. Paradoxne tento jediný moment nakreslil čiaru (ne)úspechu populárnej reprezentácie v uplynulom cykle.

Marquinhosova radosť Galéria fotiek (4) Marquinhos jasá po víťaznom góle Zdroj: SITA/AP/Martin Mejia

V 15 štartoch Neymar potiahol tím k 13 víťazstvám so skóre 39:7, pričom zaznamenal 11 gólov a 9 asistencií. V troch stretnutiach MS a ôsmich súbojoch tejto a predchádzajúcej kvalifikácie na svetový šampionát Brazília v zostave so svojím lídrom vyhrala deväť so skóre 25:4, pričom Neymar sa priamo podieľal na 14 góloch (7+7).

V Peru si sám vytvoril veľkú šancu, ale neuspel proti domácemu brankárovi. Toho už v prvom polčase dvakrát prekonali brazílski útočníci, no dvakrát bol v ofsajde Richarlison. Hostia mali veľa nepresných prihrávok, čo komplikovalo ich ofenzívne snahy.

"Celkovo som spokojný s tým, čo sme ukázali v oboch zápasoch. Čo sa týka toho s Peru, dali sme tri góly, ale platil iba jeden. Jeden ofsajd bol veľmi tesný, keďže ho osem minút skúmal VAR. Nesadol nám trávnik, ktorý robil problémy technickým hráčom, a dobrá osobná obrana Peru," povedal pre brazílsky športový denník Lance dočasný tréner Fernando Diniz, ktorý stále dolaďuje herný systém.

Brazílsky kouč Fernando Diniz Galéria fotiek (4) Brazílsky kouč Fernando Diniz Zdroj: SITA/AP/Martin Mejia

Favoriti sa presadili v poslednej minúte riadneho času. "Nikto neveril, že dokážeme skórovať v takom čase zo štandardnej situácie, ale aj to patrí k našej hre," vyhlásil strelec Marquinhos.

Stopercentní Albicelestes aj bez vyčerpaného Messiho

S plným počtom bodov otvorili kvalifikáciu aj Argentínčania. Proti Ekvádoru sa strelecky presadil iba Messi, ktorý odohral 89 minút a desať minút pred odchodom z ihriska rozhodol z priameho kopu. Na druhý duel proti Bolívii však už nenastúpil, keďže sa sťažoval na únavu.

Utorkový zápas sa hral v bolívijskom hlavnom meste La Paz vo výške 3637 metrov nad morom, čo je špeciálne zaťažujúce pre futbalistov, ktorí nie sú zvyknutí hrať v takej nadmorskej výške.

Enzo Fernández Galéria fotiek (4) Radujúci sa Enzo Fernández Zdroj: SITA/AP/Juan Karita

Majstri sveta však aj tak potvrdili úlohu favoritov a vyhrali i bez svojho kapitána. "Necítil sa komfortne, nebol pripravený hrať a nechceli sme nič riskovať," povedal tréner Lionel Scaloni. O góly jeho tímu sa postarali Enzo Fernández, Nicolas Tagliafico a Nico González, dve asistencie si pripísal Angel di Maria. "Tá nadmorská výška je skôr psychologický problém," povedal po zápase novinárom.

Brazília vedie tabuľku o skóre pred Argentínou, na treťom mieste figuruje Kolumbia, ktorá v noci na stredu len remizovala v Čile 0:0 a má štyri body. Nasledujú trojbodoví Uruguaj a Venezuela. Ekvádor má jednu výhru a nula bodov, keďže kvalifikáciu odštartoval s počtom -3. FIFA potrestala krajinu za falšovanie rodného listu obrancu Byrona Castilla, ktorý sa narodil v Kolumbii. Ďalšie kolo juhoamerickej kvalifikácie nasleduje v októbri.

Viac o téme: Brazília Neymar Argentína Marquinhos Ángel Di María Enzo Fernández Fernando Diniz