Klein v Bratislave zabojuje už o semifinále, šampión US Open Thiem senzačne zlyhal

Na snímke tenista Lukáš Klein (Slovensko) v zápase proti Ottovi Virtanenovi (Fínsko) v 2. kole na medzinárodnom tenisovom stretnutí Peugeot Slovakia OpenNa snímke tenista Lukáš Klein (Slovensko) v zápase proti Ottovi Virtanenovi (Fínsko) v 2. kole na medzinárodnom tenisovom stretnutí Peugeot Slovakia Open Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

BRATISLAVA - Slovenský tenista Lukáš Klein sa prebojoval do štvrťfinále dvojhry na bratislavskom challengeri Peugeot Slovak Open. V druhom kole zdolal Fína Otta Virtanena 6:4, 6:4.

Jeho ďalším súperom bude prekvapujúco Gabriel Diallo z Kanady, ktorý vyradil turnajovú jednotku a grandslamového šampióna Rakúšana Dominica Thiema.

Kleinovi nevyšiel úvod prvého setu na centri v NTC, keď si prehral hneď svoj prvý servis a mal manko 0:3. Slovenský daviscupový reprezentant sa však postupne zlepšil v medzihre, od stavu 1:4 získal päť gemov za sebou a tešil sa zo zisku setu. Fín sa začal trápiť na servise a stratil ho aj na začiatku druhého dejstva. Klein uspel aj v druhom vzájomnom stretnutí, za stavu 5:4 premenil pri vlastnom servise hneď prvý mečbal.

"Som rád, že sa mi podarilo vyhrať aj s úrovňou, ktorú som predvádzal. Bolo pre mňa dôležité, že som sa vrátil späť do hry po troška nepodarenom úvode. Pomohlo mi, že som ho brejkol v siedmom geme prvého setu. Teší ma hra, ktorú predvádzam. Aj keď to bolo na dve sety, nebolo to jednoduché. Uvidíme, čo bude ďalej," uviedol Klein po postupe.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 10

Na grandslamového šampióna nenarazí

Rakúsky tenista Dominic Thiem prekvapujúco vypadol v 2. kole dvojhry na bratislavskom challengeri Peugeot Slovak Open. Najvyššie nasadený hráč a šampión US Open z roku 2020 prehral s Gabrielom Diallom 1:6, 6:4, 6:7 (5). Kanaďan sa v boji o semifinále stretne so Slovákom Lukášom Kleinom.

Diallo sa prezentoval kvalitným servisom a nedovolil súperovi v prvom sete ani jeden brejbal. V štvrtom a šiestom geme zobral Thiemovi podanie a hladko získal prvé dejstvo po výsledku 6:1. V druhom sete Rakúšan zlepšil svoj výkon a v šiestej hre zobral Diallovi podanie. Favorit duelu síce za stavu 5:3 zaváhal, no krátko na to uspel na returne a vyhral 6:4.

V rozhodujúcom sete boli hráči suverénni na podaní a o postupujúcom musel rozhodnúť až tajbrejk. V skrátenej hre uspel Diallo po výsledku 7:5 a zabezpečil si postup. Thiem sa predstavil na turnaji tretíkrát v kariére. V roku 2012 nepostúpil z kvalifikácie a o rok neskôr vypadol v 1. kole.

"Vyšiel mi vstup do zápasu, podával aj returnoval som veľmi dobre. On sa v druhom sete zlepšil, získal brejk a aj keď sa mi podarilo hneď získať podanie späť, nedokázal som vyrovnať. Získal som však sebavedomie do ďalšieho priebehu zápasu. V treťom sme si obaja držali podanie a dostali sa až do tajbrejku. Niekedy ho vyhráte, inokedy nie. Som rád, že som ho zvládol. Pred duelom som bol nadšený, že si môžem zahrať s Thiemom. Počas detstva bol jedným z mojich najobľúbenejších tenistov, ktorých som sledoval," uviedol Diallo po stretnutí.

A vyjadril sa aj k duelu proti Kleinovi: "Trénovali sme spolu pred niekoľkým mesiacmi počas Roland Garros. Nebude to ľahký zápas a podporia ho aj domáci diváci. Budem sa snažiť hrať čo najlepšie a predviesť dobrý výkon."

Gombos bojoval, ale neuspel

Slovenský tenista Norbert Gombos nepostúpil do štvrťfinále dvojhry na bratislavskom challengeri Peugeot Slovak Open. V druhom kole prehral s ukrajinským kvalifikantom Iľjom Marčenkom 6:4, 3:6, 5:7.

Marčenko sa v boji o semifinále stretne s Jorisom de Loorem. Belgičan, ktorý v prvom kole zdolal najlepšieho slovenského singlistu Alexa Molčana, si poradil vo štvrtok aj s Benjaminom Hassanom z Libanonu 6:3, 6:4.

V úvode zápasu si obaja hráči držali podanie až do stavu 2:2. Gombos sa dostal k prvému brejkbolu v piatej hre, využil ho a následne ho potvrdil na vlastnom servise. Slovenský reprezentant už náskok nepustil a set zakončil esom.

Diváci mohli na centri v NTC sledovať dlhé výmeny a prvé štyri gemy druhého dejstva trvali viac ako 20 minút. Marčenko v šiestej hre prvýkrát prelomil podanie súpera a za stavu 5:3 využil na vlastnom servise druhý setbal. Rozhodujúci tretí set priniesol vyrovnaný priebeh, Gombos však za stavu 5:5 prišiel o servis a Marčenko už dotiahol zápas do úspešného konca.

Norbert Gombos (Slovensko) v Galéria fotiek (10) Norbert Gombos Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

"Bol to tesný zápas. Mal som smolu za stavu 5:5 v treťom sete a to rozhodlo. Dal som do toho všetko, súper však veľmi dobre servoval a nedal mi veľa brejkových šancí. V dôležitých momentoch si pomohol servisom, nič sa nedá robiť. Som sklamaný, keďže som prehral v druhom kole.

Hral som výborný prvý zápas, teraz to nebolo také dobré, ale bol to iný súper a deň. Začal som veľmi dobre, no potom som zahral jeden zlý gem, on dobre zareturnoval a udržal si servis až do konca. Možno keby som mal trocha šťastia v treťom sete, no nedá sa nič robiť. Trénujeme spolu s Iľjom a dnes podával nad svoje pomery," povedal Gombos po zápase.

Medzi najlepšiu osmičku sa dostal aj Američan Maxime Cressy. Siedmy nasadený hráč zdolal v druhom kole Mattea Martineaua z Francúzska v dvoch setoch 7:6 (4), 6:3. V boji o semifinále nastúpi proti krajanovi Martinovi Dammovi, ktorý zvíťazil nad severomacedónskym reprezentantom Kalinom Ivanovským 6:3, 6:4.

dvojhra - 2. kolo:

Gabriel Diallo (Kan.) - Dominic Thiem (Rak.-1) 6:1, 4:6, 7:6 (5)

Iľja Marčenko (Ukr.) - Norbert GOMBOS (SR) 4:6, 6:3, 7:5

Lukáš KLEIN (SR) - Otto Virtanen (Fín.) 6:4, 6:4

Martin Damm (USA) - Kalin Ivanovski (S.Mac.) 6:3, 6:4

Joris de Loore (Belg.) - Benjamin Hassan (Libanon) 6:3, 6:4

Maxime Cressy (USA-7) - Matteo Martineau (Fr.) 7:6 (4), 6:3

štvorhra - štvrťfinále:

Constantin Frantzen, Hendrik Jebens (Nem.-4) - Miloš KAROL, Peter Benjamín PRIVARA (SR) 4:6, 6:3, 12:10

Viac o téme: Iľja Marčenko Norbert Gombos Dominic Thiem Lukáš Klein Peugeot Slovak Open Otto Virtanen