VIDEO Šialene choré scény z Brazílie: Na tribúnach sa strhlo peklo, Messi nechcel nastúpiť

Fanúšikovia na tribúnach po bitke počas zápasu Brazília - ArgentínaFanúšikovia na tribúnach po bitke počas zápasu Brazília - Argentína Zdroj: SITA/AP/Silvia Izquierdo

RIO DE JANEIRO - Argentínski futbalisti triumfovali v šlágri 6. kola juhoamerickej kvalifikácie MS 2026 na ihrisku Brazílie 1:0 a potvrdili pozíciu tabuľkového lídra.

Úradujúci majstri sveta rozhodli o svojom víťazstve v 63. minúte, keď sa presadil hlavou Nicolas Otamendi. "Selecao" zaznamenalo prvú domácu prehru v kvalifikácii na MS v histórii.

Zápas na štadióne Maracana v Riu sa začal s takmer polhodinovým oneskorením pre nepokoje na tribúnach. Polícia v Riu uviedla, že zatkla osem ľudí. Niekoľko argentínskych hráčov sa snažilo požiadať divákov o pokoj, no potom odišli do šatne, pretože sa situácia nezlepšila.

Kapitán Lionel Messi povedal podľa agentúry AFP: "Nebudeme hrať, odchádzame." Hostia sa však na ihrisko vrátili krátko pred 22.00 miestneho času a stretnutie sa začalo krátko nato.

"Začiatok nebol dobrý, keď sme videli, ako polícia bije ľudí. Začnete myslieť na rodinu, na ľudí na tribúnach. Futbal šiel v tej chvíli bokom," citovala Messiho agentúra Retuers.

Messi tiež skritizoval políciu za prehnaný zásah. "Už sme to videli vo finále Pohára osloboditeľov, kedy aj na ľudí vzali obušky. A tu boli hráči, ktorí mali na tribúne rodiny," vyhlásil.

Polícia obvinenia odmietla s tým, že za problémy mohli nedostatočné bariéry medzi fanúšikmi Argentíny a Brazílie. "Každá akcia vyvolá reakciu. A tieto zápasy majú históriu plnú fanúšikovského násilia. Najskôr sme sa snažili s fanúšikmi porozprávať a až potom došlo na obušky. Nepoužili sme gumové projektily ani slzný plyn," povedal plukovník Vagner Ferreira v rozhovore pre stanicu SporTV.

Bitka medzi fanúšikmi a Galéria fotiek (28) Bitka medzi fanúšikmi a políciou Zdroj: SITA/AP/Silvia Izquierdo

Brazílii chýbal Neymar, ktorý si minulý mesiac roztrhol predný skrížený väz a odtrhol meniskus v ľavom kolene a čaká ho približne dvanásťmesačná pauza. "Kanárikom" nemohol pomôcť ani Vinicius Junior. Dvadsaťtriročný útočník si natrhol sval na ľavej nohe proti Kolumbii a bude pauzovať približne dva mesiace.

Napätá atmosféra pred zápasom sa preniesla aj do celého prvého polčasu, keď domáci dostali tri žlté karty. Jedinú strelu na bránku z oboch strán zaznamenal v 44. minúte Gabriel Martinelli, no obranca Cristian Romero zachránil hostí od inkasovaného gólu zákrokom pred bránkovou čiarou. Brazília začala druhý polčas aktívnejšie, no nedokázala z toho vyťažiť presný zásah.

Argentína sa dostala do vedenia v 63. minúte. Po rohovom kope Giovaniho Loa Celsa sa presadil hlavou 35-ročný skúsený obranca Otamendi. Domáci dohrávali duel v desiatich, keď striedajúci Joelinton dostal červenú kartu. "La Albiceleste" si už náskok postrážili a s 15 bodmi sú na prvom mieste tabuľky. Brazílii patrí po tretej prehre v rade až 6. priečka a na čelo stráca osem bodov.

Tešiaci sa Argentínčania, Angel Galéria fotiek (28) Radosť Argentínčanov Zdroj: SITA/AP/Silvia Izquierdo

"Som veľmi šťastný, opäť sme sa zapísali do histórie a potešili sme našich fanúšikov. Derby sú takéto, ak si treba udržať loptu, spravíme to. Ak sa musíme brániť, urobíme zas to. Preto sme najlepší tím na svete," povedal po stretnutí argentínsky stredopoliar Rodrigo de Paul.

Vlaňajší úspech úradujúcich majstrov na MS v Katare spomenul aj tréner Lionel Scaloni. "Je to krásne víťazstvo, ale nedá sa porovnávať s úspechom v Katare. Nie je tu ľahké vyhrať, ale my sme to dokázali," uviedol kormidelník hostí na pozápasovej tlačovej konferencii.

Brazílčania absolvovali v kvalifikácii na svetový šampionát celkovo 65 domácich stretnutí, nevyhrali len štrnásť a v noci na stredu premiérovo prehrali. Zaujímavosťou je, že na víťazstvo nedosiahli na domácej pôde v prebiehajúcej kvalifikácii už dvakrát - v októbri remizovali 1:1 s Venezuelou. Predtým doma nevyhrali naposledy v marci 2016, keď remizovali 2:2 s Uruguajom v kvalifikácii na MS v Rusku.

Uruguaj potvrdil druhú priečku, keď v Montevideu zdolal Bolíviu 3:0. Tretia je Kolumbia, ktorá uspela na ihrisku Paraguaja 1:0. V ďalších zápasoch Ekvádor zdolal Čile 1:0 a Peru remizovalo s Venezuelou 1:1. Siedme a ôsme kolo kvalifikácie je na programe v septembri budúceho roka.