20-tisíc divákov zhliadlo víťazný úvod: Slovensko zabralo a má vo vrecku prvý triumf

Slovenská vlajka - ilustračné fotoSlovenská vlajka - ilustračné foto Zdroj: Getty Images

ČCHENG-TU - Slovenská stolnotenisová reprezentácia úspešne vstúpila do Svetového pohára miešaných tímov, ktorý sa hrá od 4. do 10. decembra 2023 v čínskom Čcheng-tu.

Slováci v pondelkovom stretnutí 1. kola 2. skupiny zdolali tím Portugalska 8:5 na sety a urobili výrazný krok smerom k postupu do najlepšej osmičky, kam sa kvalifikujú prvé dve družstvá z každej zo štyroch skupín.

Zverenci reprezentačného trénera Jaromíra Truksu potiahli k výhre najmä výsledky singlových súbojov. Barbora Balážová využitím tretieho setbalu v koncovke tretieho dejstva naklonila duel s Ines Matosovou vo svoj prospech (2:1) a následne Wang Yang nedal šancu Tiagovi Li (3:0).

Vo štvorhrách získali Slováci po jednom sete. Jakub Zelinka s Tatianou Kukuľkovou boli blízko k dvom proti Rafaelovi Kongovi s Matilde Pintovou (1:2), Barbora Balážová s Emou Labošovou síce v konfrontácii s Ines Matosovou a Matilde Pintovou prehrali prvé dve časti, ale následne získali veľmi dôležitý set (1:2) z pohľadu celkového výsledku.

Mladík Samuel Arpáš s Wang Yangom nastupovali na záverečný duel mužskej štvorhry s vedomím, že im stačí uhrať jeden set na spečatenie triumfu SR. Proti duu Tiago Li, Rafael Kong sa im to podarilo hneď na prvý pokus, hoci z vedenia 4:1 zrazu prehrávali 4:9, ale následne previedli sedembodovú víťaznú šnúru.

"Sme radi, že sme vyhrali. Portugalský tím bol bez svojich najlepších hráčov, takže sme boli favoriti, ale práve vtedy sa hrá ťažšie. Mysleli sme si, že si užijeme Svetový pohár a budeme si hrať svoje. To sa však nestalo, na každého z našich dopadol tlak z toho, že môžeme vyhrať.

Treba si uvedomiť, že sa hralo pred plnou arénou, v ktorej bolo do 20-tisíc ľudí. Zároveň mali svoj zápas aj domáci Číňania, takže vládla úžasná atmosféra a niekedy nebolo ani počuť. Zvládli sme to však perfektne. Najmä Wang, ktorý vyhral štyri sety zo štyroch, ale aj zvyšok družstva podal dobré výkony," uviedol pre Slovenský stolnotenisový zväz z dejiska Truksa, ktorý ozrejmil aj ďalšie špecifiká SP.

"Systém je zaujímavý, hrá sa o každý set, ktorý vlastne znamená bod pre celý tím. Arpáša som do záverečnej štvorhry musel nasadiť. Podľa pravidiel tohto podujatia, keď zapojím v zápase tri ženy, tak v ňom musí hrať aj rovnaký počet mužov. Niekedy je to obmedzujúce vo výbere zostavy."

Boje v základnej skupine vyvrcholia v utorok, Slováci od 4.00 h SEČ nastúpia proti Egypťanom a od 10.00 h proti favorizovaným Nemcom.

Svetový pohár miešaných tímov  - výsledky:
2. skupina - 1. kolo:
SLOVENSKO - Portugalsko 8:5
Jakub ZELINKA, Tatiana KUKUĽKOVÁ - Rafael Kong, Matilde Pintová 1:2 (-9, 4, -9)
Barbora BALÁŽOVÁ - Ines Matosová 2:1 (8, -6, 11)
WANG Yang - Tiago Li 3:0 (4, 6, 3)
Barbora BALÁŽOVÁ, Ema Labošová - Ines Matosová, Matilde Pintová 1:2 (-8, -9, 3)
Samuel ARPÁŠ, WANG Yang - Tiago Li, Rafael Kong 1:0 (9)

ďalší zápas:
Nemecko - Egypt 8:3

Poradie:
1. Nemecko 2 body (skóre 8:3), 2. Slovensko 2 (8:5), 3. Portugalsko 1 (5:8), 4. Egypt 1 (3:8).

Viac o téme: Stolný tenis Portugalsko Slovensko Barbora Balážová Wang Yang Ema Labošová Samuel Arpáš Jakub Zelinka Svetový pohár miešaných tímov