VIDEO Tomáš Tatar si podmanil Vianoce: Ukážkový gól a to nie je všetko!

Tomáš Tatar (Seattle) oslavuje gól so spoluhráčmiTomáš Tatar (Seattle) oslavuje gól so spoluhráčmi Zdroj: SITA/AP/Jae C. Hong

ANAHEIM - Slovenský hokejista Tomáš Tatar prispel víťazným gólom a asistenciou k triumfu Seattlu na ľade Anaheimu 3:2.

Slovenský útočník nastúpil v elitnom útoku Kraken a po štyroch dueloch od výmeny z Colorada má na konte štyri body (2+2).

Tatar odohral 14:32 min a v prvej tretine sa podieľal asistenciou na góle obrancu Vincea Dunna. V 49. minúte sa zaslúžil o víťazný presný zásah, keď si puk natiahol na bekhend a prekonal Čecha Lukáša Dostála. Tatar odohral zápas v prvom útoku po boku Matthewa Beniersa a Jonathana Eberleho.

"Je to skvelý pocit mať takúto príležitosť. Hokej je opäť pre mňa zábavou a užívam si ho. Vyzerá to tak, že ja, ´Matty´ a Jordan budujeme nejakú chémiu a ja sa veľmi bavím," uviedol pre nhl.com 33-ročný slovenský útočník, ktorý v štyroch stretnutiach za Seattle zaznamenal viac gólov ako v 27 zápasoch za Colorado.

Asistenciu si pripísal v drese Calgary útočník Adam Ružička, ktorého bod však nezabránil prehre Flames na ľade Los Angeles (3:5). Ružička odohral duel v štvrtom útoku Flames. Dôveru trénera Ryana Husku však dostal v tretej tretine v presilovej hre, keď po jeho asistencii znížil Blake Coleman na rozdiel gólu.

Calgary už v závere nedokázalo v záverečnej hre bez brankára vyrovnať a do prázdnej bránky spečatil víťazstvo Kings desiatym gólom v sezóne Quinton Byfield. Ružička odohral 10:48 min a okrem asistencie zaznamenal mínusový bod a jednu strelu na bránku. Jeho krajan a spoluhráč Martin Pospíšil odohral v druhej formácii 9:48 min a pripísal si plusový bod a dvojminútový trest.

Súboj Slovákov vyhral Černák

Víťazne vyšiel zo súboja Martin Fehérváry - Erik Černák druhý menovaný. Jeho Tampa Bay uspela na ľade Washingtonu 2:1 po samostatných nájazdoch. Černák si pripísal jeden plusový bod a s minutážou 23:40 min bol druhým najvyťažovanejším bekom svojho tímu.

Podobnú porciu (22:11 min) odohral aj Fehérváry, od ktorého strávil na ľade viac z tímu Capitals iba jeho spoluhráč z prvej obrany John Carlson.

Anthony Cirelli (Tampa Bay) Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP/Stephanie Scarbrough

Obranca Šimon Nemec sa tešil z výhry New Jersey a v jedenástom stretnutí profiligy odohral 20:54 min, vďaka čomu patril tiež medzi hráčov s najvyšším časom stráveným na ľade. Najvýraznejší podiel na plnom bodovom zisku "diablov" mal švajčiarsky útočník Timo Meier, ktorý skóroval dvakrát.

"Robili sme rozumné rozhodnutia a neodhadzovali od seba puky. Hrali sme kompaktne v obrannom pásme a výborne sme vyčistili dôležité priestory. Náš brankár predviedol niekoľko dôležitých zákrokov, ktoré nám pomohli získať dva body," povedal Meier.

Dramatický záver videli diváci vo večernom stretnutí v Nashville. Domáci tím držal vedenie od úvodu prvého dejstva, no Dallas otočil bleskurýchlymi gólmi v úplnom závere zápasu. Najskôr v čase 59:45 vyrovnal bývalý hráč Nashvillu Craig Smith a 11 sekúnd pred záverečnou sirénou šokoval Predators aj fínsky obranca Jonas Jani Hakanpää.

"Na konci druhej tretiny sme sa rozprávali a cítili sme, že ak dokážeme odohrať dobrých 20 minút, stále môžeme získať body. Treba uznať, že súper dobre bránil, blokoval množstvo striel a ich brankár bol skvelý. V druhej tretine sa nám vkradla na hokejky frustrácia, ale v tretej časti sme sa zresetovali a uspeli," povedal tréner Dallasu Peter DeBoer.

Ešte dokonalejšiu otočku predviedli hráči St. Louis, ktorí ešte v 48. minúte prehrávali s Chicagom 2:5. Blues však priebehu rovných desiatich minút otočili nepriaznivý stav štyrmi gólmi. Domácich naštartovali dve využité presilovky, keď sa presadili Brendon Saad a Jonathan Neighbours. Vyrovnávajúci gól Jordana Kyroua následne delilo iba 23 sekúnd a v 58. minúte dokonal obrat obranca Justin Faulk.

Duel spečatil do prázdnej bránky druhým gólovým zápisom v stretnutí Kyrou. Blackhawks zaznamenali šiestu prehru v uplynulých siedmich dueloch a sú na poslednom mieste Centrálnej divízie. Blues zvíťazili štvrtýkrát z predošlých piatich stretnutí.

Vancouver potvrdil rolu favorita

Líder Západnej konferencie Vancouver triumfom 7:4 potvrdil rolu favorita proti poslednému San Jose. Canucks natiahli sériu domácich víťazstiev na päť zápasov. Po dva body zaznamenali ťahúni "kosatiek" obranca Quinn Hughes (1+1), ako aj útočníci Elias Pettersson (0+2) a J.T. Miller (0+2). Okrem elitných formácií však zabral aj štvrtý útok domácich, keď sa gólovo prezentovali jeho všetci traja členovia.

Výpadok formy potvrdil Boston, ktorý prehral štvrtýkrát v sérii, tentoraz na ľade Minnesoty (2:3). Bruins pritom išli do vedenia v 3. minúte, keď presilovú hru využil nechytateľnou strelou český kanonier David Pastrňák, pre ktorého to bol jubilejný 20. gól v sezóne. Minnesota však zvýšila aktivitu v prostrednej časti hry, v ktorej výrazne prestrieľala svojho súpera v pomere 19:6.

Výsledkom nátlakovej hry bola aj zmena skóre, keď najskôr vyrovnal v početnej výhode Joel Eriksson Ek a o necelé dve minúty poslal Wild do vedenia Kirill Kaprizov. Na rozdiel dvoch gólov upravil v 44. minúte Marcus Foligno. Hostia síce o desať minút znížili, no v závere nedokázali poslať zápas do predĺženia.

MacKinnon a Matthews predĺžili svoje série

Už na 18 zápasov natiahol bodovú sériu útočník Colorada Nathan MacKinnon. Dvadsaťosemročný center elitného útoku Avalanche sa po skvelom štvorgólovom zápase proti Ottawe (6:4), tentoraz zapísal do štatistík iba jednou asistenciou. "Lavíny" aj vďaka nemu zvíťazili nad Arizonou 4:1) a triumfovali na domácom ľade piatykrát za sebou. MacKinnon počas série získal celkom 34 bodov (12+22).

Prvý triumf po návrate na striedačkE Ottawy zaknihoval 71-ročný skúsený tréner Jacques Martin. Senators zdolali Pittsburgh 5:4 po predĺžení. Najvýraznejšou postavou kanadského tímu bol kapitán Brady Tkachuk, ktorý raz skóroval a dva góly pripravil. Autorom víťazného gólu bol po 70 sekundách predĺženia nemecký útočník Tim Stützle, ktorý ukončil šesťzápasové čakanie Ottawy na body. Klub z hlavného mesta Kanady je napriek tomu s 24 bodmi na poslednej priečke Východnej konferencie, Pittsburghu patrí 13. pozícia.

Toronto potiahli za výhrou na ľade Columbusu (4:1) trojbodoví útočníci Auston Matthews (2+1) a William Nylander (1+2). Matthews, ktorý skóroval dvakrát, predĺžil svoju gólovú sériu už na sedem zápasov. Počas tejto série sa americký center presadil 12-krát a s 28 presnými zásahmi vedie tabuľku strelcov celej súťaže. "

Snažím sa len útočiť a využívať svoju strelu. Viem sa dostať do voľného priestoru, zostať sústredený, brať jedno striedanie za druhým a nenechať sa príliš unášať výsledkami," dodal Matthews.

NHL - výsledky:

Nashville Predators - Dallas Stars 2:3 (0:0, 2:0, 0:3)
Góly: 21. McCarron (McDonagh, Tomasino), 27. Sissons (Nyquist, O´Reilly) - 49. Dadonov (Lindell, Hintz), 60. Smith (Robertson, Pavelski), 60. Hakanpää. Brankári: Wedgewood - Saros, strely na bránku: 21:34

Florida Panthers - Vegas Golden Knights 4:2 (0:0, 2:2, 2:0)
Góly: 29. Bennett (Verhaeghe, Montour), 36. Forsling (Barkov), 47. Verhaeghe (Montour, Tkachuk), 49. Reinhart (Barkov, Tkachuk) - 22. Stone (Barbašev), 40. Dorofejev (Hutton, Kolesar). Brankári: Bobrovskij - Patera, strely na bránku: 42:25

Columbus Blue Jackets - Toronto Maple Leafs 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
Góly: 21. Danforth (Gaudreau, Fantilli) - 9. Matthews (Marner), 23. Tavares (Brodie, Nylander), 29. Matthews (Marner, Nylander), 52. Nylander (Matthews, McCabe). Brankári: Tarasov - Jones, strely na bránku: 28:30

Minnesota Wild - Boston Bruins 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)
Góly: 26. Eriksson Ek, 28. Kaprizov (Goligoski, Eriksson Ek), 44. Foligno (Maroon, Gaudreau) - 3. Pastrňák (McAvoy, Marchand), 54. Geekie (Heinen, Frederic). Brankári: Fleury - Ullmark, strely na bránku: 35:21

New Jersey Devils - Detroit Red Wings 3:2 (1:1, 0:1, 2:0)
Góly: 12. Meier, 43. Meier, 53. Toffoli (Bratt, J. Hughes) - 5. Kane (DeBrincat, Seider), 31. Gostisbehere (Sprong, Fischer). Brankári: Vaněček - Hutchinson, strely na bránku: 36:24

Ottawa Senators - Pittsburgh Penguins 5:4 po predĺžení (2:1, 2:1, 0:2 - 1:0)
Góly: 12. Chychrun (Giroux, Norris), 16. Norris (Tkachuk, Brannström), 23. Tkachuk (Giroux, Chychrun), 38. Brannström (Tkachuk, Sanderson), 62. Stützle (Batherson) - 15. Eller (Smith, Letang), 25. Rakell (Crosby, Smith), 42. O´Connor (Pettersson, Letang), 58. Letang (Pettersson, Malkin). Brankári: Forsberg - Nedeljkovic, strely na bránku: 26:34

Washington Capitals - Tampa Bay Lightning 1:2 po predĺžení a samostatných nájazdoch (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 23. Mantha (Jensen, Protas) - 8. Glendening (Hedman), rozhodujúci sam. nájazd: Hedman. Brankári: Lindgren - Vasilejskij, strely na bránku: 34:20

Carolina Hurricanes - New York Islanders 4:5 (1:3, 1:1, 2:1)
Góly: 13. Teravainen (Jarvis, Orlov), 21. Aho (Bunting, Svečnikov), 42. Slavin (Nečas, Svečnikov), 50. Noesen (Nečas, Skjei) - 12. Aho (Palmieri, Nelson), 15. Nelson (Reilly, Palmieri), 19. Horvat (Barzal, Lee), 35. Reilly (Barzal, Lee), 44. Lee (Dobson, Horvat). Brankári: Kočetkov - Sorokin, strely na bránku: 40:28

New York Rangers - Buffalo Sabres 4:3 po predĺžení (2:1, 1:1, 0:1 - 1:0)
Góly: 8. Lindgren (Brodzinski, Bonino), 16. Panarin (Zibanejad), 28. Zibanejad (Kreider, Wheeler), 63. Kreider (Zibanejad, Fox) - 17. Dahlin (Greenway, Mittelstadt), 22. Quinn (Cozens, Peterka), 47. Mittelstadt (Greenway). Brankári: Šesťorkin - Luukkonen, strely na bránku: 33:30

Anaheim Ducks - Seattle Kraken 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)
Góly: 27. Vatrano, 55. Zegras (Minťukov, Terry) - 14. Bjorkstrand (McCann, Dunn), 17. Dunn (Beniers, TATAR), 49. TATAR (Dunn, Beniers). Brankári: Dostál - Daccord, strely na bránku: 34:22

St. Louis Blues - Chicago Blackhawks 7:5 (1:2, 1:2, 5:1)
Góly: 4. Thomas (Bučnevič), 34. Parayko (Blais, MacEachern), 48. Saad (Hayes, Perunovich), 51. Neighbours (Faulk, Hayes), 52. Kyrou (Thomas, Bučnevič), 58. Faulk (Krug), 59. Kyrou - 4. Bedard (Kurashev, Phillips), 5. Beauvillier (Tinordi, Raddysh), 21. Foligno (Kurashev, Raddysh), 36. Dickinson (Raddysh, Tinordi), 46. Foligno (Tinordi). Brankári: Binnington - Söderblom, strely na bránku: 42:21

Colorado Avalanche - Arizona Coyotes 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)
Góly: 9. Byram (Colton), 22. Ničuškin (MacKinnon, Toews), 34. Manson (Olofsson, O´Connor), 40. Olofsson (Cogliano, O´Connor) - 57. Kerfoot (Carcone, Durzi). Brankári: Georgijev - Ingram, strely na bránku: 26:25

Los Angeles Kings - Calgary Flames 5:3 (2:1, 2:1, 1:1)
Góly: 2. Byfield (Doughty, Kopitar), 16. Dubois (Spence, Danault), 27. Laferriere (Doughty, Anderson), 30. Moore (Roy), 59. Byfield (Kempe, Kopitar) - 3. Andersson (Backlund, Mangiapane), 25. Coleman (Šarangovič), 48. Coleman (RUŽIČKA, Weegar). Brankári: Talbot - Markström, strely na bránku: 34:32

Vancouver Canucks - San Jose Sharks 7:4 (2:2, 3:1, 2:1)
Góly: 2. Kuzmenko (Michejev, Pettersson), 7. Kuzmenko (Miller, Pettersson), 27. Aman (Blueger), 29. Lafferty (Cole, Garland), 40. Joshua (Garland, Blueger), 46. Suter (Hughes, Miller), 60. Hughes - 14. Granlund (Duclair, Ferraro), 17. Hertl (Zadina, Ferraro), 32. Zetterlund (Ferraro, Granlund), 54. MacDonald (Zadina, Rutta). Brankári: Demko - Blackwood, strely na bránku: 26:25